Motywacja do nauki to nic innego jak wzbudzenie chęci do poznawania świata oraz zgłębiania wiedzy z różnorodnych dziedzin. I choć na każdego z nas działają inne czynniki motywujące, to mają one pewne wspólne mianowniki, które zostały potwierdzone wieloma obserwacjami oraz badaniami naukowymi. Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje takich elementów.

Motywacja wewnętrzna

Zaspokajanie własnych ambicji, chęć samorozwoju, gruntowne dążenie do wzbogacania wiedzy oraz rozwoju intelektualnego – to podstawowe wytyczne, którymi charakteryzuje się ten rodzaj motywacji.

motywacja-do-nauki
Motywacja do nauki

To coś, co tkwi w nas wszystkich już od wieku dziecięcego. Jak stwierdzono – przychodzimy na świat z wrodzoną ciekawością świata – i dokładnie to można uważać za bazę naszej wewnętrznej motywacji.

Motywacja zewnętrzna

To wszelkie bodźce pochodzące z naszego otoczenia, które skłaniają nas do bardziej intensywnej nauki. Przykładem może tu być chęć akceptacji przez kolegów, zadowolenie rodziców z naszych osiągnięć czy też gratulacje od nauczycieli.

Każdy z nas dąży przecież do poszerzania wiedzy, a jeśli dzięki temu jesteśmy szanowani i zyskujemy aprobatę bliskich, to nie ma chyba lepszej gwarancji na samozadowolenie.

Motywacja lękowa

Strach przed konsekwencjami na przykład po źle napisanej klasówce mobilizuje, ale nie każdego.

Częściej wywołuje  paraliż myślowy. Wiedza nie “wchodzi” do głowy tak jak powinna. Jednak lęk przed następstwami oblanego sprawdzianu może też być bodźcem motywującym. Trzeba go jedynie odpowiednio w sobie zagruntować.

Wtedy strach przełoży się na skuteczną motywację, a to w konsekwencji przyniesie oczekiwane efekty.

Satysfakcji z własnych osiągnięć nie da się porównać z niczym innym. To ona w największym stopniu motywuje nas do osiągania kolejnych celów, do wzbogacania się o kolejne szczeble wiedzy z każdej możliwej dziedziny.

I nie ważne, czy napędzają nas do nauki uśmiechy zadowolonych rodziców, radość nauczycieli czy też podziw kolegów i znajomych, to i tak liczy się to, co poprzez zdobytą wiedzę osiągniemy w przyszłości.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.