Dziś dowiesz się jak zarobić przetarcia i przecierki! Interesującym sposobem postarzenia przedmiotów jest pomalowanie ich w sposób imitujący przetarcia, obdrapania – ogólnie rzecz biorąc – zrobienie z nowych przedmiotów rzeczy zużyte i sfatygowane.
Spis treści
Przetarcia, czyli w stylu shabby chic
Do takiej pracy potrzebne będą:
• przedmiot do zdobienia, np. pudełko drewniane,
• bejca lub ciemna farba podkładowa,
• jasna farba akrylowa – warstwa wierzchnia,
• zestaw farb akrylowych w kilku kolorach,
• klej do decoupage,
• bezbarwny lakier akrylowy,
• serwetki z wybranym przez nas motywem,
• świeczka,
• pędzle, nożyczki, papier ścierny
• patyna.
1. Pudełko malujemy na ciemno. Jeśli używamy bejcy, to po pomalowaniu nią drewno stanie się bardzo szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Konieczne jest porządne przeszlifowanie go.
Bejca głęboko wnika w drewno, więc na brzegach zwykle trzeba ją nakładać kilkakrotnie. Jednak pozwoli to na takie przebarwienie drewna, że przy przecieraniu go nie dotrzemy do białej warstwy. Oczywiście można też użyć ciemnej farby.
Należy pamiętać o tym, że to ją będzie widać spod spodu i dobrać kolor odpowiednio do wybranego motywu.
2. Po wyschnięciu bejcy lub farby, te części pudełka, które przy długoletnim używaniu najprędzej by się wytarły, smarujemy zwykłą świeczką: krawędzie, rogi, wierzch w miejscu, gdzie się je otwiera, wokół zamka.
3. Pudełko malujemy na jasny kolor i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
4. Papierem ściernym zdejmujemy farbę w tych miejscach, gdzie użyliśmy świeczki (pozwoli ona łatwo usunąć farbę).
Powinien to być papier o ziarnistości 80 – 100. Czyszcząc papierem ściernym trzeba zachować ostrożność, przesuwać go w jednym kierunku (wzdłuż włókna drewna) – lepiej pracować powoli i stopniowo niż potem podmalowywać zbyt głęboko zdartą farbę.
5. Inną metodą – „na mokro”, jest pocieranie farby wilgotną gąbką do naczyń (tą szorstką stroną) aż do uzyskania pożądanego efektu przetarcia i zniszczenia
Przecierki
Przecieranie to kolejny sposób na dodaniu naszemu pudełku lat…
6. Pudełko można jeszcze postarzyć patyną – patyna bitumiczna, bitum, w paście lub w płynie – jest substancją o ciemnym zabarwieniu, najczęściej ciemnobrązowym lub czarnym, choć niekoniecznie, bo patyna występuje też w innych kolorach.
Patynę dobrze jest nakładać gąbką – np. bliżej brzegów więcej, w środku mniej.
7. Zamiast patyny można użyć farb w ciemniejszym odcieniu – nakładamy ją na gąbkę lub miękką szmatkę i przecieramy powierzchnię – użycie medium opóźniającego zastyganie farb akrylowych pozwoli dłużej nanosić poprawki.
8. Kolejne etapy są takie same jak w decoupage klasycznym: naklejanie serwetki, zabezpieczanie, cieniowanie i kolejne warstwy lakieru akrylowego, choć patynowanie i przecierkę można też robić już po naklejeniu i zabezpieczeniu serwetki.