Każdy człowiek czasami wpada w zastanowienie. Myśli nad tym, czego dokonał w życiu, nad tym, do czego dąży i nad tym, czego nadal nie udało mu się osiągnąć. Czas podsumowań nie zawsze jest łatwy. Nie zawsze dochodzi się do pozytywnych wniosków i z energią oraz optymizmem patrzy w przyszłość.

Życie układa się naprawdę bardzo różnie, jednak nigdy tak naprawdę nie jest za późno na zmiany. U części osób pod wpływem takich przemyśleń i podsumowań może rozwinąć się kryzys wieku średniego.

Uświadomienie sobie, że jest się na półmetku swojego życia dla wielu osób może być prawdziwym wstrząsem. Zwłaszcza jeśli bilans tego, co się udało osiągnąć wcale nie wygląda w oczach danej osoby specjalnie imponująco. Bardzo często kryzys wieku średniego traktuje się żartobliwie, jest tematem wielu żartów i podchodzi się do niego lekceważąco.

kryzys-wieku-sredniego

Jednak sam kryzys wieku średniego nie jest żartem – jest problemem, który może bardzo mocno i negatywnie odbić się na uporządkowanym i spokojnym dotychczas życiu osoby, która jest nim dotknięta.

Czym jest kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednak o ile w przypadku mężczyzn często jest obiektem żartów, pojawia się też w komediowym aspekcie w popkulturze i mówi się o nim znacznie więcej, nawet jeśli nie zawsze w prawdziwy sposób.

Inaczej jest w przypadku kobiet – tutaj kryzys wieku średniego jest swoistym tematem tabu. Czymś, o czym się nie mówi, a same kobiety często bardzo się tego wstydzą, dlatego nie szukają pomocy. U mężczyzn kryzys wieku średniego może być nie tyle bardziej intensywny, co znacznie lepiej widoczny, bo mężczyźni działają w sposób, który jest zauważalny przez otoczenie.

Kryzys wieku średniego może rozpocząć się u osób w wieku około czterdziestu-pięćdziesięciu lat. Związany jest z czasem zmian w życiu – u niektórych osób w tym wieku wyprowadzają się już dorosłe dzieci, by zacząć własne życie, inni muszą mierzyć się z przemijaniem i podjąć się trudnej i obciążającej opieki nad rodzicami w bardzo podeszłym wieku. Jeszcze inni sami zmagają się z chorobami i tym, że ich ciało nie jest już tak sprawne, jak było niegdyś.

To wszystko, wraz ze świadomością, że połowa życia już ominęła, skłania do rozmyślań. To też może spowodować rozwój kryzysu wieku średniego. Nie będzie to dotyczyć każdej osoby w określonym wieku – to coś, co przytrafia się tylko kilku-kilkunastu procentom ludzi, jednak jest to problem poważny. Mimo często prześmiewczego tonu, w którym przedstawia się kryzys wieku średniego u mężczyzn.

Kryzys wieku średniego – objawy

Kryzys wieku średniego może objawiać się na wiele różnych sposobów. Na pewno widziałeś w filmach i serialach portret mężczyzny z kryzysem wieku średniego – taki mężczyzna kupuje motocykl, porzuca żonę na rzecz młodszej partnerki, rzuca stabilną pracę na rzecz rozpoczęcia kariery rockmana, kupuje nowy, sportowy samochód – wymieniać można naprawdę bardzo długo. I choć pokazywane jest to z pewnym przymrużeniem oka, problem jest naprawdę poważny.

Taka osoba może przewrócić do góry nogami całe swoje życie – zniszczyć swoje małżeństwo, stracić zaufanie przyjaciół czy też zepsuć relacje ze swoimi dziećmi. Może angażować się też w potencjalnie bardzo niebezpieczne, ryzykowne sytuacje, byle tylko móc sobie coś udowodnić – swoją siłę, energię, powodzenie u innych czy umiejętności.

W kryzysie wieku średniego nie myśli się w sposób racjonalny i można podejmować decyzje, których w normalnych okolicznościach wcale by się nie podjęło.

Osoba w kryzysie wieku średniego może też zmagać się z lękiem związanym z przemijaniem i wizją nadchodzącej śmierci, co będzie wpływać na jej nastrój – może być bardziej drażliwa i nerwowa, mieć dużo mniej cierpliwości. Jej nawyki mogą też ulec całkowitej zmianie. Zmiany mogą objąć też wizerunek – zmiana wagi ciała, sposobu ubierania i wiele innych kwestii.

Także poziom energii może być bardzo różny w ciągu jednego dnia i wahać się od euforii po kompletny spadek energii i motywacji do działania.

Jak sobie poradzić z kryzysem wieku średniego?

Nie ma żadnych lekarstw na kryzys wieku średniego. Nie jest to bowiem żadna choroba. To pewien etap, który dotyka część ludzi i trzeba sobie z nim jakoś poradzić. W końcu kryzys wieku średniego w końcu przeminie – choć może to trwać nawet bardzo długi czas – a problemy, które się wytworzyły podczas jego trwania mogą mieć długofalowe konsekwencje.

Dlatego warto działać i nie poddawać się kryzysowi wieku średniego. Możesz zacząć od wizyty u psychologa. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.

Nie bój się też rozmawiać o swoich problemach i obawach z ludźmi, którym ufasz i którzy są Ci naprawdę bliscy. Nie bój się szukać wsparcia w swoim otoczeniu i konfrontować swoje obawy. Twoja rodzina i przyjaciele będą mieli okazję Cię wspierać i pomóc Ci uporać się z tym, co Cię dręczy, jeśli tylko uda Ci się przed nimi otworzyć.

Nie warto izolować się od ludzi – w końcu najbliżsi zawsze życzyli Ci jak najlepiej. Kryzys wieku średniego to coś, co można przejść wspólnie i wyjść z tej próby znacznie silniejszym.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.