Jeśli chcemy naklejać serwetki, to przeważnie wybieramy jasne tło. Cieniutka warstwa papieru serwetkowego dobrze wygląda na białym, na ciemnym tle jest niemal zupełnie niewidoczna. Podobnie zachowuje się papier ryżowy czy specjalny papier do decoupage – ciemne tło przebija spod niego. Czasem jednak przygotowujemy przedmiot, który koniecznie musi być ciemny. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Spis treści
Decoupage na ciemnym tle, sposoby!
1. Wybieramy w miarę prosty motyw i rysujemy jego kontur w miejscu, gdzie chcemy go umieścić. Następnie ten fragment zamalowujemy jasną farbą. Rozwiązanie to wymaga niesamowitej precyzji i cierpliwości.
W miarę się sprawdza, jeśli naklejany motyw ma kształt prostokątny, wówczas można zabezpieczyć ciemną część pracy taśmą malarską.
2. Wybrać motyw na papierze (takim zwykłym), wyciąć go i delikatnie podmalować od spodu jasną farbą. Metoda ta zupełnie nie nadaje się do serwetek, które takiego traktowania nie tolerują.
3. Wybrany wzór wyciąć w kilku kopiach i naklejać je jedna na drugą tak długo, aż ciemne tło przestanie prześwitywać.
4. Postąpić odwrotnie niż w metodzie pierwszej: przedmiot pomalować na jasno, nakleić motyw i tło przemalować na ciemno. Także i tu trzeba się wykazać niezwykłą starannością.
Kto próbował powyższych metod, szybko przekonał się, że użycie kleju maskującego do ciemnych powierzchni jest najlepszym rozwiązaniem. Jest on w aerozolu, więc bardzo łatwo i wygodnie się go używa. Jak przygotować pracę z jego użyciem?
Potrzebne będą:
• przedmiot do zdobienia pomalowany na ciemny kolor,
• klej maskujący do ciemnych powierzchni w sprayu,
• bezbarwny lakier akrylowy w sprayu i płynie,
• serwetki z wybranym przez nas motywem,
• pędzle, nożyczki, kawałek grubej foli.
1. Motyw wycinamy z serwetki i rozwarstwiamy ją. Układamy na kawałku folii (to nie może być papier!) zadrukowaną stroną do dołu. Wstrząsamy klej i z odległości około 20 cm rozpylamy dość grubo i równomiernie na cały wzór.
2. Bardzo ostrożnie i delikatnie przenosimy motyw na ozdabiany przedmiot i układamy go tą stroną, na której jest klej.
3. Teraz trzeba serwetkę starannie docisnąć. Najlepiej nakryć ja kawałkiem materiału i delikatnie rozwałkować wałeczkiem (np. takim introligatorskim).
4. Czekamy aż klej wyschnie, nie dotykamy motywu – może się pomarszczyć lub rozmaże się farba.
5. Nakładamy jedną warstwę lakieru w sprayu i dopiero przystępujemy do malowania lakierem w płynie. Warstw musi być więcej niż zwykle, ponieważ „wtapiamy” nie tylko serwetkę, ale i nieco grubszą warstwę kleju pod nią.