Ciągle poszukujemy skutecznych metod, które zmotywują nas do podjęcia ćwiczeń. Czytamy setki artykułów, oglądamy wywiady z osobami zajmującymi się tym zawodowo, sięgamy po książki i poradniki, które jak nam się wydaje zawierają gotową receptę na sukces. Wypróbowujemy przy tym całe mnóstwo różnych sposób, które niestety często nas zawodzą i wpędzają we frustrację, zamiast skutecznie motywować.

Tymczasem zapominamy o rozwiązaniu najprostszym i najprzyjemniejszym, czyli dobrej zabawie.

dobra-zabawa-motywacja

W poszukiwaniu szczęścia i motywacji

Kiedy robimy coś, co lubimy, czujemy się dobrze ze sobą i doznajemy uczucia szczęścia. Zauważmy, że rzeczy, czy też czynności, które sprawiają nam przyjemność są przez nas dużo chętniej i dokładniej wykonywane.

Dokładnie taka sama zależność dotyczy dobrej zabawy. Nikogo z nas nie trzeba szczególnie długo do niej zachęcać.

Unikanie przykrości i dążenie do przyjemności to nasza naturalna reakcja. Kiedy wiemy, że mamy do zrobienia coś, co lubimy, nie dość, że szybciej się za to zabieramy, do w dodatku wykonujemy to ze zdwojoną energią.

I analogicznie, jeśli czegoś nie lubimy, często mówimy, że robimy to „na siłę”, staramy się jak najdłużej odwlec to w czasie, a także jak najszybciej zakończyć.

Wiąże się to z naszą motywacją, która w pierwszym przypadku utrzymuje się na wysokim poziomie (gdyż nagrodą będzie przyjemność), natomiast w drugim przypadku jest ona bardzo niska lub nie ma jej wcale.

Jeśli dokładnie zastanowimy się nad powyższą analizą od razu zauważamy, że jeśli nam na czymś bardzo zależy powinniśmy odnaleźć w tym przyjemność i dobrą zabawę.

Postaw na „fun”

Podstawowym błędem, jaki popełniamy rozpoczynając ćwiczenia jest stawianie sobie zbyt dużych wymagań.

Wiąże się z tym narzucanie zbyt dużego tempa, oczekiwanie szybkich i wygórowanych efektów oraz precyzji w działaniach. Kiedy tylko nie udaje nam się spełnić od razu wszystkich założeń, nasze poczucie wartości bardzo szybko spada, a wraz z nim maleje nasza motywacja.

W rezultacie porzucamy ćwiczenia, broniąc się tym samym przed kolejnymi przykrościami.

Bardzo często zapominamy, że od wygórowanych oczekiwań i spektakularnych efektów dużo ważniejsza jest po prostu dobra zabawa.

Nasz trening właśnie na niej powinien się opierać. Włączmy swoją ulubioną muzykę, załóżmy wygodny strój i wybierzmy wyłącznie te ćwiczenia, które sprawiają nam radość.

Wykonujemy ćwiczenia mało precyzyjnie, ale się przy tym dobrze bawimy – i tak właśnie być powinno! Postawmy na luz, a zwiększona motywacja zadba o większe efekty.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.