Wiele osób twierdzi, że środki czystości, których używa się w domu, są szkodliwe dla zdrowia. Jednak to nie do końca prawda. Środki do czyszczenia używane w różnych pomieszczeniach mają duży wpływ na organizm człowieka.

Jeżeli wybierzesz je odpowiednio, nie muszą one szkodzić zdrowiu. W tym artykule przeczytasz więcej na ten temat. Już teraz sprawdź nasze porady!

Odświeżacze powietrza. Czy mają zły wpływ na organizm?

Na początek warto podkreślić, że bardzo częste używanie odświeżaczy powietrza może mocno zatykać nos, podrażniać gardło czy drogi oddechowe. W rzadkich przypadkach te środki doprowadzają do rozwoju astmy. Jednak ta wiedza dotyczy odświeżaczy powietrza w aerozolu. Inne ich rodzaje są zazwyczaj bezpieczne dla zdrowia.

W niektórych odświeżaczach powietrza znajdują się formaldehydy. Są to substancje rakotwórcze. Warto wiedzieć, że niektóre urządzenia biurowe wytwarzają spore ilości ozonu wchodzącego w szkodliwą reakcję z tymi środkami odświeżającymi powietrze. To powoduje u niektórych bóle głowy oraz niekiedy biegunki.

Środki do czyszczenia mebli. Jaki mają wpływ na zdrowie?

Niektóre środki polerujące powstają na bazie substancji ropopochodnych. W dodatku mogą być łatwopalne. A gdy połkniesz ich zbyt dużo, możesz doznać poważnych uszkodzeń swojego organizmu. Niektóre tego typu środki czyszczące negatywnie działają na skórę, wywołując jej podrażnienia.

Nie warto kupować ich zwłaszcza aerozolu, ponieważ bardzo często mają w składzie szkodliwe formaldehydy. Jeżeli rozprowadzisz je po meblach, łatwo dotrą do Twoich dróg oddechowych.

Dlaczego warto uważać na środki do czyszczenia toalet?

Coraz większą popularnością cieszą się kapsułki czy tabletki do czyszczenia toalet. To bardzo wygodna forma jej czyszczenia. Trzeba wiedzieć, że są to kolejne substancje żrące w Twoim domu. Często mają w składzie niebezpieczny wodorotlenek sodu. Dlatego powinieneś je trzymać z dala od dzieci. A zazwyczaj jest tak, że im mniej substancji żrących w domu, tym bezpieczniejsza będzie ta przestrzeń.

Warto zainwestować w bezpiecznie pakowane tego typu środki do czyszczenia. Najlepsze będą te, które nie zawierają wodorotlenku sodu. Dlatego zawsze sprawdzaj skład detergentów, które kupujesz do domu. Trzeba to robić jak najczęściej, zwłaszcza w przypadku środków do czyszczenia toalet.

srodki-czystosci

Czy proszki i płyny do prania szkodzą zdrowiu?

Proszki i płyny do prania mają w sobie mnóstwo różnych substancji zapachowych. Zdarza się, że powodują one podrażnienia nosa czy dróg oddechowych. Te środki czystości do domu u niektórych osób doprowadzają do łzawienia oczu, a na skórze może pojawiać się wysypka.

Proszki i płyny do prania często powodują różne problemy zdrowotne u osób, które mają różne alergie. Zbyt silny zapach może doprowadzać do nadmiernego kichania i bólów głowy.

Płyny do naczyń. Czy ich działanie ma zły wpływ na organizm?

Podczas używania płynu do naczyń zawsze powinno nosić się rękawice ochronne. Warto zachować ostrożność i nie pozwalać na kontakt tego środka ze swoją skórą. Płyn do naczyń również może zawierać szkodliwe dla organizmu substancje.

Wybielacze, chlor, substancje rozpuszczające brud i tłuszcz, amoniak oraz środki bakteriobójcze to tylko niektóre z nich. Istotne jest bardzo dokładne spłukiwanie naczyń. Wiele płynów do naczyń silnie do nich przywiera.

Na pewno nie każdy środek do sprzątania domu jest szkodliwy dla zdrowia. Jednak warto zachować ostrożność w dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest zakup płynu do naczyń czy odświeżacza powietrza.

Powinno się zwracać uwagę na ich składniki. Warto w tej kwestii sugerować się naszym artykułem, a zwłaszcza unikać podczas zakupu wymienionych substancji szkodliwych dla zdrowia.

Drugą rzeczą jest ostrożne stosowanie środków czyszczących do domu. Należy skrajnie unikać ich kontaktu ze swoim organizmem. Dobrym rozwiązaniem jest używanie rękawic ochronnych podczas czyszczenia różnych powierzchni.

Mamy nadzieję, że zastosujesz się do naszych rad. W tym celu życzymy Ci udanych i przemyślanych zakupów.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.