Osiągnięcie optymalnej wagi to marzenie wielu z nas. Jednak w trakcie odchudzania łatwo można się pogubić. Wiele osób sugeruje się wyłącznie swoją wagą i porównuje ją z innymi.
Tymczasem każdy organizm jest inny i ma odmienne potrzeby. Obliczenie BMI zajmuje dosłownie chwilę i stanowi ważny punkt odniesienia w walce z nadprogramowymi kilogramami. Jak interpretować wynik?
BMI to wskaźnik masy ciała często wykorzystywany przez lekarzy i dietetyków do oceny stanu zdrowia pacjenta. Choć nie jest to narzędzie nieomylne, to jednak pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, czy waga danej osoby mieści się w dopuszczalnych normach.
Do wykonania obliczeń wykorzystuje się kalkulator BMI. Dlaczego warto z niego korzystać? Podpowiadamy!
Wskaźnik BMI – co warto o nim wiedzieć?
Spis treści
BMI, czyli Body Mass Index to wskaźnik masy uzyskiwany poprzez porównanie wzrostu z aktualną wagą. Aby go obliczyć, trzeba podzielić wagę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wzór na BMI to:
- BMI = masa ciała (kg) / (wzrost (m))2
Otrzymane w ten sposób wartości mogą być przyporządkowane do jednej z 8 kategorii wagowych. Dzięki nim z łatwością określisz, czy Twoja waga mieści się w normie. Przedziały liczbowe prezentują się następująco:
- poniżej 16 – wygłodzenie
- 16 – 16.99 – wychudzenie
- 17 – 18.49 – niedowaga
- 18.5 – 24.99 – waga prawidłowa
- 25.0 – 29.9 – nadwaga
- 30.0 – 34.99 – I stopień otyłości
- 35.0 – 39.99 – II stopień otyłości
- powyżej 40.0 – skrajna otyłość
Warto mieć świadomość, że powyższa skala nie w każdym przypadku stanowi miarodajny wskaźnik normy wagowej. BMI nie jest wiarygodnym sposobem na określenie prawidłowej wagi u sportowców o bardzo rozbudowanej masie mięśniowej, dzieci, młodzieży, osób starszych i kobiet w ciąży. Wówczas ocena wagi musi uwzględniać także inne czynniki związane z indywidualną sytuacją zdrowotną danej osoby.
Za wysokie BMI – jak zredukować masę ciała?
Wskaźnik BMI warto sprawdzać przynajmniej raz do roku. Za wysokie BMI powinno być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. W takim wypadku najlepiej będzie, jeśli od razu rozpoczniesz odchudzanie. Doskonale efekty można uzyskać dzięki diecie redukcyjnej, czyli spożywając mniej kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne organizmu.
Skąd wiadomo, ile wynosi deficyt kaloryczny? Aby się tego dowiedzieć, musisz najpierw obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne. Pomoże Ci w tym kalkulator deficytu kalorycznego. Następnie odejmij od tej wartości wybraną przez siebie ilość kalorii. Na początku mogą to być mniejsze wartości, aby organizm mógł stopniowo przyzwyczajać się do diety redukcyjnej.
Sprawdź również: ile kalorii należy spożywać, aby schudnąć?
Wskaźnik BMI nie jest narzędziem idealnym, jednak warto kontrolować ten parametr, żeby nie przegapić momentu, w którym Twoja waga przekroczy dopuszczalne normy. Jeśli chcesz szybko schudnąć, rozważ przejście na dietę redukcyjną.
Ograniczona kaloryczność posiłków w połączeniu z aktywnością fizyczną szybko przyniosą wymierne rezultaty, dzięki czemu bez problemu uzyskasz wymarzoną sylwetkę.