Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkanie bez działającego odkurzacza. Nawet jeśli nie mamy dywanów, to i tak komfort ich użytkowania jest nieporównywalny ze zwykłą miotłą, z jakiej musiały korzystać nasze babcie.
Jasne, miotła czy zmiotka to coś, co powinno znajdować się w domu, ale i odkurzacz jest absolutną koniecznością. Co, jednak jeśli powiem Ci, że zmiotkę z powodzeniem zastąpi bezprzewodowy odkurzacz ręczny?
Do czego przydaje się mały odkurzacz ręczny?
Spis treści
Odkurzacz ręczny, czyli jaki? Mały odkurzacz, który możesz trzymać w szafie i zawsze mieć pod ręką w razie, gdyby pojawiły się jakieś okruchy, coś się rozsypało czy rozbiło.
Ma tę niepodważalną zaletę, że w przeciwieństwie do swojego większego brata, wyjmuje się go w dwie sekundy, obsługuje w mgnieniu oka i chowa, zanim ktoś się zorientuje, że było nabrudzone.
Zwykłe odkurzacze są zazwyczaj relatywnie duże i kiedy już wyprowadzasz go na spacer wprost ze schowka, wypadałoby ogarnąć przynajmniej jeden pokój. Z odkurzaczem ręcznym ci to nie grozi!
Większość modeli ręcznych odkurzaczy jest zasilana akumulatorowo, dlatego możesz je zabrać ze sobą, gdzie chcesz. Z łatwością posprzątasz wnętrze samochodu, garażu czy inne pomieszczenie, gdzie zwykły odkurzacz przysparza trudności w sprzątaniu.
Możesz zabrać go w podróż np. nad morze, gdzie wiesz, że niekoniecznie w wynajęty domku czy mieszkaniu będzie dostęp do takich sprzętów.
Dodatkowo kolejnym plusem jest możliwość wysprzątania każdego, nawet najmniejszego kąta. Ile razy domownicy odkrywali, że w zakamarkach kanapy nazbierały się okruszki? O ile nie spodziewasz się tam dodatkowego zarobku w postaci drobnych pieniędzy, które wypadły komuś z kieszeni, z powodzeniem możesz użyć mini odkurzacza i pozbyć się wszystkich paprochów.
Modele marki Bosch (np. Bosch Unlimited) można w ciągu kilku minut zmienić z odkurzacza stojącego na model ręczny, dzięki czemu można sprzątnąć każdy zakamarek, meble oraz meble. To też świetne rozwiązanie dla wszystkich pań i panów domu, którzy nie mogą znieść okruchów na blacie czy stole. Tego typu urządzenia w mig wciągną wszystkie drobiazgi.
Jak wybrać dobry odkurzacz?
Pierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest to czy odkurzacz ten powinien być przewodowy, czy jednak bezprzewodowy.
Jasne jest, że odkurzacz bezprzewodowy będzie bardziej uniwersalny, przy czym przewodowe można podłączyć zazwyczaj również pod gniazdo zapalniczki w samochodzie. Bezprzewodowe mogą być zasilane akumulatorowo lub bateriami, tu już też wybór należy do nas.
Skupmy się również na kilku innych równie ważnych aspektach:
– Moc silnika – kluczowa, jeśli chodzi o moc ssącą urządzenia oraz to jak bardzo będzie energochłonna. Im większy silnik tym zapewne krótszy czas pracy na jednym ładowaniu, niemniej kluczowa jest moc ssąca urządzenia.
Przykładowo modele Bosch zostały wyposażone w system AllFloor HighPower, które dzięki pracy 5000 obrotów na minutę są w stanie zebrać wszelkie zanieczyszczenia.
– Czas pracy na jednym ładowaniu – producent zazwyczaj dumni informuje o tym w instrukcji. Bardzo ważne jest, byśmy wiedzieli, jak długo wytrzymuje dany odkurzacz na jednym ładowaniu, aby nie złościć się, że musimy ciągle czekać na pełny akumulator.
Na szczęście istnieją też na rynku urządzenia pracujące nawet do 75 minut na jednym ładowaniu, jak chociażby odkurzacz ręczny marki Bosch.
– Dodatkowe końcówki – bardzo ważne, kiedy chcemy mieć urządzenie wielofunkcyjne, czy to do odkurzania tapicerki, czy zbierania okruchów. Dobrze też zwrócić uwagę na to, aby końcówki lekko się zdejmowały i zakładały, nie sprawiając przy tym trudności w użytkowaniu.
– Tryb pracy na mokro – dodatkowy atut, gdyby przyszła nam potrzeba na przykład wyprania tapicerki.
– Filtr HEPA – bardzo ważna informacja, jeśli mamy alergika w domu. Taki odkurzacz ręczny powinien doskonale zbierać wszelkie zanieczyszczenia, w tym także pozostałości po sierści zwierząt. W urządzeniach Bosch zastosowano Athlet system SmartSensor Control, który informuje użytkownika o konieczności wymiany filtru.
– Rozmiar pojemnika na kurz – im większy, tym rzadziej będzie trzeba opróżniać, co przekłada się jednak na rozmiar urządzenia.
W internecie można również znaleźć strony polecające konkretne modele odkurzaczy. Są też takie, które w zasadzie są klasycznymi odkurzaczami, ale z możliwością odłączenia końcówki tak, by stał się mini odkurzaczem. Podobny model można zobaczyć w poradniku Doroty Szelągowskiej:
Uniwersalny odkurzacz ręczny
Generalnie, jeśli tylko mamy dość miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć kilka rodzajów odkurzaczy dostosowanych do różnych potrzeb, łącznie z myjką parową. Jeśli jednak dysponujemy ograniczoną powierzchnią, zwłaszcza w mieszkaniu, czasem warto poszukać czegoś bardziej dopasowanego do naszych możliwości.
Odkurzacze uniwersalne, które jednocześnie mogą posłużyć do klasycznego odkurzania oraz odkurzania na mokro, ale i po dekonstrukcji tworząc mały ręczny model, wydają się niezłym rozwiązaniem na przyszłość.
Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę kompaktowość rozwiązania i sposób przechowywania, który nie wymaga już wygospodarowania kolejnego miejsca w szafie.