Inhalator to bardzo pomocne urządzenie. Dzięki niemu możliwe jest podanie leku bezpośrednio do miejsca, w którym ma zadziałać w układzie oddechowym. Kiedy będzie to szczególnie pomocne?

Jakie są zalety inhalatorów dostępnych na rynku i czym należy się kierować przy wyborze tego odpowiedniego dla ciebie?

Czym tak właściwie jest inhalator?

Czym jest inhalator i kiedy warto po niego sięgnąć

Jest to urządzenie pozwalające na przeprowadzanie inhalacji. Leki podawane w ten sposób znacznie ułatwiają oddychanie oraz usuwanie zalegającej wydzieliny. Od tego, do jakiego miejsca dotrą leki, zależy rozmiar ich cząsteczek, który podaje się w mikronach.

Przy wyborze inhalatora warto zdecydować się na taki mający funkcję regulacji wielkości wytwarzanych cząsteczek. Dzięki niemu będziesz mógł dopasować ustawienia w zależności od rodzaju schorzenia oraz miejsca, w które leki mają dotrzeć.

Kiedy warto sięgnąć po inhalator?

Inhalator stanowi dużą pomoc przy leczeniu infekcji dróg oddechowych. Świetnie nadaje się również dla osób, które zmagają się między innymi z astmą, katarem siennym, przeziębieniem, zapaleniem krtani, płuc oraz oskrzeli.

Profilaktyczne stosowanie inhalacji jest też zalecane tym, którzy wykonują pracę w trudnych warunkach, mogących mieć negatywny wpływ na ich układ oddechowy.

Jak powinno się używać inhalatora?

Inhalator należy obsługiwać czystymi i suchymi rękami. Najpierw trzeba połączyć wszystkie części urządzenia zgodnie z dołączoną do niego instrukcją. Następnie odmierzyć zalecaną dawkę leku, a przed dodaniem go do inhalatora, wstrząsnąć ampułkę.

Zabieg ten przeprowadza się na siedząco w wyprostowanej pozycji. Przy korzystaniu z ustnika trzeba pamiętać, żeby oddychać przez usta, w przeciwnym razie inhalacja nie przyniesie pożądanych efektów.

Z kolei używając do tego celu maseczki, trzeba upewnić się, że dobrze przylega do twarzy. Inhalacja trwa od 10 do 15 minut, aż do momentu, gdy skończy się lek. Po zakończonym zabiegu dokładnie umyj urządzenie i pozostaw do wyschnięcia.

Jakie są zalety stosowania inhalatora?

Stosowanie tego urządzenia przynosi sporo korzyści. Na przykład dostarczanie leku bezpośrednio do miejsca, w którym jest potrzebny, ogranicza pojawienie się niepożądanych skutków ogólnoustrojowych. Dzięki korzystaniu z inhalatora istnieje możliwość indywidualnego dopasowania dawki leku do danego pacjenta.

Podczas jednego zabiegu można łączyć kilka leków – ta czynność powinna być jednak zawsze skonsultowana z lekarzem. Przy dobieraniu inhalatora zastanów się, czy z urządzenia będzie korzystać tylko jedna osoba, czy też cała rodzina.

Dla małych dzieci polecane są inhalatory, które nie generują dużego hałasu. Zwróć też uwagę na dodatkowe akcesoria, takie jak ustniki, maski, filtry oraz przewody powietrzne i dobierz je odpowiednio do swoich potrzeb.

Po inhalator warto sięgnąć podczas leczenia infekcji dróg oddechowych oraz wtedy, gdy pracujesz w trudnych warunkach. Urządzenie to jest bardzo łatwe w użyciu i bez przeszkód może być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.