Motywacja odgrywa ogromne znaczenie w wielu dziedzinach naszego życia. Jedną z nich jest aktywność fizyczna. Trudno wyobrazić sobie codzienne treningi i wykonywanie całego zestawu ćwiczeń, bez motywacji utrzymanej na wysokim poziomie. Czym ona jest? Jak ją zdobyć i zatrzymać na dłużej?

O motywacji słów kilka…

Motywacja to tak naprawdę nasz wewnętrzny „motor”, który napędza nas do działania. Psychologowie definiują ją, jako gotowość do podjęcia działań, które w jakimś stopniu są dla nas bardzo istotne.

motywacja-do-cwiczen

Dzięki niej możemy osiągać zamierzone cele i pokonywać trudności. To właśnie ona sprawia, że robimy coś z prawdziwą pasją i angażujemy się w to w stu procentach, dodaje nam sił i energii.

Najczęstsze problemy z motywacją, z którymi się borykamy to przede wszystkim jej krótkotrwałość, określana potocznie „słomianym zapałem”; fragmentaryczność, czyli sytuacja, w której udaje nam się wykonać jedynie część zamierzonych czynności oraz najważniejszy i najbardziej popularny problem, czyli trudność związana z rozpoczęciem jakiegoś działania, pomimo wcześniejszych zamierzeń.

Dotyczy ona sytuacji, w których obiecujemy sobie, że rozpoczniemy przygotowania do jakieś czynności dużo wcześniej przez wyznaczonym terminem, a w rezultacie czekamy z działaniem, aż do ostatniej chwili, wykonując pracę w wielkim pośpiechu.

Każdy z nas ma problemy z budowaniem skutecznej motywacji, a przede wszystkim z zatrzymaniem jej na wysokim poziomie przez dłuższy czas.

Jednak warto zadać sobie nieco trudu i zaangażować się w proces budowania motywacji, gdyż tylko ona jest w stanie zapewnić nam realizację wyznaczonych celów, prowadząc nas tym samym do osiągnięcia pożądanego sukcesu.

Zmotywowani do ćwiczeń

Szczególnie duże znaczenie motywacji można zauważyć w sporcie. Rozpoczęcie bez niej jakiejkolwiek aktywności fizycznej wydaje się być wręcz niemożliwe.

Aby wytworzyć skuteczną motywację do podjęcia ćwiczeń należy przede wszystkim uświadomić sobie, jak wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia wynika z regularnej aktywności fizycznej.

Musimy zrozumieć także zrozumieć, że to my jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego zdrowia i tylko od nas zależy czy podejmiemy wysiłek, aby o nie zadbać.

Ponadto musimy także poznać cechy naszej wewnętrznej motywacji i starać się ją wspierać poprzez cały szereg odpowiednich narzędzi motywacyjnych.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.