Ślub to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdej Młodej Pary. Niestety jednocześnie bardzo kosztowny. Za ślub marzeń należy zapłacić zazwyczaj pięciocyfrową kwotę. To jednak w dużej mierze zależy od miejsca zamieszkania nowożeńców, a co za tym idzie – od ich zarobków. Ile więc należy zapłacić za ślub w jednym z najpiękniejszych miast Polski – Wrocławiu?

Średnie zarobki we Wrocławiu

W kwietniu 2016 roku Grupa Portali Weselnych zorganizowała III Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców, pytając o różne aspekty organizacji ślubu i wesela, w tym również dotyczących ich kosztów.

W ankiecie wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski. Z otrzymanych informacji wynika, że aby zorganizować idealne wesele należy zabezpieczyć na ten cel średnio 20-40 tys. zł.

Oczywiście nie oznacza to, że mając do dyspozycji mniejszą kwotę, ślubu i wesela nie uda się zorganizować.

Trzeba się natomiast w takiej sytuacji liczyć z koniecznością oszczędności oraz rozsądnego dzielenia budżetu – mówi Natalia Rydzoń z portalu fotograf-wesele.pl, współorganizator sondażu.

Co na to zarobki nowożeńców? Mieszkańcy województwa dolnośląskiego zarabiają średnio 4 274 zł, co sytuuje ich na czwartym miejscu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego pierwsze miejsce zajęło województwo małopolskie, kolejno uplasowały się województwa pomorskie i śląskie.

Województwo dolnośląskie jest więc jednym z najbogatszych województw. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na bardzo dobrze prosperujący sektor informacji i komunikacji. Średnia pensja w tym sektorze wynosi 7 342 zł.

We Wrocławiu ważny jest również przemysł, który uplasował się na drugim miejscu ze średnią pensją 4 660 zł. Natomiast przetwórstwo przemysłowe to 4 390 zł. Jakie ma to przełożenie na budżet przeznaczany na organizowanie ślubu i wesela?

Koszty ślubu we Wrocławiu 

Wrocław jest jednym z najpiękniejszych miast Polski, a jego wyjątkowo romantyczna architektura sprawa, że jest idealnym miejscem na wzięcie ślubu. Oczywiście nie jest to tanie. Za samą ślubną ceremonię w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego należy zapłacić ok. 500 zł, choć niektórzy ankietowani deklarowali, że zapłacili nawet 1 000 zł.

Suknia ślubna to jeden z większych wydatków, na którym rzadko się oszczędza. Kobiety przeznaczają na niego około dwóch tysięcy. Jednak ceny ślubnych kreacji często sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wynajem sali we Wrocławiu to również wydatek rzędu około 200 zł za osobę, co przy stu gościach daje kwotę 20 000 złotych. Do tego doliczyć należy kwiaty, alkohol, zaproszenia, obrączki czy wynajem samochodu – razem około 3 000 zł. Każdy chce mieć także pamiątkę z tego pięknego dnia.

Niestety fotografowie liczą sobie sporo. Za jeden dzień zdjęć należy zapłacić około 1 500 zł. Podobnie z resztą, jak za filmowanie. Należy więc liczyć się z wydatkiem rzędu 25 000 – 35 000.

Tym bardziej, że wśród Młodych Par coraz popularniejsze są różnego rodzaju dodatki – sesja plenerowa rodem z Hollywood, czekoladowe fontanny, fotobudki czy animatorzy zabaw dla dzieci. I jest to oczywiście dodatkowy wydatek – dodaje Ewa Sztuczka z portalu fotograf-wesele.pl. 

Gdzie szukać oszczędności?

Aż 66% ankietowanych przyznaje, że sławne koperty nie pokryły wszystkich kosztów poniesionych w związku z organizacją wyśnionego wesela. Starcza jedynie na drobne wydatki. Tym bardziej, że goście czasem ofiarowują… puste koperty (czytaj również: 10 pomysłów na niebanalny prezent ślubny).

Warto więc pomyśleć o ograniczeniu liczby gości do najbliższej rodziny czy przyjaciół. Niektórzy nowożeńcy nie zapraszają na wesele dzieci swoich bliskich.

Tańszy zespół też może okazać się świetny, a na mniej wystawnej sali także można się dobrze bawić. Ponadto warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujecie i zdjęć i filmu. Bo samo to stanowi już oszczędność rzędu około 3 000 zł.

0 Udostępnień
Nie jestem seksuologiem, nie jestem nawet psychologiem. Ale jestem dobrym słuchaczem i wnikliwym obserwatorem. Mało mówię, dużo piszę - głównie o seksie. Lubię francuskie kino, literaturę erotyczną i kolor czarny. Kocham jeść, nie cierpię gotować. Telefon: 0048609909876, e-mail: Julka.D@gmail.com