Angażujemy się w nowe relacje po to, aby czuć się kochanym i docenianym. Lubimy spędzać czas z drugą osobą, rozmawiać, pomagać sobie nawzajem.

Niemniej jednak na pewnym etapie związku może pojawić się uczucie samotności, z którym na ogół trudno sobie poradzić. Czym dokładnie jest samotność w związku i jak z nią walczyć?

Razem, ale osobno

Czym jest samotność w związku i jak sobie z nią poradzić

Początki znajomości zazwyczaj wyglądają bardzo obiecująco – spędzamy ze sobą sporo czasu, rozmawiamy na każdy temat, chętnie dzielimy się ze sobą radościami i smutkami. Z czasem jednak każdy związek zaczyna popadać w swego rodzaju rutynę. Niektórzy uważają, że momentem przełomowym jest wspólne zamieszkanie, lecz rutyna może wkraść się w związek o wiele wcześniej.

Wspólne wieczory stają się czymś oczywistym, a rozmowy nie wyglądają już tak, jak dawniej. Nie oznacza to, że uczucie wygasło, ale rutyna zaczyna przejmować kontrolę nad związkiem. Wtedy też możemy zacząć czuć się samotni – jesteśmy razem, ale każdy ma też swoje pasje, swoich znajomych i swego rodzaju życie osobiste.

Chcemy znaleźć czas dla samych siebie, bywa też, że całymi dniami nie ma nas w domu. Teoretycznie jesteśmy w związku, jednak ciągle czujemy, jak gdybyśmy żyli obok siebie, a nie razem.

Jak poradzić sobie z samotnością w związku?

Samotność w związku ma różne przyczyny. Czasami pojawia się na skutek nadmiaru obowiązków domowych czy zawodowych, w innych przypadkach pojawia się chęć poświęcania większej ilości czasu sobie, niż drugiej połówce.

Samotność wydaje się błahym problemem, lecz finalnie może doprowadzić nawet do rozpadu związku. Jak sobie z nią radzić? Przede wszystkim trzeba ze sobą rozmawiać – często unikamy mówienia o tym, co czujemy i co sprawia nam ból.

Tymczasem druga osoba może nie zdawać sobie sprawy ze skali problemu i nie odczuwać tego, w jakim oddaleniu żyje. Ważne, aby poświęcać sobie czas i dzielić się zarówno dobrymi, jak i złymi chwilami. Zauważmy, że wielu z nas nieświadomie wybiera samotność. Dobrym przykładem jest, chociażby podział domowych obowiązków – każdy robi inną rzecz samodzielnie, gdyż tak jest o wiele szybciej.

Z drugiej strony, może warto wspólnie pojechać na zakupy czy popracować w ogrodzie? Takie drobne czynności cementują związek, nawet gdy natłok obowiązków nie pozwala nam na wieczór we dwoje czy weekendowy wyjazd w zaciszne miejsce.

Różne oblicza związku

Sytuacja w związku zmienia się na przestrzeni kolejnych miesięcy, a później i lat. Niektóre relacje przebiegają dynamicznie, inne są stosunkowo spokojne, jednak w każdym momencie może pojawić się przysłowiowa rysa na szkle. Warto wiedzieć, że prawie każdy związek zmaga się z jakimiś demonami w relacji damsko-męskiej.

Sięgając po np. Ten dzień audiobook – poznamy historię, która pomoże nam zrozumieć, jak wiele twarzy może mieć związek. Audiobooki to świetny sposób na popołudniowy relaks i oderwanie się od rzeczywistości. Gdy partner lub partnerka są w pracy bądź mają inne zajęcia, warto pomyśleć o sobie i zanurzyć się w literaturze, tyle że w wersji czytanej.

Jednocześnie musimy zdać sobie sprawę z tego, że remedium na wszelkie problemy w związku jest przede wszystkim rozmowa. Czasami nawet kilkuminutowa konwersacja jest w stanie rozwiązać wiele kłopotów. Oczywiście, nad związkiem cały czas musimy pracować. Jeśli męczy nas poczucie samotności, zaproponujmy partnerowi/partnerce wspólne wyjście do kina, spacer czy nawet kolację we dwoje w domowym zaciszu.

Często codzienne, drobne czynności wzmacniają relację i pomagają zacieśniać więź. Tymczasem w przypadku, gdy drugiej osobie trudno jest dostrzec problem, warto skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa prowadzącego terapię dla par. W tej sytuacji dobrze, aby ktoś spojrzał na sprawę z zupełnie innego punktu widzenia.

Samotność może pojawić się na każdym etapie związku, niezależnie od tego, w jaki sposób dotychczas przebiegała relacja. Ważna jest przede wszystkim rozmowa, a także ciągła praca nad sobą i relacją z drugą osobą. Często szukamy skomplikowanych rozwiązań, podczas gdy zazwyczaj wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń, aby wzmocnić więź z partnerem/partnerką, a tym samym zredukować problem samotności.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.