Dzięki smartfonom mamy dziś aparat zawsze przy sobie. Często publikujemy nasze kolorowe śniadania oraz udostępniamy zdjęcia z wakacji. Jednak na Instagrama codziennie przesyłanych jest ponad 95 milionów zdjęć.

Wśród tak wielu fotografii łatwo jest pozostać niezauważonym. Chciałbyś wynieść swoje prace na wyższy poziom?

Pomożemy Ci! Z pewnością wiesz już jak zrobić zdjęcie na Instagrama. Skorzystaj z naszych rad, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Dzięki nim w mgnieniu oka uzyskasz rewelacyjne efekty.

jak-zrobic-zdjecie-na-instagrama

Zastosuj zasadę trójpodziału

Spis treści

Zasada trójpodziału jest idealna dla wszystkich początkujących. Dzięki niej szybko osiągniesz rewelacyjne wyniki. Wystarczy, że podzielisz obraz na dziewięć równych kwadratów.

Ustaw główny motyw bezpośrednio na jednym z czterech wewnętrznych punktów lub linii, a nie bezpośrednio na środku zdjęcia. Stworzy to estetyczną perspektywę, z tzw. złotym podziałem. Korzystają z niego najlepsi artyści, a teraz możesz to robić i Ty!

Znajdź inspirację

Znalezienie pomysłu na zdjęcie nie jest takie proste. Na szczęście dzięki powszechnej dostępności internetu możemy inspirować się ludźmi z całego świata. Śledź kanały mediów społecznościowych znanych fotografów, aby znaleźć inspirację i wskazówki.

Wielu fotografów często zdradza tam kulisy swojej pracy. Wybieraj poszczególne elementy ich stylu i Twórz na ich podstawie swój własny.

Naucz się podstaw

Jeśli chcesz robić świetne zdjęcia, zajmij się nauką teorii i technicznymi podstawami. Prawdopodobnie słyszałeś o takich terminach, jak “przysłona”, “ISO” czy “czas naświetlania”?

Ale czy wiesz też, jakiego czasu ekspozycji użyć lub jak wartość ISO wpływa na zdjęcie? Zapoznaj się z tymi informacjami w wolnej chwili. Sprawdź, jak działa Twój aparat w praktyce. Pozwoli Ci to zrozumieć możliwości Twojego sprzętu.

Zmień perspektywę

Punkt widzenia i perspektywa mają ogromny wpływ na ostateczny odbiór obrazu. Czy wybrałeś ciekawy kąt widzenia? Nie bez powodu często widzisz fotografów podczas pracy w niemożliwych pozach. Liczy się nie tylko temat, ale także to, z jakiej perspektywy fotografujesz obiekt.

Ćwicz, bawiąc się nieruchomym obiektem i rób zdjęcia pod różnymi kątami. Następnie porównaj różne perspektywy. Dzięki temu poznasz te najkorzystniejsze, które w przyszłości wykorzystasz.

Baw się warunkami oświetlenia

Każdy, kto kiedykolwiek fotografował ten sam obiekt o różnych porach dnia i przy różnych warunkach pogodowych, wie, jak oświetlenie wpływa na ostateczne zdjęcie. Dwie godziny po wschodzie i przed zachodem słońca światło jest najlepsze.

W pomieszczeniach możesz też zainwestować w specjalną lampę pierścieniową. Zawsze dbaj o to, aby zdjęcie nie było prześwietlone ani za ciemne. To jeden z kluczowych elementów potrzebnych do osiągnięcia sukcesu.

Skorzystaj z tego, co oferuje środowisko

Skorzystaj z tego, co oferuje otoczenie, aby umieścić swój główny motyw w centrum uwagi. Czy są jakieś okna lub łuki, które można wykorzystać jako ramy? Czy są jakieś wzory geometryczne, których możesz użyć do wkomponowania w zdjęcie?

Bądź kreatywny. Możesz sam przytrzymać jakiś element w odpowiednim ułożeniu, aby wzbogacić swój kadr. Dobre fotografie mają zwykle wyraźny pierwszy plan, czyli punkt centralny i tło.

Retusz zdjęć

retuszowanie-zdjecia-na-instagram

Nie potrzebujesz kilkugodzinnego retuszowania. Podczas obróbki przede wszystkim zwróć uwagę na wartości tonów, jasność i kontrast. Każdy z nas chciałby stworzyć dzieło sztuki bezpośrednio za pomocą aparatu, jednak wielu fotografów również korzysta z obróbki obrazu.

Kiedyś zdarzało się to w ciemni, dziś najczęściej robi się to za pomocą laptopa lub telefonu komórkowego. W internecie znajdziesz wiele darmowych aplikacji umożliwiających łatwą edycję.

Praktykuj często

Aby robić dobre zdjęcia zwykle potrzeba praktyki. Nie zrażaj się i fotografuj wszystko to, co Cię otacza. Poproś o pozowanie znajomych, uwieczniaj na fotkach architekturę i codzienne życie. Pamiętaj, że do najlepszych wyników dojdziesz metodą prób i błędów.

Rób zdjęcia często, a wyrobisz sobie wyczucie smaku i zyskasz własny styl. Korzystaj z specyficznych zdjęć z efektem instaxa. Stosując się do naszych rad, szybko zauważysz pozytywne zmiany!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.