Dawniej, gdy dostęp do internetu nie był tak powszechny i tani, a łącza internetowe pozostawiały wiele do życzenia w zakresie stabilności i szybkości, dominowała bankowość stacjonarna.

Wszystkie kwestie finansowe załatwiało się w banku, po uprzednim odstaniu w kolejce. W ten sposób spłacało się raty kredytu lub wykonywało przelewy. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się to dość uciążliwe.

Dlaczego? Ponieważ dziś istnieje dużo wygodniejsza alternatywa – bankowość internetowa. Jeśli nie wiesz, czym się ona charakteryzuje, czytaj dalej i poznaj lepiej bankowość internetową.

Co to jest bankowość internetowa

Czym jest bankowość internetowa?

Najprościej rzecz ujmując, bankowość internetowa to możliwość zarządzania swoim kontem oraz wykonywania na nim operacji finansowych za pośrednictwem internetu.

Możliwość taką stwarza konto bankowe online, na które możemy zalogować się na naszym smartfonie, tablecie czy komputerze poprzez stronę internetową banku, na której logujemy się do swojego konta.

Co umożliwia bankowość internetowa?

Najczęściej dostępne usługi bankowe przez internet to:

  • informacje na temat salda – o każdej porze dnia i nocy, przez 7 dni w tygodniu możesz sprawdzić saldo swojego konta, a także historię operacji na nim dokonywanych;
  • przelewy internetowe – bez wizyty w placówce banku możesz szybko i wygodnie zrobić przelew na wybrane konto bankowe, najlepsza bankowość internetowa pozwala także na realizację przelewów błyskawicznych, które są zaksięgowane u adresata już po chwili;
  • zarządzanie kartami – poprzez bankowość internetową możesz zamówić dodatkowe karty, aktywować nowe, a także zablokować posiadane karty, co przydaje się w przypadku ich zgubienia lub kradzieży; możesz także zmieniać dzienne i miesięczne limity na swoich kartach płatniczych;
  • możliwość spłacania rat kredytu – bankowość internetowa daje możliwość szybkiego spłacania rat zaciągniętych kredytów, a także spłaty karty kredytowej;
  • dostęp do oferty banku – jeśli chcesz zobaczyć dostępne kredyty, lokaty, konta oszczędnościowe i inne produkty finansowe oferowane aktualnie przez bank, bankowość internetowa umożliwi Ci to w szybki i wygodny sposób;
  • wgląd do dokumentacji bankowej – bankowość internetowa to także miejsce, w którym możesz wrócić do wszystkich ważnych dokumentów – umów o prowadzenie konta, kredytów, tabeli opłat i prowizji itd., możesz tutaj także edytować swoje dane osobowe i zmienić np. aktualny adres do korespondencji, numer telefonu czy adres e-mail.

To tylko kilka podstawowych funkcji, jakie ma konto bankowe online. Najlepsza bankowość internetowa to zwykle o wiele więcej – może zawierać narzędzia do analizy historii operacji, zaawansowane statystyki konta, które pomagają w zarządzaniu domowym budżetem, a także umożliwiać złożenie wniosków np. o otwarcie konta walutowego albo zaciągnięcie kredytu przez internet.

Czy bankowość internetowa jest bezpieczna?

Wielu ludzi zastanawia się nad tym, czy bankowość internetowa jest bezpieczna. Prawda jest taka, że istnieją oszuści, którzy próbują wykorzystywać nowoczesne technologie do okradania ludzi.

Banki mają świadomość ich metod pracy, dlatego często ostrzegają swoich klientów przed rozmaitymi oszustwami. Może to sprawiać wrażenie, że bankowość internetowa nie jest bezpieczna.

W rzeczywistości jednak ciągle udoskonalane są systemy bezpieczeństwa i ryzyko tego, że padnie się ofiarą naciągaczy – przy zachowaniu minimalnej uważności – jest niewielkie.

Warto natomiast dodać, że w dobie pandemii bankowość internetowa jest bardzo bezpieczna pod względem epidemiologicznym – znosi konieczność kontaktu osobistego z pracownikami banku i pozwala zrealizować większość operacji bez wychodzenia z domu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.