W trakcie pierwszych miesięcy życia niemowlęta są karmione wyłącznie mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Taka dieta nie jest skomplikowana i nie wymaga zastanawiania się nad jadłospisem.
Jednak między 17. a 26. tygodniem życia zwykle rozpoczyna się wprowadzanie pokarmów uzupełniających. Jakie produkty sprawdzają się idealnie w diecie niemowląt?
Dieta dziecka w wieku 7-9 miesięcy – co podawać maluszkowi oprócz mleka?
Spis treści
Gdy dziecko jest już gotowe na swoje pierwsze pokarmy stałe (które w praktyce mają półpłynną lub papkowatą konsystencję), wówczas można zacząć od jednego posiłku uzupełniającego dziennie.
Pod koniec 9. miesiąca życia maluszek może już zjadać 2 lub nawet 3 posiłki uzupełniające, jednak należy pamiętać, że mleko wciąż stanowi podstawowy składnik jego menu. Co może zawierać dieta dzieci pod koniec pierwszego roku życia? Jadłospis niemowlęcia powinien uwzględniać:
- gotowane miksowane warzywa lub owoce
- zmiksowane/drobno posiekane mięso, ryby
- jajo
- kaszki/kleiki (1)
Co ważne, dziecku nie należy serwować po kilka nowości jednocześnie, a wprowadzanie produktów powinno być stopniowe.(2)
Dieta dziecka w wieku 10 miesięcy
W tym wieku oprócz mleka dziecko zjada już zwykle 2-3 posiłki uzupełniające, w tym może sobie pozwolić na dwudaniowy obiad, na przykład zupkę z kaszką i jarzynkę z mięsem.
Zupek nie trzeba już miksować, wystarczy rozdrabniać, aby dziecko uczyło się przeżuwania pokarmów.(3) Zaleca się też podawanie maluchowi 1/2 ugotowanego na twardo żółtka dziennie. (1)
Dieta dziecka w wieku 11-12 miesięcy
To czas, kiedy oprócz karmienia na żądanie dziecko może otrzymywać 3 posiłki uzupełniające dziennie. W jego menu mogą zagościć zupki z ryżem lub ziemniakami, 3-4 razy w tygodniu całe jajko, kefiry, jogurty, twarożki, ważne jednak, aby czytać ich skład, aby nie zawierały sztucznych dodatków i cukru.(1,3)
Jedzenie, które otrzymuje dziecko, powinno być dla niego łatwe do spożycia, jak najbardziej naturalne i bezpieczne. Dziecko nie powinno otrzymywać jedzenia w kawałkach, aby nie stwarzać ryzyka zadławienia.
Ponadto w jego daniach nie powinno być miodu, który można podawać dopiero maluchom po ukończeniu pierwszego roku życia. Ważnym składnikiem diety dziecka jest natomiast tłuszcz.
Istotne, aby był to tłuszcz wysokiej jakości. Dlatego zupę dziecka dobrze jest wzbogacić łyżeczką masła lub oliwy z oliwek. Co do mięsa, niemowlętom zwykle podaje się gotowany drób lub mięso królika.
Produkty zbożowe, w tym gluten, należy wprowadzić w małych ilościach np. pół łyżeczki kleiku glutenowego w dowolnym okresie po ukończeniu 4. m.ż. (17. tyg.ż.) do 12. m.ż.. Obserwacje sugerują, że w ten sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania na celiakię.(3)
Czy niemowlętom można podawać mleko krowie?
Według zaleceń specjalistów karmienie piersią powinno trwać minimum do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Maluszek powinien otrzymywać mleko mamy na życzenie i tej zasady warto się trzymać nawet wówczas, gdy jego dieta jest rozszerzona o pokarmy stałe.
Jeśli jednak z różnych powodów maluch nie może być karmiony mlekiem mamy, wówczas należy podawać mu mleko następne, czyli przeznaczone dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia, na przykład Enfamil Premium MFGM 2.
Mleko krowie nie tylko nie dostarczy dziecku wystarczającej ilości żelaza, ale może być przyczyną problemów zdrowotnych, w tym nadmierne obciążenie nerek zbyt dużą ilością białka oraz soli mineralnych, a także problemów z układem pokarmowym.(2,3)
Ważna informacja: Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety Twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione.
Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi
Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie.
- Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji.
- Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.
- Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.
Piśmiennictwo:
- Dziechciarz P. i wsp. Schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52544,schemat-zywienia-niemowlat-w-1-roku-zycia Data dostępu: 6.10.2019
- Solid foods: How to get your baby started. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20046200 Data dostępu: 7.10.2019
- Dziechciarz P. i wsp. Co może jeść dziecko w 1. roku życia. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52545,co-moze-jesc-dziecko-w-1-roku-zycia Data dostępu: 6.10.2019