Dobór odpowiedniego koloru do charakteru i wielkości wnętrza, niektórym osobom może sprawiać wielką trudność. Niektóre, źle dobrane barwy w pomieszczeniu, mogą niekorzystnie wpływać na jego wygląd, pomniejszając je lub zbyt mocno przyciemniając. Dowiedz się jak właściwie dopasować kolor ścian w pomieszczeniach.

jak-dobrac-kolor-farb-do-wnetrza

Wielkość pomieszczenia

Przy doborze farby do ścian, ważne jest określenie jego wielkości. W przypadku małych pomieszczeń, warto pomalować ściany na jasny kolor, który będzie odbijał światło. Dzięki takiemu zabiegowi, nasz pokój będzie wydawał się obszerniejszy niż jest w rzeczywistości. Jeśli pomieszczenie jest duże, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Ciemne i intensywne farby dodadzą przytulnego charakteru twojemu pokojowi.

Światło

Światło gra bardzo ważną rolę w przypadku doboru kolorów do twoich ścian. Warto pamiętać, że barwy ścian będą różnić się w zależności od tego, jakie pada na nie światło- sztuczne, czy naturalne. Pokoje, w których okna umieszczone są na południe i zachód, do których często zagląda naturalne światło z dworu, warto malować farbami o chłodnych, stonowanych barwach. Oczywiście tam gdzie mało jest naturalnego światła, a pomieszczenie oświetlane jest zazwyczaj światłem sztucznym, warto ubarwić ściany na ciepłe kolory. Oczywiście im mniej światła w pomieszczeniu, tym jaśniejsze powinny być ściany.

Umeblowanie

Ostatnim krokiem, który powinnaś zrobić przy doborze koloru do ścian, powinno być zwrócenie uwagi na kolorystykę mebli w twoim pokoju. Kolor ścian powinien być zbliżony do barw umeblowania, najlepiej wybierając różne odcienie tego samego koloru. Oczywiście zadbaj o to aby twojego meble nie zlały się z tłem. Wskazówka: do ciemnych mebli wybieraj jaśniejszy odcień koloru, a do jasnych warto użyć ciemniejszej barwy.

Zwróć również uwagę na kolor podłóg w pomieszczeniu. Kolor ścian nie może zlewać się z barwą paneli w pokoju. Jeśli podłogi są ciemne, warto wybrać jaśniejsze kolory ścian i na odwrót. Możesz dopasować kolor zbliżony do podłóg, jednak w innym, różniącym się odcieniu.

 

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl