Cupuacu to niezwykły owoc, mający wiele wspólnego ze znanymi wszystkim owocami kakaowca, lecz jest on w przeciwieństwie do nich słodki w smaku.
Spis treści
Cupuacu opis
Są to okrągłe owoce o wadze nawet do dwóch kilogramów, w kolorze brązowym. Wewnątrz znajduje się biały miąższ oraz kilkanaście nasion w kształcie migdałów. Chociaż cupuacu są kuzynami kakao, to różnią się znacząco wyglądem, smakiem i aromatem.
Owoc ten pochodzi z Ameryki Południowej i jako jedzenie oraz środek leczniczy jest wykorzystywane od wielu tysięcy lat.
Cupuacu było na przykład wykorzystywane przed dawnych indiańskich szamanów po pobłogosławieniu jako środek pomagający kobietom rodzić mniej boleśnie.
Od bardzo długiego czasu nasiona cupuacu wykorzystuje się przy problemach żołądkowych, na przykład ich żucie jest w stanie złagodzić ból żołądka.
Z owocu tego wytwarza się także masło wykorzystywane w kosmetyce oraz w codziennym żywieniu.
To właśnie masło jest najbardziej znane w Europie i na innych kontynentach jako zamiennik dla masła kakaowego. W dobie gdy świat staje się globalną wioską tylko kwestią czasu stało się, kiedy owoce te staną się słynne na cały świat dzięki swoim właściwościom.
Właściwości owocu cupuacu
Podobnie jak większość zdrowych owoców nie zaskakują zawartością. Posiadają ogromną ilość flawonidów oraz przeciwutleniaczy bardzo pożytecznie wpływających na układ krwionośny.
Odkryto, że cupuacu zawierają dwa nowe antyoksydanty o nazwie teongrandiny, które nie są obecne w żadnych innych znanych człowiekowi roślinach.
Dzięki temu utrzymują naczynia krwionośne oraz tętnice w świetnej kondycji, czyli elastyczne i szerokie, co ułatwia przepływ krwi, utrudnia odkładanie się cholesterolu.
Cupuacu są skuteczne w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Oprócz tego owoce są wykorzystywane tradycyjnie do tworzenia ożywczych napojów i koktajli, które w mig stawiają na nogi nawet po bardzo ciężkim dniu.
Wszystko dzięki zawartości minerałów, witamin i tłuszczy oraz kwercetyny, wspomagających cały organizm oraz zwiększających poziom regeneracji.