Kosmetyki dzielimy na trzy kategorie produktów: masowe, selektywne (jakości premium) i aktywne (dermokosmetyki, kosmetyki lecznicze). Podczas gdy pierwsze i drugie produkty da się kupić w sklepach i drogeriach, to ostatni rodzaj kosmetyków dostępny jest przede wszystkim w aptekach.

To jednak niejedyna istotna cecha dermokosmetyków. Czym są tego typu preparaty i jakie rodzaje dermokosmetyków wyróżniamy?

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki – nazywane kosmetykami aktywnymi, leczniczymi, kosmeceutykami – zawierają substancje biologicznie czynne. Służą do leczenia i zapobiegania niektórym chorobom. Mają działanie regenerujące i korygujące.

dermokosmetyki-rodzaje

Dermokosmetyki opracowywane są na podstawie danych medycznych i farmaceutycznych, dlatego każdy składnik użyty w takim preparacie charakteryzuje potwierdzone naukowo działanie. Dermokosmetyki to również produkty certyfikowane, dlatego można kupić je tylko w aptekach i sklepach specjalistycznych. 

Dermokosmetyk, jak sama nazwa wskazuje, ma wpływać korzystnie na skórę (derm) i ogólny wygląd. Oznacza to, że celem jego stosowania jest działanie dermatologiczne i kosmetyczne, inaczej lecznicze i upiększające.

Dermokosmetyków nie stosuje się do kamuflowania niedoskonałości, lecz do ich usuwania. Takie produkty mają radzić sobie z trądzikiem, wysypką, zmarszczkami czy zaczerwienieniem skóry.

Jest to możliwe dzięki temu, że wnikają głębiej i działają intensywniej niż zwykłe kosmetyki. Krótko mówiąc, mają one upiększać skórę od wewnątrz i w sposób trwały, zamiast maskować problem – redukują go lub eliminują. 

Rodzaje dermokosmetyków

Dermokosmetyki mają z założenia zajmować się problemami związanymi ze skórą, ale w aptekach znajdziemy także dermokosmetyki do włosów czy paznokci. Ich działanie może koncentrować się na:

  • zmniejszeniu widoczności zmarszczek,
  • zmniejszeniu objawów stanów zapalnych skóry,
  • redukowaniu suchości skóry,
  • poprawie fotoprotekcji (kosmetyki przeciwsłoneczne),
  • leczeniu chorób włosów czy paznokci.

Dermokosmetyki mają uzupełniać niedobory pewnych składników skóry lub zapewniać jej efekt terapeutyczny. Z tego względu zawsze dobiera się je odpowiednio do problemu.

Na tym tle możemy wyróżnić między innymi dermokosmetyki do:

  • skóry normalnej, mieszanej, tłustej, suchej, 
  • skóry starzejącej się,
  • skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, zaczerwienień, podrażnień,
  • skóry ze zmianami pigmentacyjnymi,
  • skóry trądzikowej, 
  • do skóry niemowlęcej. 

Jak działają dermokosmetyki do twarzy?

Dermokosmetyki do twarzy dobiera się do problemu lub rodzaju skóry. Z reguły są one dobrze tolerowane i – co bardzo ważne – testowane klinicznie, dlatego ich skuteczność jest wyższa niż w przypadku zwykłych kosmetyków.

Produkty apteczne wnikają głębiej, zawierają lepszej jakości składniki i wykorzystują nowoczesne technologie, a wszystko to przekłada się na efekty ich stosowania. 

Dermokosmetyki do twarzy dobiera się w zależności od aktywności gruczołów łojowych skóry. Mamy więc cerę: normalną, suchą, tłustą lub mieszaną. Przykładowo, skóra sucha będzie narażona na podrażnienia, nadwrażliwa, podatna na reakcje alergiczne i wczesne pojawienie się oznak starzenia.

Taką cerę trzeba nawilżyć i odbudować jej naturalną barierę ochronną. Tymczasem cera mieszana – tłusta skóra w strefie T oraz sucha lub normalna na reszcie twarzy – wymaga już łączenia produktów pielęgnacyjnych regulujących nadprodukcję sebum i nawilżających komórki. 

Jakie problemy zwalczają dermokosmetyki do włosów?

Chociaż dermokosmetyki mają działać na skórę, to znajdziemy także preparaty tego typu dedykowane pielęgnacji włosów. Wynika to głównie z faktu, że większość problemów związanych z wyglądem czy kondycją fryzury ma swoje źródło właśnie w skórze głowy, a konkretnie w mieszkach włosowych.

Dermokosmetyki do włosów mogą eliminować osłabienie kosmyków, ich wypadanie, przedwczesne łysienie, nadmierne przetłuszczanie, łupież, łojotok czy łamliwość.

Wśród preparatów tego typu najpopularniejsze są szampony, ale bez trudu znajdziemy także maski czy odżywki, które wzmacniają i odżywiają włosy na całej ich długości. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.