Im więcej wiedzy zdobędziemy, tym lżej nam się żyje. To stara prawda, którą warto uświadamiać młodemu pokoleniu. Niestety jednak samo o tym mówienie zbyt wiele nie zdziała. Każdy z nas potrzebuje odpowiedniej motywacji, najważniejsze jednak, by już od najmłodszych lat wpajać młodzieży pewne zasady. Mowa tu między innymi o wartości przyswajanej wiedzy.
Spis treści
Chęć poznawcza i ciekawość
Rozwijanie w młodych ludziach chęci poznawania tego, co dla nich nowe oraz rozwijania już nabytej wiedzy, wymaga sporo pracy i umiejętności zaciekawiania.
Przedstawienie bieżących tematów lekcyjnych w taki sposób, by zainteresowały, to nie lada wyzwanie stojące przede wszystkim przed nauczycielem danego przedmiotu.
Każdy z nas wie z własnego doświadczenia, że niektórzy pedagodzy zostają w pamięci na wiele lat, nawet po ukończeniu edukacji na danym poziomie.
Inni natomiast zostają samoczynnie wymazani z naszej świadomości. Dlaczego się tak dzieje? Otóż właśnie z powodu podejścia do ucznia.
Dobry nauczyciel potrafi w taki sposób zainteresować wykładanym przez siebie przedmiotem, że młody człowiek z niecierpliwością oczekuje na kolejne lekcje. To najlepsza motywacja jakiej można się tylko spodziewać.
Co zdobędę, to mi się przyda
Przekonanie samego siebie, że zdobyta wiedza przyda się i zaprocentuje w całym późniejszym życiu, to sprawa bardzo istotna. Niestety niewielu z młodych ludzi zdaje sobie z tego w pełni sprawę.
I tu również duża odpowiedzialność leży po stronie rodziców oraz pedagogów. Trzeba tak pokierować świadomością dziecka, by obudziło ono w sobie myślenie o szeroko rozumianej własnej przyszłości.
Wysokie stopnie oraz pozytywnie zaliczane egzaminy, to pierwszy i podstawowy krok do dobrego wykształcenia, a co za tym idzie do popłatnej pracy i ugruntowanej sytuacji materialnej.
Mieć cel oznacza patrzeć w przyszłość
Warto wyznaczać dziecku cele, wtedy uczy się ze zdwojoną siłą dążąc do ich realizacji. Mijając kolejne stopnie musi ono wiedzieć, że każdy szczebel przybliża do spełnienia zamysłów.