Czym jest beading? Nazwa beading pochodzi z języka angielskiego (ang. bead – koralik) i w prostym tłumaczeniu na język polski oznacza „koralikowanie”. Technika beadingu ta swe korzenie ma już w starożytnym Egipcie. W skrócie beading to praca z drobnymi koralikami, cieniutką igłą, mocną nitką oraz opcjonalnie filcem lub skórą.

Możliwe jest również wykorzystanie krosna tkackiego, szydełka, gotowych kaboszonów – naturalnych lub syntetycznych. Obecnie, w tej technice można stworzyć wiele oryginalnych, rękodzielniczych prac, m.in. biżuterię, fragmenty zdobień w ubraniach, galanterii, a nawet podstawki, czy obrazy haftowane koralikami na płótnie.

Była wykorzystywana przez rzemieślników, którzy z fajansowych paciorków wykonywali najróżniejsze zdobienia. W XIX wieku stała się bardzo popularna na Ukrainie, a nieco później zyskała swoją popularność w Polsce.

beading
Beading

Koraliki

koraliki-do-beadingu-2
Koraliki do beadingu

Aby zabrać się za beading, zaczynamy od zakupu odpowiednich materiałów. Na rynku jest spory wybór koralików szklanych, które można wykorzystać w tej technice. Są w różnych rozmiarach, kształtach (okrągłe, owalne, trójkątne, podłużne, kafelkowe, sześciokątne), mają jeden, a czasem dwa otwory do nawlekania.

Wybór kolorów jest ogromny. Występują w wersji matowej, transparentnej, mlecznej, perłowej, mogą też imitować kamienie naturalne.

Ciekawą wariacją są koraliki fosforyzujące, czyli świecące w ciemności. Tanie koraliki, chińskiej produkcji z reguły są kiepskie jakościowo, krzywe, a otwory nie są równe.

Wybierając koraliki do naszej pierwszej pracy, warto zwrócić uwagę na jakość, ponieważ to ona (poza precyzją wykonania) przełoży się na efekt końcowy. Jeżeli ścieg ma być równy, to i koraliki takie być muszą.

Jakie koraliki są najtańsze?

Najtańszą opcją dostępną na rynku są czeskie koraliki Preciosa. Występują w bogatej kolorystyce i kilku rozmiarach. Nie są idealne, ale na początek to wystarczy.

Jeżeli technika beadingu nas pochłonie, to warto zainwestować na przyszłość w nieco droższe, ale bardzo dobre jakościowo japońskie koraliki Toho lub Miyuki. Od niedawna są dostępne w Polsce w sprzedaży wysyłkowej, a nawet w sklepach stacjonarnych z produktami dla fanów tworzenia rękodzieła.

Z reguły są pakowane po 10 gram, a ich cena zaczyna się od około 2,50 zł do nawet 10 zł. Wszystko zależy od rodzaju, rozmiaru i koloru.

Beading – nici i igły

nici-i-igly-do-beadingu
Nici i igły do beadingu

Odpowiedni dobór nici jest bardzo ważny przy tworzeniu przedmiotu w technice beadingu. W internecie można znaleźć kilka ich rodzajów. Najtańszą opcją są cienkie linki, które można dostać w sklepie wędkarskim – są mocne, ale niestety lubią się plątać.

Można spróbować użyć tradycyjnych nici lub kordonka, ale tu (przy dłuższej nitce) może pojawić się ten sam problem. Warto więc zainwestować w profesjonalne nici do haftu koralikowego, są one pokryte niewielką warstwą wosku, co zapobiega ich plątaniu się.

Od tradycyjnych nici różnią się także wglądem. Są płaskie, co ułatwia ich przewlekanie przez igłę, a następnie przez koraliki. Ponadto są bardzo wytrzymałe i występują w ogromnej kolorystyce, a więc można dopasować je do paciorków. Warto zainteresować się nićmi Nymo (tańsze i bardzo dobre) lub Miyuki.

Jaką igłę do beadingu?

Igły powinny być możliwie cienkie, aby móc spokojnie przewlec je przez koralik (czasami trzeba to zrobić kilka razy). Tradycyjne igły dostępne w pasmanteriach nie sprawdzą się, ponieważ są zbyt grube. Trzeba zakupić specjalne igły do sutaszu.

Są bardzo cienkie i występują w kilku długościach. W przypadku przedmiotów tworzonych przy użyciu krosna tkackiego sprawdzą się długie (6-12cm) i giętkie igły, które posiadają spore oczko do przewlekania nitki.

Do czego przyda się krosno?

krosno-do-beadingu
Krosno do beadingu

Pierwotnie krosno służyło do tkania tkanin. Na potrzeby rękodzieła powstały malutkie wersje krosna, z drewna, metalu lub plastiku. Służą głównie do tworzenia koralikowych bransoletek oraz elementów naszyjników. Godne uwagi są drewniane krosna, które można składać i rozkładać w dowolnym momencie, a ich ceny zaczynają się już od 40 zł.

Bardzo ważne jest, aby nić na osnowę była mocno naprężona – to znacznie ułatwi pracę z koralikami. Można wykorzystać tę samą nić, której będziemy używać do przewlekania przez koraliki lub nieco grubszą – wtedy bransoletka będzie sztywniejsza.

Filc, skóra i inne półfabrykaty

Filc przyda się jako baza do wyszywania koralików. Jest niedrogi i dostępny w bogatej kolorystyce. Do wykończenia zapięć bransoletek i naszyjników można użyć skórek (naturalnych bądź syntetycznych, np. tapicerskich) lub gotowych zapięć z metalu.

Warto zakupić także ogniwka montażowe, karabinki oraz łańcuszki. Najczęściej występują w srebrnej, oksydowanej, złotej, miedzianej lub brązowej kolorystyce. Wadą elementów w kolorze złotym jest to, że kolor lubi szybko się ścierać.

W tym wypadku można rozważyć pokrycie ich lakierem bezbarwnym do metalu (np. Zaponlack) w sprayu lub płynie.

Przydadzą się również ostre nożyczki, szydełko oraz płaskie i okrągłe kleszcze do prac rękodzielniczych. Warto rozważyć zakup tych produktów w internecie. Na portalach aukcyjnych jest bardzo bogata oferta w przystępnych cenach.

Wyżej wymienione produkty w zupełności wystarczą do stworzenia pierwszych prac w technice beadingu.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.