Daktyle są starszemu pokoleniu znane głównie z wiersza Danuty Wawiłow. Nie bez powodu podmioty liryczny tak żałuje utraty swoich daktyli. Oto co jeszcze kryją w sobie tajemnicze daktyle!
Spis treści
Charakterystyka daktyli
Mało jest owoców, które posiadałyby tak dużą wartość energetyczną, porównywalną nawet do spożycia mięsa. Nic dziwnego, że chętnie są spożywane przez sportowców i przez nich doceniane. Daktyle są szczególnie w wersji suszonej kaloryczne poprzez zawartość cukrów prostych.
Jest to zatem świetne naturalne źródło glukozy, niezbędnej do wysiłku fizycznego oraz umysłowego. Warto zjeść kilka daktyli przed ważnym egzaminem lub porannym treningiem, aby nakarmić mózg i odżywić mięśnie.
Daktyle wyróżniają się wysoką zawartością witamin. Już nawet niewielka dawka dziennie jest w stanie znacząco poprawić kondycję zdrowotną człowieka. Dlatego są popularnym dodatkiem do dań na śniadanie, na przykład do owsianki.
Można je również zjadać także jako słodką przekąskę zamiast niezdrowych batonów z automatu. Są znacznie bardziej sycące niż takie słodycze ze względu na zawartość błonnika.
Właściwości daktyli
Są one jednym z lepszych źródeł witaminy A. Jest ona znana przede wszystkim z tego, że dobrze wpływa na oczy, wyostrza wzrok, pomaga pozbyć się widzenia przez mgłę. Równie korzystnie wpływa na skórę, odżywiając ją i utrzymując młody wygląd.
Oprócz tego daktyle to również witaminy z grupy B, witamina C, K i PP. Owoce te są bardzo dobrym źródłem potasu, który zwiększa równowagę elektrolitową, ogranicza nawet o połowę zagrożenie wystąpienia udaru mózgu, wyrównuje ciśnienie krwi.
Daktyle zawierają kwas taninowy, który przynosi korzyści z zakresu powstrzymania procesów zapalnych w organizmie, posiada również właściwości przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe.
Między innymi dla tych właśnie właściwości daktyle są cenione przez sportowców, ponieważ wyraźnie zwiększają wydolność oraz poprawiają regenerację po trudnym treningu. Spożywanie daktyli wiąże się również z usprawnieniem pracy metabolizmu oraz z poprawieniem stanu flory jelitowej.