Badania prenatalne pozwalają przyszłym rodzicom poznać wiele istotnych informacji o zdrowiu rozwijającego się w łonie mamy dziecka. Wraz z lekarzem decydują o ich rodzaju i zakresie oraz terminie wizyty – najczęściej wykonywane są już na wczesnych etapach ciąży.
Na czym polegają i kiedy należy je przeprowadzić? Sprawdź najważniejsze informacje o badaniach prenatalnych.
Czym są badania prenatalne?
Spis treści
Najprościej mówiąc, badania prenatalne to zestaw badań diagnostycznych służących wykryciu u nienarodzonego dziecka wad rozwojowych oraz chorób uwarunkowanych genetycznie.
Wykonywane jeszcze w okresie prenatalnym pomagają rozpoznać u maluszka różne nieprawidłowości, w tym m.in. wady mózgu, serca, układu oddechowego i pokarmowego, ale też zaburzenia genetyczne, jak choćby zespół Downa czy zespół Turnera.
Badania prenatalne są ważne pod wieloma względami. Dzięki nim o wiele szybciej można wdrożyć leczenie malucha – niektóre terapie można rozpocząć już w trakcie ciąży. Wykonana diagnostyka pozwala też przygotować się do podjęcia odpowiedniej opieki zdrowotnej już po narodzinach dziecka.
Badania prenatalne to także sposób na ochronę zdrowia mamy – dzięki nim lekarz specjalista może oszacować ryzyko powikłań czy poronienia, np. w przypadku kobiet będących w ciąży wysokiego ryzyka.
Rodzaje badań prenatalnych
Badania prenatalne można podzielić ze względu na sposób ich przeprowadzania:
- badania inwazyjne – u kobiety może zostać wykonana np. amniopunkcja, w której naruszane są powłoki brzuszne, a następnie pobierany jest np. płyn owodniowy.
- badania nieinwazyjne NIFT – polegają na wykonaniu testów przesiewowych z krwi mamy. Do badań nieinwazyjnych należy także badanie USG.
W porównaniu do badań inwazyjnych diagnostyka opierająca się na metodach nieinwazyjnych jest całkowicie bezpieczna dla mamy i dziecka. Stale rozwijana, umożliwia m.in. analizę przenikających przez łożysko do krwi kobiety fragmentów DNA pociechy. Chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach prenatalnych? Sprawdź informacje na stronie internetowej sieci laboratoriów medycznych Synevo: https://www.synevo.pl/badania-prenatalne/
Badania prenatalne – kiedy wykonać?
Każdy rodzic pragnie, aby jego maluszek rozwijał się prawidłowo. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta w ciąży, niezależnie od jej wieku. Kiedy jednak należy je przeprowadzić? Ich rodzaj zależy przede wszystkim od okresu ciąży:
- w pierwszym trymestrze (miedzy 11-13 tygodniem ciąży) należy zrobić pierwsze USG oraz badanie laboratoryjne zawierające białko PAPP-A i podjednostkę β-hCG (umożliwiającej np. obliczenie wieku ciążowego).
- w drugim trymestrze (między 15. a 20 tygodniem) można wykonać tzw. test potrójny oraz kolejne badanie z wykorzystaniem ultrasonografu (nazywane też połówkowym).
W zależności od stanu zdrowia mamy, rozwoju malucha oraz wyników testów nieinwazyjnych, lekarz może zlecić wykonanie badań inwazyjnych. Pierwsze z nich przeprowadzane są już w 11. tygodniu ciąży (biopsja kosmówki), a kolejne – amniopunkcja oraz kordocenteza – po 15. tygodniu ciąży.
Warto pamiętać:
Badania prenatalne muszą zostać wykonane przede wszystkim przez te pary, u których w trakcie kontrolnego USG lub badań przesiewowych wykryto pewne odchylenia w rozwoju dziecka albo wyliczono, że istnieje możliwość wystąpienia wad genetycznych u maluszka.
Jak wygląda badanie prenatalne w 12. tygodniu ciąży?
To, jak przeprowadzane są badania prenatalne zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Większość z nich wykonywana jest w gabinecie specjalisty prowadzącego ciążę lub w laboratoriach medycznych. Do wizyt w przychodniach i placówkach nie trzeba się przygotowywać, warto jednak mieć przy sobie opisy i wyniki badań, które zostały dotychczas wykonane.
Już w pierwszym trymestrze ciąży można wykonać bardzo zaawansowane nieinwazyjne testy prenatalne. W Synevo dostępny jest nieinwazyjny test nowej generacji VERACITY, służący wykryciu aneuploidii i mikrodelecji u płodu, czyli zaburzeń w liczbie oraz strukturze chromosomów dziecka. Można go przeprowadzić już w 10. tygodniu ciąży, a jego wyniki dostępne są w ciągu kilkunastu dni od pobrania krwi.
Pamiętaj – badania prenatalne pomagają rodzicom w przygotowaniach do powitania na świecie wyczekiwanego maleństwa. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad skontaktowaniem się z lekarzem specjalistą, nie zwlekaj i zacznij monitorować stan zdrowia dziecka już od wczesnych etapów ciąży.
Bibliografia:
- https://www.ptgin.pl/artykul/rekomendacje-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-oraz-polskiego-towarzystwa (dostęp: 04.04.2023);
- https://www.medicover.pl/usg/ciazy/ (dostęp: 04.04.2023);
- https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/nieinwazyjne-i-inwazyjne-badanie-prenatalne-w-ciazy-dlaczego-wyniki-tych-badan-sa-istotne-przy-pobieraniu-krwi-pepowinowej (dostęp: 04.04.2023);
- https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/63104,badania-prenatalne (dostęp: 04.04.2023);
- https://podyplomie.pl/ginekologia/29437,badania-prenatalne (dostęp: 04.04.2023);
- https://www.synevo.pl/beta-hcg/ (dostęp: 04.04.2023).
Artykuł sponsorowany.