Stosujesz kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym tylko latem? Niestety popełniasz błąd! Obiegowa opinia, że filtry SPF są potrzebne tylko w letnie i słoneczne dni, jest mitem.

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja skóra jak najdłużej wyglądała młodo, a także chcesz chronić ją przed groźnymi poparzeniami słonecznymi i nowotworami, sięgaj po kremy z filtrem absorbującym lub odbijającym promieniowanie UVA i UVB o każdej porze roku.

Ochrona przeciwsłoneczna, czyli zdrowie i uroda skóry

O tym, że trzeba stosować kremy z filtrem, powszechnie wiadomo, jednak wiele osób popełnia podstawowy błąd, aplikując je na skórę jedynie w słoneczne letnie dni, głównie po to, aby uniknąć poparzenia słonecznego. Prawda jednak jest taka, że skóra jest narażona na szkodliwe promieniowanie nie tylko w okresie wakacyjnym i późną wiosną, gdy również bywa upalnie.

Jeśli będziesz sięgać po kremy z filtrem SPF przez cały rok, Twoja skóra bardzo na tym zyska. Nie tylko lepiej ochronisz się przed groźnymi chorobami, ale też opóźnisz procesy starzenia się skóry, zapobiegniesz pojawianiu się przebarwień na jej powierzchni i zadbasz o to, aby była mniej podatna na podrażnienia.

Ochrona przeciwsłoneczna latem

Dlaczego powinniśmy stosować ochronę przeciwsłoneczną niezależnie od pory roku

Szkody, które może wyrządzić słońce są szczególnie widoczne i odczuwalne latem. W ciągu letnich miesięcy, gdy słońce mocno świeci, najbardziej odczuwalne jest promieniowania UVB. To ono odpowiada za to, że skóra zyskuje opaleniznę, ale jest też przyczyną poparzeń słonecznych. Latem jesteśmy narażeni także na promieniowanie UVA, które jednak jest niezależne od pory roku i pogody.

Promieniowanie to stanowi aż ponad 90% promieniowania UV! Trzeba wiedzieć, że dociera ono do głębokich warstw skóry i niszczy kolagen odpowiadający za elastyczność skóry, powoduje ponadto zmiany w DNA i jest odpowiedzialne za powstawanie niektórych nowotworów.

Ochrona przeciwsłoneczna zimą

W okresie zimowym, a także wczesną wiosną i późną jesienią, gdy może się wydawać, że nie należy przejmować się ochroną przeciwsłoneczną, jesteśmy narażone głównie na szkodliwe działanie promieniowania UVA, które oddziałuje na naszą skórę przez cały rok. To, że skutki działania tego promieniowania nie są widoczne od razu, nie oznacza, że należy je lekceważyć!

Warto również pamiętać o tym, że nawet zimą zdarzają się słoneczne dni, podczas których można być narażonym na promieniowanie UVB. Doświadczeni turyści wybierając się w góry, pamiętają przecież o ochronie przeciwsłonecznej, dzięki której unikną poparzenia słonecznego.

Promieniowanie słoneczne jest intensywniejsze na dużych wysokościach, w dodatku śnieg odbija nawet 80% promieni. Trzeba też wiedzieć, że promieniowanie UVA dociera do nas nawet przez szyby, więc jesteśmy narażone na nie nawet podczas przebywania w domu lub np. prowadząc samochód.

Co zyskasz, stosując ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok?

Oto najważniejsze korzyści płynące z całorocznej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB:

  • ochrona przed przyspieszonym starzeniem się skóry,
  • ochrona przed poparzeniami słonecznymi i podrażnieniem skóry,
  • zapobieganie groźnym chorobom,
  • ochrona przed przebarwieniami.

Preparaty kosmetyczne zawierające filtry UVA i UVB są przyjemne w stosowaniu i można aplikować je pod makijaż. Bez problemu znajdziesz produkt, który będzie idealnie odpowiadał Twoim potrzebom. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok nie stanowi żadnego problemu i przynosi same korzyści!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.