Egzema na twarzy, ze względu na swoją lokalizację, jest problematyczna. Nie tylko może utrudnić codzienne życie, ale również obniża samoocenę. Czym dokładnie jest egzema? Jakie są jej przyczyny powstawania i objawy? W jaki sposób możemy ją leczyć? Przeczytaj poniżej!

Czym jest egzema?

Egzema jest choroba dermatologiczną. Nazywa się ją również wypryskiem atopowym bądź atopowym zapaleniem skóry – AZS. Charakteryzuje ja stan zapalny skóry, powodując suchość, podrażnienie i miejscowe swędzenie. Pacjenci często mają m.in. następujące typy egzemy:

  • wyprysk kontaktowy alergiczny – powstaje wiele zmian zapalnych na skórze w postaci grudek wysiękowych i pęcherzyków,
  • wyprysk zawodowy – pojawia się na twarzy i dłoniach pod wpływem kontaktu z metalami, takimi jak kobalt, nikiel i chrom oraz składnikami gumi czy tworzywami epoksydowymi,
  • wyprysk potnicowy – występuje najczęściej na dłoniach i stopach, zmiany skórne przyjmują postać pęcherzyków,
  • wyprysk łojotokowy – występuje na owłosionej skórze głowy, okolicach za uchem, twarzy oraz w okolicach mostka i między łopatkami – najczęściej pojawia się podczas zaburzeń hormonalnych i infekcji grzybiczych,
  • atopowe zapalenie skóry (AZS) – potocznie nazywa się je egzemę – jest to przewlekła choroba skóry, której przyczyn jej powstania możemy szukać w genach, immunologii czy środowisku.

Objawy egzemy na twarzy

egzema

Egzema może pojawić się w prawie każdej lokalizacji na naszej skórze. Najbardziej uporczywe są jednak okolice twarzy. Zmiany skórne w tej części ciała wpływają negatywnie na jakość życia pacjentów i ich psychikę.

Egzema atopowa rozwija się z czasem. Na początku pojawiają się małe ranki na skórze, drobne pęcherzyki oraz niewielkie zaczerwienienia i wykwity. Nieleczona egzema powoduje zaostrzenie się objawów – skóra staje się pogrubiona i wysuszona.

Objawy egzemy różnią się między chorymi, np. ze względu na ich wiek. Inne symptomy pojawią się u dzieci, a inne u dorosłych. Najczęściej u najmłodszych można dostrzec pęcherzyki i drobne grudki, natomiast u osób starszych – przesuszoną skórę.

Jak pielęgnować skórę z egzemą na twarzy?

Jeżeli na Twojej twarzy pojawiły się zmiany wypryskowe to musisz przyjrzeć się swoim kosmetykom, które codziennie używasz i przeczytać ich skład. Zaleca się używanie kosmetyków hipoalergicznych. W przypadku AZS poleca się balsamy i kremy o silnym działaniu nawilżającym.

Istotne jest również sprawdzenie swoich proszków i płynów do prania. Niektóre z tych produktów mogą zawierać substancje powodujące pojawienie się egzemy.

W jaki sposób leczyć egzemę?

Pierwszym etapem w leczeniu egzemy jest ustalenie diagnozy przez lekarza. Możliwe, że niezbędne okażą się także testy alergiczne, aby ustalić co wywołało egzemę. W przypadku wyprysku łojowego stosuje się przede wszystkim kremy i szampony z ketokonazolem – substancją o działaniu przeciwgrzybiczym.

Jeżeli egzema jest wywołana AZS to wykonuje się leczenie miejscowe za pomocą takrolimus i pimekrolimus oraz lekami sterydowymi. A co z resztą?

  • Leczenie w przebiegu wyprysku kontaktowego – używanie maści i kremów ze sterydami, czasem preparaty z mocznikiem bądź kwasem salicylowym,
  • leczenie w przebiegu wyprysku zawodowego – codzienna kąpiel bezpośrednio po pracy, odpowiednia higiena na halach produkcyjnych, stosowanie odzieży ochronnej.

Jutro Medical – Twoja przychodnia na wyciągnięcie ręki!

Jutro Medical jest przychodnią działająca w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że jest ona darmowa dla każdej osoby, która posiada ubezpieczenie. Aby zostać ich pacjentem wystarczy ściągnąć na swój telefon ich aplikację. Za pomocą kilku kliknięć zalogujesz się i podpiszesz deklarację – to wszystko!

Co więcej, w swojej ofercie posiadają pakiet badań Pod-skórny problem, dzięki któremu dowiesz się co oznaczają uporczywe i nawracające się liszaje na twarzy.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.