Stare przedmioty często pokryte są siateczką spękań i wytarciami. Wygląda to na tyle interesująco, że chętnie postarzamy przedmioty uciekając się do takich właśnie zdobień.

Spękania uzyskuje się na dwa sposoby:

Crackle jednoskładnikowy

Decoupage-spekanina

Jest bardzo łatwy w użyciu i wdzięczny. Zdobienie tą metodą pozwala na stosowanie lakierów akrylowych wodnych, co bardzo ułatwia mycie narzędzi.

 • przedmiot do zdobienia,
 • ciemna farba akrylowa – podkład,
 • kremowa farba akrylowa lub farba biała,
 • crackle jednoskładnikowy,
 • klej do decoupage,
 • bezbarwny lakier akrylowy,
 • serwetki z wybranym przez nas motywem,
 • niezbędne narzędzia i akcesoria.

1. Najpierw na zdobiony przedmiot nakłada się farbę w takim kolorze, w jakim mają być spękania (zwykle jest to ciemny brąz, ale może być zieleń czy fiolet), czyści, nakłada drugą warstwę i suszy.

2. Następnie nakłada się crackle medium, czyli preparat do spękań. Początkujący chętnie malują całą powierzchnię, ale z czasem dostrzegają, że spękania są bardziej interesujące, jeśli pojawiają się tylko tu i ówdzie.

3. Gdy spękacz wyschnie (nie musi być zaschnięty całkowicie, może być lekko wilgotny), kładzie się jasny kolor końcowy. Farbę trzeba kłaść miękkim i szerokim pędzlem, krótkimi, stanowczymi ruchami, co chwilę dobierając farby.

Nie można kłaść farby w miejscu, gdzie malowaliśmy chwilę wcześniej, bo powstanie brzydka zmarszczka lakieru.

Nakładanie tej warstwy farby wymaga pewnej wprawy. Jeśli coś poszło nie tak, to można się ratować szybkim zmyciem (szorstką gąbką) całości i ponownym nałożeniem crackle i farby (przedmiot musi jednak dobrze wyschnąć).

4. Gdy farba wierzchnia zacznie wysychać, wówczas pod wpływem crackle spęka. Wtedy można przystąpić do naklejania motywu z serwetki i zabezpieczania całości lakierem jak w klasycznym decoupage.

Crackle dwuskładnikowy

Lepiej się sprawdza, gdy chcemy użyć papieru. Prace postępują w innej kolejności.

Potrzebne będą:

 • przedmiot do zdobienia,
 • jasna farba akrylowa do pomalowania tła,
 • crackle dwuskładnikowy – zwykle trzeba kupić osobno oba składniki,
 • coś do wypełnienia spękań: porporina (drobny proszek w różnych odcieniach), bitum, bejca, farba,
 • pozostałe (wcześniej wymieniane) akcesoria i narzędzia.

1. Najpierw malujemy jasne tło. Czyścimy, malujemy ponownie.
2. Następnie naklejamy motywy wycięte z papieru czy serwetki.
3. Nakładamy pierwszy składnik crackle, opisany cyfrą 1 lub literą A.
4. Po wyschnięciu (kilka godzin) nakładamy składnik drugi (B).
5. Po całkowitym wyschnięciu w tej wierzchniej warstwie utworzą się spękania.

6. Aby je uwidocznić, wypełniamy je specjalnymi preparatami w proszku, paście, ale też farbą olejną.

Nadmiar ścieramy (można to zrobić terpentyną i miękką szmatką), a całość zabezpieczamy lakierem – w tym wypadku musi to być lakier poliuretanowy (absolutnie nie nadaje się wodny), nieźle sprawdza się lakier jachtowy, gdyż daje twardą i odporną warstwę.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com