Kursy pierwszej pomocy zyskują coraz większą popularność. Wbrew obiegowej opinii, nie są one przeznaczone tylko dla osób, które w pracy mogą mieć styczność z osobą poszkodowaną.
Podstawowy kurs oznacza, że poruszane tam zagadnienia powinien poznać każdy. Dla bezpieczeństwa swojego i innych.
Szkolenie z pierwszej pomocy dla osób prywatnych?
Spis treści
Trudno jednoznacznie wskazać, kto powinien odbyć kurs pierwszej pomocy. Coraz częściej można spotkać się z opiniami, że powinien być on obowiązkowy dla wszystkich. Zasady, jakie obowiązują np. przy podstawowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, mogą przydać się każdemu, bez względu na miejsce pracy, wiek czy formę zatrudnienia.
Szkolenia z pierwszej pomocy, które są organizowane przez Centrum Ratownictwa, pozwolą pracownikom poznać podstawowe zasady, które mogą pomóc w uratowaniu życia w sytuacji zagrożenia.
Kurs pierwszej pomocy może być też wstępem do odbycia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i uzyskania tytułu ratownika.
Dobrze dopasowany program szkolenia to jeden z wyróżników, dzięki któremu bardzo dobrze można dostrzec różnice między nowoczesnym, nastawionym na wiedzę praktyczną szkoleniem, a nudnymi zajęciami, gdzie prowadzący tylko pokazuje kolejne plansze i recytuje przepisy, które w chwili, gdy będzie trzeba ratować ludzkie życie, nie będą odgrywały niemal żadnego znaczenia.
Kurs pierwszej pomocy to wiele możliwości
Scenariusze, kiedy kurs pierwszej pomocy może się przydać, można recytować przez długi czas, nawet nie zbliżając się do połowy sytuacji, jakie mogą nas zaskoczyć w zwykłym, codziennym życiu, w pracy czy w sklepie. Bo wypadek, to zawsze coś nagłego, niespodziewanego.
Już podstawowy kurs, który podnosi nasze kompetencje w zakresie pierwszej pomocy, może być niezwykle przydatny. Wynika to z dość smutnych danych. Raport przygotowany przez NIZP-PZH, opierający się na narodowej bazie zawałów serca oszacował, że choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.
Naukowcy szacują, że w 2020 roku liczba zgonów wywołanych zawałem mięśnia sercowego przekroczy 200 tysięcy. Oznacza to, że z roku na rok rosną nasze szanse na to, że będziemy musieli awaryjnie prowadzić masaż serca do czasu przyjazdu pogotowia.
W niektórych scenariuszach szanse na konieczność przetestowania nabytych umiejętności w praktyce jeszcze bardziej rosną. Nie da się też nie dostrzec, że ryzyko odniesienia urazu, który będzie wymagał udzielenia przez nas pomocy, jest w zasadzie całoroczne i dotyczy wszystkich sfer naszego życia.
Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm
Tego typu kursy przydają się zarówno w niedużej rodzinnej firmie, jak i w wielkiej korporacji, która dzieli się na wiele filii i jeszcze więcej działów. Podstawowe szkolenie z przepisów BHP jest obowiązkowe i bardzo mocno uregulowane w polskim prawie, jednak wyższe kompetencje mogą znacznie zwiększyć nasze szanse na awans.
Warto też pamiętać o tym, że doświadczenie wyniesione z pracy może przydać się, gdy na przykład będziemy w podróży.
Przepisy prawa obowiązujące w Polsce wyraźnie mówią o tym, że świadek wypadku ma obowiązek się zatrzymać, zabezpieczyć miejsce wypadku i udzielić pierwszej pomocy, nawet gdy nie dysponuje z tego zakresu odpowiednią wiedzą. Należy też wezwać pogotowie ratunkowe.
Te same przepisy bardzo rygorystycznie podchodzą do niewywiązania się z tych obowiązków. Artykuł 162 Kodeksu Karnego wprost informują, że osoba, która nie udzieli pomocy poszkodowanemu, może zostać pozbawiona wolności na trzy lata.
Bez wątpienia szkolenia z pierwszej pomocy, bez względu na to, czy decydują się na nie osoby prywatne, czy firmy, są warte rozważenia. Dobrze skomponowana oferta i postawienie odpowiedniego nacisku na zajęcia praktyczne to atuty, które w kluczowym momencie mogą zaważyć na tym, czy osoba, której udzielamy pierwszej pomocy, wyjdzie z wypadku bez szwanku.