Kamica nerkowa jest schorzeniem wiążącym się z odkładaniem się złogów w drogach moczowych. Ich nagromadzenie może prowadzić do kolki, która objawia się nasilonymi dolegliwościami bólowymi.

W profilaktyce kamicy nerkowej i wspomagająco przy drobnych złogach można stosować preparaty roślinne o działaniu moczopędnym i przeciwzapalnym.

Nasilenie diurezy pomaga oczyszczać drogi moczowe, przeciwdziałając tworzeniu się kamieni i konsekwencjom z tym związanym.

Kamica nerkowa – przyczyny i objawy

Czym jest kamica nerkowa

Powstające w drogach moczowych nierozpuszczalne złogi prowadzą do kamicy nerkowej, czyli choroby, która wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz możliwymi powikłaniami zdrowotnymi.

Na początku w drogach moczowych pojawiają się drobne kryształki określane mianem piasku, natomiast z czasem złogi te rosną i w ten sposób powstają kamienie moczowe, które przyczyniają się do objawów kolki nerkowej.

Jednym z charakterystycznych objawów kamicy nerkowej jest silny ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do okolic spojenia łonowego i wewnętrznej części uda.

Napady dolegliwości bólowych są określane mianem kolki nerkowej i wiążą się z przemieszczaniem kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Napadom towarzyszy niekiedy krwiomocz, uczucie silnego parcia na pęcherz, a także nudności, gorączka, dreszcze i wiele innych dolegliwości.

Co może prowadzić do kamicy nerkowej?

Złogi powstające w nerkach lub drogach moczowych są efektem wytrącania się z moczu składników występujących w bardzo wysokim stężeniu. Zazwyczaj mowa o wytrącaniu się w drogach moczowych związków wapnia, fosforanów, szczawianów i moczanów, chociaż złogi mogą powstawać również z innych substancji, których poziom w moczu jest nieprawidłowo wysoki.

Kamicy nerkowej sprzyja przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Niekiedy problemem jest również nieprawidłowa dieta, w tym szczególnie obfitująca w sól, cukier i białko zwierzęce, a także niska aktywność fizyczna i otyłość. Czynnikiem ryzyka są ponadto częste infekcje układu moczowego i związany z różnymi przyczynami zastój moczu.

Leki roślinne w profilaktyce i leczeniu kamicy nerkowej

W profilaktyce i wspomaganiu leczenia kamicy nerkowej często stawia się na składniki działające moczopędnie i przeciwzapalnie, jak np. Fitolizyna. Ich zadaniem jest ułatwianie pozbywania się piasku nerkowego z organizmu poprzez zwiększenie diurezy. Wspomaganie oczyszczania nerek z piasku zapobiega jednocześnie tworzeniu się większych złogów, czyli kamieni nerkowych.

Wspomniana już Fitolizyna bazuje na kompozycji aż 9 różnych ziół. Można do nich zaliczyć liście brzozy i kłącze perzu, a także łuskę cebuli i korzeń pietruszki. W jej składzie znajdują się też nasiona kozieradki, ziele nawłoci oraz ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu i korzeń lubczyku.

Zioła, które mogą być pomocne przy skłonności do kamicy nerkowej

Pacjenci ze skłonnością do tworzenia kamieni nerkowych mogą postawić na składniki pochodzenia roślinnego, które pomogą szczególnie w prewencji kolki nerkowej. Dobrym przykładem są liście brzozy, które działają moczopędnie i wspomagają wypłukiwanie piasku z dróg moczowych.

Sprawdza się też korzeń pietruszki, który wspomaga funkcje wydalnicze nerek. Kozieradka pospolita ma natomiast właściwości moczopędne i wspomaga oczyszczanie dróg moczowych.

Kolejny przykład to lubczyk ogrodowy, który ma właściwości diuretyczne, a także ziele nawłoci działające moczopędnie i wspomagające pracę pęcherza moczowego. Perz właściwy wspomaga funkcje wydalnicze nerek, podobnie jak ziele skrzypu, a rdest ptasi wspomaga eliminację wody z dróg moczowych wraz z patogennymi bakteriami.

Kamica nerkowa – profilaktyka, czyli nawodnienie, dieta i aktywność

Zapobieganie kamicy nerkowej przede wszystkim wiąże się z pilnowaniem prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu. Pacjent powinien wypijać dużą ilość płynów każdego dnia, co sprawi, że mocz będzie rozcieńczony, a drogi moczowe na bieżąco będą się oczyszczać. Nie bez znaczenia jest też rodzaj diety.

Należy ograniczyć spożycie soli kuchennej oraz spożywane w nadmiarze białko zwierzęce. Trzeba też postawić na zwiększenie aktywności fizycznej i normalizację masy ciała.

 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.