Okres karmienia piersią to dla wielu kobiet bardzo ważny czas w życiu. Towarzyszy mu nieco zasad, w związku z odżywianiem się kobiety. Krąży wiele mitów, istnieje wiele zasad, które należy znać. Przede wszystkim, kobieta karmiąca piersią może jeść tak naprawdę wszystko, jeśli nie choruje i nie obserwuje żadnych niepokojących objawów u dziecka.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że spożywanie niezdrowych produktów szkodzi wszystkim, także kobietom karmiącym. W związku z tym, karmiąc piersią, należy unikać produktów z dużą ilością cukru, niezdrowych tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów trans, konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku oraz dużych ilości soli.
Czego nie wolno jeść w czasie karmienia piersią?
Można więc przyjąć, że kobieta karmiąca piersią i nie tylko, powinna ograniczyć spożywanie fast foodów, słonych przekąsek, słodkich drożdżówek, gotowych dań typu instant, kostek rosołowych, kolorowych napojów, czy słodkich płatków śniadaniowych.
Jednym z mitów jest zakaz picia kawy. Kobieta karmiąca może pić kawę, warto jednak pamiętać o tym, aby nie przekraczać dziennej dawki kofeiny, czyli 300 mg. Kofeina znajduje się także w herbacie. Tym, czego na pewno trzeba unikać jest alkohol oraz papierosy.
Dieta matki karmiącej piersią nie musi być restrykcyjna, ale na pewno powinna być racjonalna, co pomoże w samym karmieniu piersią. Jadłospis matki karmiącej powinien być bogaty w składniki zawierające ważne składniki odżywcze. Pomocne są na pewno zdrowe tłuszcze znajdujące się w takich produktach jak orzechy, czy awokado. Bardzo istotne są nasiona roślin strączkowych.
Ważne są produkty dostarczające witaminy, czyli owoce, a co ważniejsze – warzywa. Są bardzo ważnym składnikiem diety karmiącej. Niekoniecznie dobre są warzywa kapustne, które mogą wzmagać problemy żołądkowe.
Nie trzeba również unikać produktów mlecznych, ale warto wybierać te naturalne, a nie smakowe. Bardzo dobre są źródła chudego białka, jak na przykład mięso z kurczaka, czy chuda wołowina. Młoda mama powinna unikać takich produktów jak surowe mięso, a także rzeczy smażone na głębokim tłuszczu.
Karmienie piersią, a laktator
W diecie matki karmiącej na pewno nie ma miejsca na alkohol. Jeśli kobieta zje coś, czego nie powinna jeść karmiąc piersią, może wykorzystać urządzenie do odciągania pokarmu, jakim jest laktator. Dzięki niemu można wcześniej odciągnąć pokarm na przykład na czas, kiedy spożyjemy coś, czego nie powinnyśmy. Może przydać się także w czasie podróży, czy podczas dłuższej rozłąki z dzieckiem. Jeśli kupujemy laktator, warto co nieco się o nich dowiedzieć, aby wybrać odpowiedni.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje laktatorów – ręczne i elektryczne. Zdecydowanie bardziej polecane są laktatory ręczne. Mają prostszą budowę i są tańsze, ale wymagają pracy jednej lub dwóch rąk. Laktatory elektryczne są nieco wygodniejsze, ale sporo droższe.
Dobry laktator powinien charakteryzować się jak najprostszą budową. Im mniej małych części, które możemy zgubić podczas użytkowania i transportu, tym lepiej. Ważna jest łatwość użytkowania, czyli odciągania pokarmu. Dobrze, jeśli jest to możliwe przy użyciu tylko jednej ręki. Jeśli wybierzemy wygodę, czyli laktator elektryczny, należy zwrócić uwagę na to, aby jego silnik był osobną częścią.
Bardzo ważna jest miękka nakładka masująca. Naśladuje ona ruchy ust naszego dziecka, co ułatwia wypływanie i odciąganie pokarmu. Odpowiednia budowa szyjka i lejka w taki sposób, aby kobieta mogła w trakcie odciągania pokarmu wygodnie usiąść, jest niezwykle pomocna.