Oszukiwanie turystów staje się co raz bardziej popularne. Nie bądź ofiarą typowych naciągaczy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak nie dać się oszukać w trakcie wyjazdu za granicę kraju. Najczęstszymi powodami, dla których stajemy się ofiarami różnego rodzaju oszustw są nieznajomość języka, lokalnych zwyczajów, otoczenia czy waluty. Wszystko to razem wzięte powoduje, że stajemy się „łatwym celem” i dajemy się oszukać. Głównie te przekręty dotyczą kwestii finansowych lub rzeczy, które można łatwo później sprzedać. W najgorszym wypadku może zostać ci skradziony paszport lub karta kredytowa. Warto więc wiedzieć jak należy unikać tak nieprzyjemnych sytuacji.

Jedną z najbardziej prawdopodobnych sytuacji, w której możesz zostać oszukana jest przejazd taksówką. Jeśli nie znasz języka, nie możesz negocjować niższej ceny. Jeśli nie znasz miejsca, w którym jesteś, ciężko ci będzie stwierdzić, czy kierowca nie jedzie dłuższą trasą.

Możesz również nie czuć się zbyt pewnie, aby dowieść tego, że zapłaciłaś za dużo. W celu uniknięcia takich nieprzyjemności, korzystaj ze sprawdzonych firm przewozowych i taksówek. Możesz poszukać wcześniej sprawdzonych przewoźników lub zapytać w swoim hotelu.

Jeśli obawiasz się, że taksówkarz może zawieźć cię dłuższą trasą, przygotuj sobie wcześniej mapę lub sprawdź drogę w telefonie.

Pieniądze w torebce kobiecej LVWielu turystów zostało oszukanych podczas wydawania reszty, najczęściej poprzez fałszywe lub nieaktualne banknoty. Zdarza się, że sprzedawcy celowo czerpią korzyści z tego, że nie znasz obcej waluty. Jednym z popularnych trików jest bardzo powolne wydawanie reszty.

Sprzedawcy liczą na to, że turyści nie będą czekać i nie zabiorą całej kwoty, która im się należy. Często kelnerzy w restauracjach narzekają, że nie mają z czego wydać reszty. Najlepszym sposobem jest poznanie wcześniej konkretnej waluty . Staraj się również używać mniejszych nominałów, z których lepiej otrzymać resztę.

lotnisko w świetle promieni słonecznychNie dotyczy to tylko turystów – ukryte koszty możesz spotkać często na swojej drodze. Jednak w czasie podróży jesteś bardziej narażona na tego typu sytuacje, ponieważ często nie jesteś w stanie negocjować przeciwko takim kosztom.

Najczęściej ukryte koszty dotyczą opłat za wszelkiego rodzaju usługi, które są doliczane do twojego rachunku, np. dopłata za te usługi, które pierwotnie miały być za darmo.

Bądź jak doświadczony podróżnik – zawsze czytaj to, co jest napisane małym drukiem, nie oczekuj, że coś jest całkowicie za darmo, jeśli nikt tego nie potwierdzi i nie bój się walczyć o swoje, jeśli czujesz, że ktoś jest wobec ciebie niesprawiedliwy.

arabski sprzedawaca na targu w egipcieNa świecie jest wielu miłych i hojnych ludzi, jednak gdy dopiero co poznana osoba oferuje ci jakiś prezent, należy grzecznie odmówić. Tego typu oszustwo może mieć na celu wyłudzenie pieniędzy.

Ktoś oferuje ci prezent za darmo, ale później może się okazać, że będzie od ciebie wymagał zapłaty. Może się zdarzyć, że prezent, który nagle otrzymujesz okaże się kradziony, lub kiedy przyjmujesz od zupełnie obcej osoby jakaś rzecz, jej lub jego wspólnik zwyczajnie cię okrada, niepostrzeżenie przeszukując ci kieszenie.

W takich sytuacjach najlepiej kulturalnie i grzecznie odmówić i odejść. Oczywiście nie wszyscy ludzie, którzy proponują ci np. pamiątkę z danej podróży, są oszustami. Najlepiej jednak nie trzymać kosztowności i pieniędzy w przewidywalnych, łatwo dostępnych dla innych miejscach. Nie trzymaj w portfelu całej gotówki.

Nie pozwól jednak, aby wyżej wymienione sytuacje zepsuły ci cały wyjazd. Bądź po prostu ostrożna jeśli chodzi o wydawanie i przechowywanie pieniędzy. Za każdym razem staraj się ufać swojemu rozsądkowi.

0 Udostępnień
Z wykształcenia jestem dietetyczką i mam hopla na punkcie zdrowego odżywiania. Nowych inspiracji szukam w książkach i podróżach. To moje prawdziwe pasje, a marzeniem jest podróżować po całym świecie, bo "Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę" Święty Augustyn Kontakt: +48607345454, e-mail: Kasia.C@wp.pl