Podobno prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. I rzeczywiście coś w tym jest. Bo przecież nie można inaczej nazwać kogoś, kto zaproponuje pomoc, gdy dzieje się nam krzywda lub gdy nasze życie wywraca się do góry nogami. Ale czy można nazwać tak człowieka, na którego możemy liczyć w kryzysowej sytuacji, ale nie potrafi już cieszyć się z naszego szczęścia? Czy przyjaźń może się utrzymać, jeśli jedna przyjaciółka jest zazdrosna o sukcesy drugiej?

ZAZDROŚĆ RZECZ LUDZKA

Prawda jest taka, że w mniejszym lub większym stopniu, wszyscy bywamy zazdrośni. Choć nie zawsze to okazujemy, to zdarza się, że reagujemy pewnym żalem lub przykrością na widok czyjegoś powodzenia, szczęścia czy sprzyjającego losu, kiedy sami, mimo starań, go nie mamy.

W zazdrości nie ma nic niepokojącego, jeśli to uczucie jest równie spontaniczne, co krótkotrwałe i nie zamyka się do stwierdzenia „skoro ja nie mam, to ona też nie powinna”…

PRZYJACIÓŁKA TEŻ CZŁOWIEK

dwie przyjaciółki trzymają się za ręceMusisz zrozumieć to, że twoja przyjaciółka to też człowiek i ma prawo czasem być zazdrosna. A może nie dzieje się tak bez powodu? Kiedy widzi twoje powodzenie u facetów, awans w pracy, nowych znajomych, ciuchy drogich marek i porównuje je ze swoimi kłopotami finansowymi czy ogólnym brakiem pomysłu na życie – może rzeczywiście nie ma się z czego cieszyć.

Oczywiście, to nie powód, by wpędzać się w poczucie winy – przecież nie zrezygnujesz z sukcesów tylko po to, by poprawić humor koleżance. Jeśli jednak widzisz, że twoje osiągnięcia wzbudzają w niej takie emocje, postaraj się ją trochę dowartościować i zmotywować do działania. Może po prostu nie wie, jak zmienić swoje życie na lepsze i potrzebuje w tym twojej pomocy.

PRZYJAŹNIĄC SIĘ Z WROGIEM

dwie dziewczyny idąza rękę w słoneczny dzieńIstotną sprawą jest to, w jaki sposób przyjaciółka okazuje, że nie w smak jej twoje sukcesy. Jeżeli potrafi przyznać się do zazdrości i mówi ci to wprost – doceń jej szczerość, nie każdego na to stać.

Problem pojawia się wtedy, gdy twoja kumpela, widząc jak dobrze ci się powodzi, zaczyna umniejszać każdy twój sukces, wytykać ci wady, skłaniać do podejmowania złych decyzji i (nie daj boże) knuć za twoimi plecami, po to, by samej dobrze na tym wyjść.

Jeśli zamiast cieszyć się z twoich wzlotów, czeka jedynie na upadki, a przy tym zaczyna z tobą rywalizować – wiedz, że bliżej jej do twojego wroga niż sprzymierzeńca.

MNIEJ DELIKATNOŚCI, WIĘCEJ SZCZEROŚCI

dwiepiękne kobiety na plażyCzasami nie warto tracić czasu na niepotrzebne domysły, tylko zdobyć się na szczerą rozmowę z bliską osobą. Przecież może okazać się, że przyjaciółka rzeczywiście z czymś sobie nie radzi i potrzebuje twojego wsparcia. Ale niewykluczone, że taki ma charakter i nic już tego nie zmieni.

Pytanie tylko czy prawdziwa przyjaźń udźwignie zazdrość na dłuższą metę. Choć często o tym zapominamy, to przyjaźń działa na podobnych zasadach, co związek – żeby go nie zmarnować, należy o niego dbać, ale jeśli się w nim męczymy i cierpimy – trzeba go po prostu zakończyć.

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl

2 KOMENTARZE

  1. Faktycznie można zazdrościć w ten pozytywny sposób. Ale z Ciebie szczęściara, cieszę się, że Ciebie to dotknęło. Też bym tak chciała. Jeżeli jest ta negatywna zazdrość proponuję zerwać znajomość.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.