Poszukiwania idealnej zabawki dla 6-latka to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i bliskich im osób, które chcą dziecku sprawić przyjemność.

Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie zabawki dla 6-latka wybrać, aby nie tylko wywołać uśmiech na twarzy dziecka, ale także wesprzeć za ich pomocą jego rozwój.

Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w naszym artykule wraz z listą obejmującą pomysły na fajne zabawki dla 6-latka, który będą idealnym prezentem dla dzieci w tym wieku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla 6-latka?

kalejdoskop-6-latka

Wybierając zabawki dla 6-latka, należy przede wszystkim uwzględnić wiek dziecka oraz to, na jakim etapie rozwoju się ono obecnie znajduje. 6-letnie dzieci niekiedy rozpoczęły już swoją przygodę z edukacją szkolną, przy czym wciąż jednak są na etapie, w którym rozwija się ich motoryka.

Dodatkowo zawsze wszędzie ich pełno, gdyż mają ogromną, niezaspokojoną potrzebę ruchu. Dobrze jest więc, gdy wybrana zabawka dla sześciolatka pozytywnie wspiera jego dalszy rozwój.

Dużym ułatwieniem w tym przypadku będzie zwrócenie uwagi na oznaczenie zabawek pod względem ich przeznaczenia dla określonej grupy wiekowej  lub ich zakup w sklepie, w którym znajdują się one w oddzielnej kategorii.

Ponadto warto pamiętać, że fajne zabawki dla 6-latka to takie, które przede wszystkim są dostosowane do jego zainteresowań. Dzieci w tym wieku doskonale wiedzą już, czym najchętniej lubią się bawić oraz jaka tematyka znajduje się w kręgu ich zainteresowań.

Nie znając ich preferencji, najlepiej podpytać o to rodziców, dzięki czemu kupiony prezent o wiele lepiej trafi w gusta dziecka oraz zainteresuje go na dłużej.

Jakie zabawki dla 6-latka warto kupić?

Odpowiedź na pytanie, jakie zabawki dla 6-latka będą najlepsze, nie jest jednoznaczna. Zależy ona bowiem przede wszystkim od indywidualnych preferencji dziecka oraz etapu rozwoju, na jakim się ono znajduje.

Istnieją jednak pewne grupy produktów zawężające obszar poszukiwań, które idealnie sprawdzą się dla niego jako prezent.

Edukacyjne zabawki dla 6-latka

Pierwszą grupą zabawek idealnie sprawdzających się na prezent dla sześciolatków są wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne.

Tego typu zabawki dla 6-latka po pierwsze zaspokajają jego naturalną ciekawość świata, zwłaszcza jeśli zostaną odpowiednio dobrane pod kątem zainteresowań dziecka, a po drugie poprzez zabawę wspierają jego rozwój. 

Wśród nich wyróżnić można między innymi:

  • wszelkie układanki magnetyczne związane z anatomią człowieka, światem fauny i flory czy geografią,
  • interaktywne książeczki,
  • gry logiczne.

Kreatywne zabawki dla 6-latka

Fajne zabawki dla 6-latka znaleźć można także wśród produktów wspierających rozwój ich kreatywności, a zarazem małej motoryki niezwykle istotnej przy nauce pisania. Dzielą się one na zabawki dla 6-latka przeznaczone do układania, takie jak wszelkiego rodzaju klasyczne, waflowe i magnetyczne klocki, a także wykorzystujące ich zdolności manualne, czyli:

  • tablice magnetyczne,
  • zestawy do tworzenia biżuterii, uwielbiane nie tylko przez dziewczynki, ale i chłopców,
  • zestawy zrób to sam,
  • wyklejanki.

Tego typu zabawki mają jeszcze jedną zaletę. Zabawa nimi może przybierać różne formy, które ogranicza tak naprawdę wyłącznie wyobraźnia dziecka, dzięki czemu nie nudzą się one szybko.

Gry planszowe oraz układanki dla 6-latka

Odpowiedzią na pytanie, jaka zabawka dla 6-latka będzie najlepsza, są także gry planszowe oraz układanki, a także gry typu memo – idealnie rozwijające zdolność koncentracji i zapamiętywania. Dzieci w tym wieku uwielbiają spędzać czas z rówieśnikami, a tego typu prezent pozwoli im na wspólną zabawę z nimi.

Dodatkowo może on także stać się świetną okazją do atrakcyjnego spędzania czasu wraz z dzieckiem przez rodziców. W zależności od tematyki gry cechują się one również walorami edukacyjnymi. Są więc idealnym podarunkiem dla 6-latka.

Wybierając gry planszowe dla 6-latków, należy jednak pamiętać, aby ich poziom trudności i zasady były dostosowane do wieku dziecka, tak aby nie powodowały one u niego frustracji i zniechęcenia. W przypadku układanek oraz puzzli istotna jest natomiast niezbyt duża liczba elementów, a także ich wielkość.

Podsumowując, idealne zabawki dla 6-latka na prezent to takie, które przede wszystkim są dostosowane do jego wieku, poziomu rozwoju oraz zainteresowań.

Wybierając je, warto zwrócić uwagę na to, aby oprócz radości zabawa nimi niosła za sobą pewne wartości edukacyjne i wspierające dalszy rozwój dziecka. Dzięki temu pozwolą one połączyć przyjemne z pożytecznym oraz zainteresują obdarowanego malucha na dłuższy czas.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.