Kursy pierwszej pomocy zyskują coraz większą popularność. Wbrew obiegowej opinii, nie są one przeznaczone tylko dla osób, które w pracy mogą mieć styczność z osobą poszkodowaną.

Podstawowy kurs oznacza, że poruszane tam zagadnienia powinien poznać każdy. Dla bezpieczeństwa swojego i innych.

Szkolenie z pierwszej pomocy dla osób prywatnych?

szkolenie-z-pierwszej-pomocy

Trudno jednoznacznie wskazać, kto powinien odbyć kurs pierwszej pomocy. Coraz częściej można spotkać się z opiniami, że powinien być on obowiązkowy dla wszystkich. Zasady, jakie obowiązują np.  przy podstawowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, mogą przydać się każdemu, bez względu na miejsce pracy, wiek czy formę zatrudnienia.

Szkolenia z pierwszej pomocy, które są organizowane przez Centrum Ratownictwa, pozwolą pracownikom poznać podstawowe zasady, które mogą pomóc w uratowaniu życia w sytuacji zagrożenia.

Kurs pierwszej pomocy może być też wstępem do odbycia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i uzyskania tytułu ratownika.

Dobrze dopasowany program szkolenia to jeden z wyróżników, dzięki któremu bardzo dobrze można dostrzec różnice między nowoczesnym, nastawionym na wiedzę praktyczną szkoleniem, a nudnymi zajęciami, gdzie prowadzący tylko pokazuje kolejne plansze i recytuje przepisy, które w chwili, gdy będzie trzeba ratować ludzkie życie, nie będą odgrywały niemal żadnego znaczenia.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Hipomagnezemia – co to takiego?

Kurs pierwszej pomocy to wiele możliwości

Scenariusze, kiedy kurs pierwszej pomocy może się przydać, można recytować przez długi czas, nawet nie zbliżając się do połowy sytuacji, jakie mogą nas zaskoczyć w zwykłym, codziennym życiu, w pracy czy w sklepie. Bo wypadek, to zawsze coś nagłego, niespodziewanego.

Już podstawowy kurs, który podnosi nasze kompetencje w zakresie pierwszej pomocy, może być niezwykle przydatny. Wynika to z dość smutnych danych. Raport przygotowany przez NIZP-PZH, opierający się na narodowej bazie zawałów serca oszacował, że choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.

Naukowcy szacują, że w 2020 roku liczba zgonów wywołanych zawałem mięśnia sercowego przekroczy 200 tysięcy. Oznacza to, że z roku na rok rosną nasze szanse na to, że będziemy musieli awaryjnie prowadzić masaż serca do czasu przyjazdu pogotowia.

W niektórych scenariuszach szanse na konieczność przetestowania nabytych umiejętności w praktyce jeszcze bardziej rosną. Nie da się też nie dostrzec, że ryzyko odniesienia urazu, który będzie wymagał udzielenia przez nas pomocy, jest w zasadzie całoroczne i dotyczy wszystkich sfer naszego życia.

Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm

Tego typu kursy przydają się zarówno w niedużej rodzinnej firmie, jak i w wielkiej korporacji, która dzieli się na wiele filii i jeszcze więcej działów. Podstawowe szkolenie z przepisów BHP jest obowiązkowe i bardzo mocno uregulowane w polskim prawie, jednak wyższe kompetencje mogą znacznie zwiększyć nasze szanse na awans.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Dezynfekcja rąk – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Warto też pamiętać o tym, że doświadczenie wyniesione z pracy może przydać się, gdy na przykład będziemy w podróży.

Przepisy prawa obowiązujące w Polsce wyraźnie mówią o tym, że świadek wypadku ma obowiązek się zatrzymać, zabezpieczyć miejsce wypadku i udzielić pierwszej pomocy, nawet gdy nie dysponuje z tego zakresu odpowiednią wiedzą. Należy też wezwać pogotowie ratunkowe.

Te same przepisy bardzo rygorystycznie podchodzą do niewywiązania się z tych obowiązków. Artykuł 162 Kodeksu Karnego wprost informują, że osoba, która nie udzieli pomocy poszkodowanemu, może zostać pozbawiona wolności na trzy lata.

Bez wątpienia szkolenia z pierwszej pomocy, bez względu na to, czy decydują się na nie osoby prywatne, czy firmy, są warte rozważenia. Dobrze skomponowana oferta i postawienie odpowiedniego nacisku na zajęcia praktyczne to atuty, które w kluczowym momencie mogą zaważyć na tym, czy osoba, której udzielamy pierwszej pomocy, wyjdzie z wypadku bez szwanku.

0 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.