Stomatolog Ewa Pawlak pomoże w zachowaniu pięknego uśmiechu na różnorodne sposoby. W gabinecie stomatologicznym nie tylko pozbędziemy się próchnicy, ale również skorzystamy z innego rodzaju usług.
Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się między innymi licówki. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, iż nawet przy zachowaniu odpowiedniej dbałości o swoje zęby, nie będziemy mogli do końca życia cieszyć się ich nieskazitelnym oraz w pełni naturalnym wyglądem.
Z biegiem lat ulegają one bowiem degradacji. Licówki dają możliwość szybkiego i nieinwazyjnego przywrócenia ich efektownego wyglądu. Czym są oraz w jaki sposób się je zakłada? Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Czym są licówki?
Spis treści
Gabinet stomatologiczny jest miejscem, w którym możemy skorzystać z założenia licówek. Czy one są? To bardzo cienkie nakładki, które przyklejane są za pomocą specjalnego kleju do przedniej strony zębów.
Dzięki temu można w bardzo szybki i całkowicie bezbolesny sposób poprawić zarówno kolor, jak i kształt uzębienia. Doskonale sprawdzają się one także w przypadku pacjentów, którzy borykają się z niewielkimi wadami zgryzu.
W tym przypadku licówki pozwalają na uniknięcia leczenia ortodontycznego. Wykonane są one z materiałów, które łudząco przypominają naturalne uzębienie. Najtrwalsze okazują się być nakładki stworzone z ceramiki lub porcelany.
Licówki ceramiczne cechuje twardość i trwałość. To świetna propozycja dla osób, które poszukują rozwiązania na długie lata. Swoim wyglądem bardzo dobrze odwzorowują naturalne uzębienie. Dodatkowo cechują się bardzo niską podatnością na osadzanie się płytki nazębnej, dzięki czemu mają korzystny wpływ na stan dziąseł.
Licówki wykonane z masy porcelanowej są bardzo trwałe, twarde i elastyczne. Jednocześnie wykazują dużą odporność na przebarwienia, a także osadzanie się kamienia nazębnego. Licówki wykonane z porcelany są najcieńsze spośród wszystkich oferowanych rozwiązań.
Stosowane są także inne rodzaje licówek. Nakładki wykonane z masy akrylowej stanowią najczęściej rozwiązanie tymczasowe. Wykorzystuje się je w momencie, gdy pacjent oczekuje na licówki z bardziej trwałego materiału. Licówki kompozytowe wykonane są z kilku materiałów, z których każdy zapewnia określone parametry, takie jak trwałość, twardość lub elastyczność.
Największą zaletą jest w tym przypadku cena. Za taki wybór zapłacimy mniej, niż miałoby to miejsce w przypadku porcelanowych lub ceramicznych odpowiedników. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością wymiany licówek po upływie kilku lat.
W jaki sposób zakłada się licówki?
Stomatolog przed założeniem licówek dokona sprawdzenia, czy pacjent posiada zdrowe i wyleczone zęby. Jest to bowiem element niezbędny przed rozpoczęciem dalszej procedury. Aby wykluczyć wszystkie ewentualne przeciwwskazania dokonuje się szczegółowego wywiadu.
Pomocne może okazać się także wykonanie zdjęcia panoramicznego jamy ustnej. Przed założeniem licówek pobierany jest wycisk. Dzięki temu protetyk jest w stanie w indywidualny sposób dostosować nakładki do konkretnego pacjenta. Kolejnym etapem jest właściwe przygotowanie uzębienia poprzez piaskowanie i cementowanie.
Dentysta szlifuje zęby, choć redukcja szkliwa jest w tym przypadku bardzo niewielka. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego zabieg nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi.
Finalnym krokiem jest cementowanie licówek na naturalnych zębach, po wcześniejszym zaakceptowaniu przez pacjenta ich koloru. Założenie licówek wiąże się najczęściej z koniecznością odbycia 2 lub 3 wizyt.
Czy każdy może skorzystać z zabiegu?
Decyzję o możliwości skorzystania z zabiegu każdorazowo powinien podjąć stomatolog. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych zabiegów stomatologicznych, również licówek nie będzie można zastosować w każdym przypadku.
Przeciwwskazaniem okazują się być bowiem między innymi wady zgryzu, niewyleczony bruksizm, zbyt małe lub krótkie zęby, niewyleczona próchnica, braki w bocznych odcinkach uzębienia oraz bardzo zniszczone zęby z rozległymi wypełnieniami.
Dentysta w szczegółowy sposób oceni stan uzębienia każdego pacjenta przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu procedury związanej z zastosowaniem licówek.
Stomatolog Ewa Pawlak – gwarancja zadowolenia
Decydując się na licówki, warto wybrać sprawdzony gabinet stomatologiczny. Gabinet stomatologiczny Ewa Pawlak oferuje szeroki wachlarz usług z zakresu ortodoncji, protetyki oraz stomatologii zachowawczej.
Możliwość skorzystania z wieloletniego doświadczenia oraz wysokiej jakości sprzętu, gwarantuje pełne zadowolenie. Stomatolog Ewa Pawlak przyjmuje pacjentów w miejscowości Nieporęt. Regularne wizyty u stomatologa są niezwykle ważnym aspektem dla zachowania zdrowia naszej jamy ustnej.
Warto zatem korzystać z doświadczenia i umiejętności najlepszych fachowców, którzy właściwie zajmą się naszym uzębieniem. Piękny uśmiech to także lepsze samopoczucie oraz większa pewność siebie. Wykonanie licówek może więc okazać się pierwszym krokiem do istotnych zmian w swoim życiu.