Wiek średni, czyli “srebrne” lata to nasza druga młodość. Tak przynajmniej twierdzą ci, którzy o siebie dbali! Czego można się spodziewać w średnim wieku i na co zwrócić uwagę?

dolegliwosci-wieku-sredniego

Osteoporoza dotyka obie płci

Osteoporoza jest chorobą kojarzoną przede wszystkim z kobietami, to dla nich prowadzone są specjalistyczne badania. Wiąże się to z niedoborami estrogenów, które mają wpływ na strukturę kości poprzez przyswajanie wapnia. Ale również mężczyźni cierpią na tą chorobę, z podobnego powodu – gospodarki hormonalnej. Dlatego zarówno mężczyźni jak kobiety po pięćdziesiątym roku życia powinni zadbać o stan kości. Dobrze zacząć to robić jeszcze znacznie wcześniej.

Udowodniono, że osoby, które o siebie dbają jeszcze przed wejściem w wiek dojrzały, są znacznie zdrowsze i jeśli dotyka ich osteoporoza, to jej skutki są znacznie mniej dotkliwe.

Bywa, że dana osoba nie jest nawet świadoma zjawiska i prowadzi normalne życie, jednak powinna wiedzieć o zagrożeniu. Bardzo istotna jest suplementacja witaminy D, na której niedobór cierpi większość osób w naszym kraju. Ponadto ważne jest spożywanie wapnia oraz roślin regulujących poziom estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn.

Mężczyzno badaj się

Nawet jeśli czujemy się pozornie zdrowi, nie oznacza to, że wszystko jest świetnie. Szczególnie mężczyźni często unikają lekarza ze względu na lęk przed tym, co właściwie usłyszą. Niepotrzebnie, gdyż wiele chorób wcześnie wykrytych daje szansę na zdrowe i długie życie. W średnim wieku szczególnie u mężczyzn jedzących duże ilości tłuszczu, dochodzi do zawrotów głowy, ciemnieje przed oczyma. Nie jest to objaw żadnej ciężkiej choroby, tylko po prostu nadciśnienia, co przy takiej diecie nie jest niczym dziwnym.

Problem zaczyna się, gdy ciśnienie skacze, a my nic z tym nie robimy. Jest to przyczyną ciężkich schorzeń, a nawet przedwczesnej śmierci. Inną powszechną dolegliwością wieku średniego jest cukrzyca. Ważne jest wykonywanie podstawowych badań na krew raz do roku w celu wykrycia pojawiających się problemów.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.