Odzież to jeden z najbardziej niezbędnych materialnych elementów naszego codziennego życia, który dodatkowo pozwala nam wyrazić siebie.

Nie zawsze jednak kupowanie wielu ubrań naraz bez większego zastanowienia, jak je później wykorzystamy, jest dobrym pomysłem.

Czym jest moda zrównoważona i jakie są jej najważniejsze założenia? Dlaczego warto zdecydować się na ten sposób wyboru i zakupu ubrań?

Czym jest moda zrównoważona?

Czym jest moda zrównoważona

Przemysł odzieżowy wynajduje coraz to nowe sposoby na to, jak nas zainteresować, zachęcić do wybranej marki czy stylu ubierania się. W branży modowej trendy zmieniają się bardzo szybko, przez co – o ile nam na tym zależy – bardzo trudno jest wiecznie za nimi podążać.

Z drugiej strony produkcja ubrań nie jest bez znaczenia dla otaczającego nas środowiska. Nawet najprostsze elementy garderoby wymagają wielu zasobów, które marnują się, gdy nosimy je zaledwie kilka razy przed wyrzuceniem.

Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i próbuje podejmować mądre decyzje odzieżowe, wybierać odpowiedzialne marki i trwalsze ubrania, które posłużą przez wiele lat. Takie działanie nazywamy właśnie modą zrównoważoną.

Zrównoważona moda jako przeciwieństwo fast fashion – najważniejsze założenia

Trend fast fashion zakłada produkcję odzieży taniej, ale także nietrwałej, z której korzystamy przez krótki czas – lub wcale – nim ta wyląduje w koszu na śmieci. Jest to nie tylko marnotrawstwo zasobów naturalnych, ale także niezliczone pokłady śmieci, które pojawiają się na wysypiskach każdego dnia.

Przeciwieństwem tego typu filozofii jest idea slow fashion lub inaczej mody zrównoważonej. Zakłada ona, że wybieramy marki i odzież lepszej jakości, wykonaną z trwałych materiałów. Zamiast wyrzucać staramy się naprawić, a gdy nie potrzebujemy już danej rzeczy, oddajemy ją jako używaną komuś innemu.

W ten sposób potrzebujemy mniej odzieży, co generuje mniejsze obciążenie dla środowiska i jednocześnie w żaden sposób nie przeszkadza nam na wykreowanie własnego stylu.

Moda ekologiczna – dlaczego warto ją wybrać?

W przemyśle odzieżowym wykorzystuje się nie tylko tkaniny, materiały czy barwniki. Produkcja ubrań wymaga bardzo dużych ilości wody, a sztuczne włókna nie ulegają tak szybkiemu rozkładowi, jak bawełna, skóra czy len.

W przypadku zrównoważonej mody proces produkcji zakłada wykorzystanie ekologicznych materiałów oraz roślin z takich właśnie upraw. Zwraca się uwagę na to, jakie barwniki wykorzystane zostały do nadawania rzeczom kolorów, a także jak dużo wody i energii zużywa się na pojedynczy element garderoby.

Wyprodukowane w ten sposób ubrania są trwalsze, bardziej wytrzymałe i dzięki temu mogą posłużyć więcej niż jednej osobie. Rzeczy takie, jak używane płaszcze, kurtki czy wyjściowe suknie często krążą z rąk do rąk, dzięki czemu możemy ograniczyć zakup nowych sztuk.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubrań i akcesoriów?

Wybierając ubrania w opcji secondhand, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, żeby były to rzeczy w dobrym stanie i faktycznie nam przydatne. Jeżeli umiemy szyć, możemy dodatkowo naprawić je lub przerobić wedle swojego pomysłu.

Jeżeli z kolei wybieramy się na zakupy nowych ubrań, a idea slow fashion jest nam bliska, warto decydować się na te marki z branży odzieżowej, które sprzyjają idei zrównoważonej mody.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.