Mowa kształtuje się u dziecka już w ciągu pierwszych miesięcy życia, nawet kiedy nie wymawia ono świadomie żadnych słów czy głosek.
Jeśli maluch nie zaczyna gaworzyć we właściwym czasie, pomija ważny etap ćwiczeń, przez co mogą rozwinąć się u niego zaburzenia mowy.
Sprawdź, kiedy reagować na brak gaworzenia, z kim skonsultować dziecko i jakie mogą być przyczyny.
Kiedy dziecko powinno zacząć gaworzyć?
Spis treści
Gaworzenie to bardzo ważny etap rozwoju, polegający na powtarzaniu przez malucha dwusylabowych dźwięków, tworzących frazy przypominające słowa takie jak mama, tata, czy baba. Chociaż pierwsze tego rodzaju słowa to wyczekiwany moment przez rodzinę, maluch nie konstruuje ich jeszcze świadomie.
Gaworzenie jest bardziej eksperymentowaniem z własnym głosem. Dziecko wydaje dźwięki, jednocześnie ich nasłuchując i ćwicząc cały aparat mowy.
Maluchy zaczynają gaworzyć zwykle między 4. a 6. miesiącem życia. Warto zachęcać dziecko do zabawy głosem, samemu powtarzając proste głoski i nawiązując z nim kontakt. Jeżeli jednak takie zachęty nie podziałają i dziecko, które skończyło 8 miesięcy, wciąż nie zacznie gaworzyć, warto udać się z nim na konsultację.
Konsultację u specjalisty warto umówić do 10. miesiąca życia malucha. W tym wieku powinien on składać już różne sylaby, tworząc połączenia takie jak na przykład taba, tama, czy dubi. Jeśli tego nie robi, zalecana jest jak najszybsza diagnostyka, aby nie pominąć żadnego ważnego etapu rozwoju aparatu mowy.
Z kim skonsultować dziecko, które nie gaworzy?
Jeśli dziecko skończyło 8. miesiąc życia i wciąż nie zaczęło gaworzyć, warto skonsultować je ze specjalistą. Do kogo udać się w tym celu? Zwykle pierwszym wyborem jest logopeda, jednak warto wiedzieć, że w przypadku tak małych dzieci lepszą decyzją może okazać się wizyta u neurologopedy.
Neurologopeda zajmuje się nieco szerszą dziedziną niż logopeda, który pracuje głównie nad wadami wymowy. Neurologopedia to zagadnienie rozszerzone o diagnostykę i terapię mowy i komunikacji przy problemach związanych z rozwojem neurologicznym dziecka.
Specjaliści często pracują z bardzo małymi dziećmi, ćwicząc nie samą mowę, a komunikację z innymi. Sama chęć nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem powinna pojawić się szybciej niż pierwsze wypowiadane słowa.
Dlaczego dziecko nie gaworzy – możliwe przyczyny
Wielu rodziców słyszy, że w wieku zaledwie kilku miesięcy maluch ma jeszcze dużo czasu na naukę mowy i nie musi być diagnozowany, jednak jest to błędne przekonanie. Niemowlęta gaworzeniem przygotowują aparat mowy do dalszych ćwiczeń.
Im szybciej specjaliści znajdą powód, dla którego dziecko nie gaworzy, tym szybciej będzie można pomóc mu wrócić na właściwe tory pod kątem prawidłowego rozwoju.
Wśród najczęstszych powodów braku gaworzenia u dzieci wymienia się przede wszystkim:
- wady słuchu – jeśli dziecko nie słyszy wystarczająco wyraźnie, nie będzie bawić się własnym głosem;
- zaburzenia rozwoju aparatu mowy – może się zdarzyć, że w rozwoju przeszkadza na przykład za krótkie wędzidełko;
- zaburzenia neurologiczne – rozwój dziecka jest nieodzownie związany z rozwojem jego mózgu;
- autyzm – zaburzenie, któremu często towarzyszy opóźnienie rozwoju mowy, a nawet ogólna niechęć do kontaktu z innymi ludźmi.
Co ważne, gdy chodzi o zdrowie dziecka, żaden internetowy artykuł nie powinien zastępować indywidualnej konsultacji i diagnozy u specjalisty. Możliwych przyczyn, przez które dziecko nie gaworzy, jest zbyt wiele, aby móc podać gotowe rozwiązania dla wszystkich zmartwionych rodziców.