Każdy przyszły żak prędzej czy później zmierzy się z tematem punktów ECTS. Dlatego warto już teraz zgłębić wiedzę na ten temat. Czym one są, jak się je liczy i do czego służą? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

System ECTS jest przydatny zwłaszcza w przypadku tych studentów, którzy planują wyjechać na Erasmusa bądź po pewnym okresie studiowania w kraju przenieść się na zagraniczną uczelnię.

Zostały opracowane w latach 80. ubiegłego wieku przez organy Komisji Europejskiej. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

System punktów ECTS – z czym się wiąże i od kiedy obowiązuje?

Czym są punkty ECTS
Czym są punkty ECTS

System ECTS powstał w celu zwiększenia elastyczności studiowania tym osobom, którym zależało na nauce nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Służy do rozliczenia semestrów studiów, które zostały zaliczone na zagranicznej uczelni.

Odgrywa też spore znaczenie przy wymianie studentów pomiędzy uniwersytetami w ramach programu Erasmus. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Uniwersytetu Wirtualnej Edukacji uwe.edu.pl.

Punkty ECTS a warunkowe zaliczenie – niezbędnik studenta

Zaliczenie warunkowe egzaminu, czyli tak zwany warunek na studiach, wiąże się nie tylko ze stresem, ale też wydatkiem finansowym. O wysokości opłaty decyduje liczba punktów ECTS przyznawanych za zaliczenie danego przedmiotu. Im jest ich więcej, tym większy koszt ponownego podejścia do egzaminu.

Przykładowo możliwość zaliczenia przedmiotu, któremu przepisano 6 punktów ECTS będzie kosztować studenta 600 złotych, ale może i więcej. Koszt punktów ECTS jest uzależniony od charakteru uczelni i rodzaju zajęć. W przypadku uniwersytetu medycznego 1 punkt może kosztować nawet 400 złotych.

Do czego w praktyce służy system ECTS?

Szeroko pojęta branża biznesowa często współpracuje ze środowiskami akademickimi. Wówczas system przeliczania punktów ECTS może mieć pewne znaczenie. Poza tym są one ważne w kontekście kontynuowania nauki poza uczelnią właściwą, na której student rozpoczął kształcenie.

Oprócz tego punkty ECTS warto brać pod uwagę podczas opracowywania indywidualnych toków nauczania. Uzyskanie większej liczby punktów może być wskazane i pomocne przy zaliczaniu danego semestru.

Liczenie punktów ECTS w trakcie trwania nauki

Sposób liczenia punktów ECTS nie należy do najbardziej skomplikowanych. I tak na przykład 30 godzin ćwiczeń przekłada się na zdobycie 1 punktu ECTS. W czasie semestru edukacji zdobywa się 30 punktów ECTS. Nietrudno więc wyliczyć, że w czasie roku akademickiego punktu sumują się do 60.

Studia I stopnia, trwające 3 lata, dają w efekcie 180 punktów ECTS. Krótsze, magisterskie, oznaczają 120 punktów ECTS. W przypadku studiów inżynierskich II stopnia liczba punktów to 240. Studia jednolite magisterskie zaś wiążą się z przyznaniem 300 punktów ECTS.

Pośród aspektów, które należy wziąć pod uwagę, wyliczając punkty ECTS danemu studentowi, znajdują się: liczba godzin danego przedmiotu w semestrze, liczba godzin praktyk studenckich, ale też czas niezbędny do zaliczenia przedmiotu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.