Daktyle są starszemu pokoleniu znane głównie z wiersza Danuty Wawiłow. Nie bez powodu podmioty liryczny tak żałuje utraty swoich daktyli. Oto co jeszcze kryją w sobie tajemnicze daktyle!

Charakterystyka daktyli

Mało jest owoców, które posiadałyby tak dużą wartość energetyczną, porównywalną nawet do spożycia mięsa. Nic dziwnego, że chętnie są spożywane przez sportowców i przez nich doceniane. Daktyle są szczególnie w wersji suszonej kaloryczne poprzez zawartość cukrów prostych.

daktyle-na-zdrowie

Jest to zatem świetne naturalne źródło glukozy, niezbędnej do wysiłku fizycznego oraz umysłowego. Warto zjeść kilka daktyli przed ważnym egzaminem lub porannym treningiem, aby nakarmić mózg i odżywić mięśnie.

Daktyle wyróżniają się wysoką zawartością witamin. Już nawet niewielka dawka dziennie jest w stanie znacząco poprawić kondycję zdrowotną człowieka. Dlatego są popularnym dodatkiem do dań na śniadanie, na przykład do owsianki.

Można je również zjadać także jako słodką przekąskę zamiast niezdrowych batonów z automatu. Są znacznie bardziej sycące niż takie słodycze ze względu na zawartość błonnika.

Właściwości daktyli

Są one jednym z lepszych źródeł witaminy A. Jest ona znana przede wszystkim z tego, że dobrze wpływa na oczy, wyostrza wzrok, pomaga pozbyć się widzenia przez mgłę. Równie korzystnie wpływa na skórę, odżywiając ją i utrzymując młody wygląd.

Oprócz tego daktyle to również witaminy z grupy B, witamina C, K i PP. Owoce te są bardzo dobrym źródłem potasu, który zwiększa równowagę elektrolitową, ogranicza nawet o połowę zagrożenie wystąpienia udaru mózgu, wyrównuje ciśnienie krwi.

Daktyle zawierają kwas taninowy, który przynosi korzyści z zakresu powstrzymania procesów zapalnych w organizmie, posiada również właściwości przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe.

Między innymi dla tych właśnie właściwości daktyle są cenione przez sportowców, ponieważ wyraźnie zwiększają wydolność oraz poprawiają regenerację po trudnym treningu. Spożywanie daktyli wiąże się również z usprawnieniem pracy metabolizmu oraz z poprawieniem stanu flory jelitowej.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.