Integracja sensoryczna umożliwia prawidłową ocenę wrażeń zmysłowych. W niektórych przypadkach proces rozwoju integracji sensorycznej jest zaburzony i wymaga odpowiedniej terapii.

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie są przyczyny zaburzeń interpretacji bodźców zmysłowych, na czym polega terapia sensoryczna i jakie przynosi rezultaty.

Integracja sensoryczna – co to jest?

Integracja sensoryczna to prawidłowa ocena i reakcja na bodźce zmysłowe. Dzięki integracji sensorycznej możliwa jest odpowiednia reakcja na dźwięk, smak, zapach, dotyk czy światło. Zaburzenia układu nerwowego u dzieci może powodować nieadekwatną reakcję na bodźce lub konieczność poszukiwania dodatkowych bodźców zmysłowych.

Czym jest integracja sensoryczna
Czym jest integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna jest bardzo ważnym elementem rozwoju, pozwalającym na oswojenie się z różnymi wrażeniami zmysłowymi. Zdarza się jednak, że procesy interpretacji wrażeń zmysłowych są zaburzone, co może powodować zbyt mocną reakcję  na bodźce. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i terapia sensoryczna.

Przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej

Przyczyny zaburzeń oceny wrażeń zmysłowych nie są jednoznaczne. W wielu przypadkach problemy z interpretacją i oceną bodźców związane są z takimi chorobami i dolegliwościami jak:

  • autyzm,
  • schizofrenia,
  • ADHD,
  • opóźnienia w rozwoju,
  • uraz mózgu.

Krótkotrwałe zaburzenia integracji sensorycznej mogą być spowodowane zaburzeniami snu, które wpływają na nieprawidłową ocenę wrażeń zmysłowych. Przyczyn zaburzeń integracji sensorycznej upatruje się przede wszystkim w przedwczesnym porodzie, niskiej masie urodzeniowej.

Na nieprawidłowy rozwój układu nerwowego wpływa również stres i spożywanie alkoholu oraz zażywanie narkotyków w okresie ciąży.

Terapia sensoryczna – na czym polega i kiedy się stosuje?

Terapia sensoryczna polega na kontrolowanym dostarczaniu zróżnicowanych bodźców w celu nauki odpowiedniej reakcji na wrażenia zmysłowe. Terapia sensoryczna pozwala oswoić się z bodźcami, które wywoływały lęk lub agresję u dziecka. Rehabilitacja sensoryczna to indywidualne ćwiczenia umożliwiające właściwą ocenę wrażeń zmysłowych poprzez zabawę.

Terapię sensoryczną stosuje się w przypadkach zaburzeń integracji sensorycznej. Uważna obserwacja dziecka pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowych reakcji na światło, zapach, dotyk, dźwięk czy smak.

Jednym z pierwszych objawów zaburzeń jest opóźnienie w rozwoju mowy, wskazujące na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Warto również zwrócić uwagę na zbyt intensywne reakcje, nieadekwatne do sytuacji lub całkowity brak reakcji na bodźce zmysłowe.

Niektóre dzieci reagują agresją lub płaczem na jedzenie, zbyt głośną muzykę lub ubranie. W innych przypadkach zaburzenia integracji sensorycznej objawiają się brakiem właściwej reakcji na ból. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni czy rehabilitacja sensoryczna jest konieczna.

Jakie efekty przynosi terapia sensoryczna?

Terapia sensoryczna jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń integracji sensorycznej. Kontrolowana zabawa, indywidualnie dopasowana do rodzaju zaburzeń, umożliwia rozwój psychoruchowy i prawidłową interpretację wrażeń zmysłowych. Dzięki rehabilitacji sensorycznej dziecko znacznie lepiej radzi sobie z oceną bodźców, rozwija zdolności komunikacji i przystosowania się do nowych warunków.

Rehabilitacja sensoryczna pozwala także zmniejszyć nadpobudliwość oraz zniwelować agresywne reakcje na wrażenia zmysłowe. Prawidłowo prowadzona terapia sensoryczna poprawia koncentrację i koordynację ruchową.

Integracja sensoryczna jest bardzo ważnym elementem rozwoju psychoruchowego u dziecka. Zaburzenia oceny wrażeń zmysłowych wymagają konsultacji ze specjalistą oraz odpowiedniej terapii.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.