Z pieniędzmi jest jak ze wszystkim innym – nie wystarczy je mieć, by sprawnie i mądrze się nimi posługiwać. Sprawne zarządzanie finansami to sztuka, której także trzeba się nauczyć.

Do doskonały sposób na optymalizację wydatków, uszczelnienie domowego budżetu oraz budowę solidnego, finansowe zaplecze. Szybkim i prostym sposobem, by to osiągnąć, jest analiza domowych wydatków. W jaki sposób ją przeprowadzić, by zyskać na tym jak najwięcej? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto planować budżet domowy?

LOKATA-BANKOWA

Choć sam pomysł analizowania domowych wydatków może wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości nie wymaga od nas wiele wysiłku. Planowanie budżetu to nic innego jak podsumowanie miesięcznych przychodów oraz wydatków.

Takie działanie nie tylko sprawi, że w naszej kieszeni co miesiąc będzie zostawać odpowiednia kwota – tak odłożone pieniądze możemy regularnie odkładać na lokacie, by nasze oszczędności pracowały na siebie.

Planowanie domowego budżetu – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć planowanie domowego budżetu, jest podsumowanie przychodów. W zależności od tego, w jaki okres chcemy uwzględnić, może to być wynagrodzenie miesięczne, kwartalne lub roczne.

Oczywiście możemy w nim uwzględnić także wiele innych źródeł dochodu – oszczędności z konta lub lokaty itp.

Grunt, by w planowaniu brać pod uwagę pieniądze, którymi aktualnie dysponujemy. Najlepszym okresem na rozpoczęcie planowania jest więc dzień, w którym otrzymujemy wynagrodzenie.

Budżet domowy – co w nim uwzględnić?

W pierwszej kolejności określaliśmy wysokość przychodów, następnie należy przejść do kosztów stałych. Sumując je, uzyskamy łączną kwotę, którą regularnie będziemy musieli odejmować od uzyskiwanego wynagrodzenia.

Jakie koszty należy tu uwzględnić? Przede wszystkim regularne opłaty – czynsz, koszty mediów, ew. raty kredytu itp.

W rubryce obok warto zsumować wszystkie wydatki, które w danym okresie przeznaczamy na konsumpcję – zakupy spożywcze, odzieżowe, benzynę itp. W tym miejscu możemy wesprzeć się paragonami lub historią transakcji na karcie. W okolicy świąt warto uwzględnić także wydatki okazjonalne.

Na koniec obydwie sumy należy odjąć od wskazanych wyżej przychodów. Jeśli kwota, która nam pozostanie, nie będzie dla nas satysfakcjonująca, to dobry moment, by przeanalizować wydatki i zdecydować, które z nich są faktycznie konieczne.

Oszczędności – jak nimi dysponować?

Ostateczna uzyskana kwota to nadwyżka, którą także musimy w pewien sposób rozdysponować. To element szczególnie istotny, ponieważ brak planu na oszczędności może poskutkować tym, że wydamy je przy nadarzającej się okazji. W ten sposób samo planowanie budżetu nie przyniesie żadnego pożytku.

Podczas planowania budżetu warto określić sobie pewne cele, które chcemy osiągnąć np. zagraniczny wyjazd, wkład własny na zakup mieszkania, zabezpieczenie finansowe itp. Gdy już podliczymy domowe wydatki, otrzymaną sumę możemy podzielić między nimi. A jeśli planujemy oszczędzać, pieniądze najlepiej przelać na lokatę bankową.

W Santander Consumer Banku – banku od kredytów, możemy założyć ją szybko, przez internet lub telefon. Bank oferuje także duży wybór okresów lokacyjnych – nawet do 36 miesięcy. W ten sposób nasze oszczędności będą przynosić zysk, a my będziemy w stanie uzyskać więcej z naszego domowego budżetu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.