Koloryzacja włosów to zabieg cieszący się niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród pań. Jednak, pomimo coraz bardziej zaawansowanych technologii, wciąż trudno jest zapobiec osłabieniu pasm w wyniku farbowania.

Pragniesz cieszyć się intensywną, wyjątkową barwą swoich kosmyków bez szkody dla ich kondycji? Poznaj sprawdzone sposoby na odżywienie farbowanych włosów od wewnątrz!

Jakie witaminy są ważne dla farbowanych włosów?

Farbowane włosy – codzienna pielęgnacja od wewnątrz

Jedną z witamin najczęściej kojarzącą się z pięknymi i mocnymi pasmami z pewnością jest biotyna, nazywana również witaminą H lub witaminą B7. Najczęściej stosowana jest w sytuacji, gdy cierpimy na nadmierne wypadanie włosów – a to właśnie częsty problem po zabiegu koloryzacji.

Pośrednio przyczynia się ona do wytwarzania keratyny, która jest podstawowym budulcem kosmyków, a jednocześnie ma wpływ na prawidłowy metabolizm tłuszczów i reguluje produkcję sebum przez skórę głowy, co również ma znaczący wpływ na kondycję pasm.

Większe ilości biotyny znajdują się w soi, wątrobie wołowej, jajku, tuńczyku, drożdżach i orzechach włoskich.

Istotne znaczenie dla farbowanych włosów ma także witamina B12. To właśnie ona odpowiada za powstawanie czerwonych krwinek, co pozwala na transport substancji odżywczych do cebulek. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pasma będą wzmocnione, w tym zmniejszy się ich wypadanie.

Witamina B12 występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, w tym w mleku, rybach, jajach czy mięsie, dlatego wegetarianie czy weganie mogą mieć problem z dostarczeniem jej wystarczającej ilości wraz  z pożywieniem. Dlatego właśnie zaleca się suplementację.

Jednak dla zdrowia włosów potrzebna jest cała gama składników, które zawiera suplement diety Vitapil.

Minerały na mocne i zdrowe farbowane włosy

Wiele minerałów ma niebagatelny wpływ na zdrowy i piękny wygląd farbowanych włosów. Jednym z najważniejszych będzie cynk. Podobnie, jak biotyna, ułatwia on wytwarzanie przez organizm keratyny oraz reguluje pracę gruczołów łojowych.

Co więcej, pomaga on również w przyswajaniu wielu ważnych dla zdrowia farbowanych włosów witamin. Znajdziesz go w mięsie, jajach, grzybach, ostrygach czy roślinach strączkowych.

Istotny dla pięknych i zdrowych farbowanych włosów jest również krzem. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wzmocnienie cebulek, a jednocześnie pasm na długości, co sprawia, że stają się grubsze i bardziej lśniące. Co istotne, pomaga on również w przypadku problemów ze skórą głowy.

Krzem znajduje się w wielu warzywach i owocach, w tym marchwi, burakach, fasoli, rzodkiewce czy daktylach, produktach zbożowych, jak pieczywo razowe czy otręby, produktach pochodzenia roślinnego bogatych w celulozę czy niektórych orzechach, na przykład włoskich.

Kolejnym ważnym dla zdrowia kosmyków pierwiastkiem jest mangan. Do skutków jego niedoboru zaliczyć można między innymi wypadanie włosów, a także rozdwajanie się końcówek, dlatego jest on niezbędny w pielęgnacji farbowanych włosów, które i tak są bardziej narażone na te problemy.

Mangan występuje między innymi w płatkach owsianych, produktach pełnoziarnistych, czerwonym mięsie, ryżu, goździkach, a także suchych nasionach roślin strączkowych.

Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o farbowane włosy, w naszej diecie nie może zabraknąć również miedzi. Jest silnym antyoksydantem, a jednocześnie pozwala zachować pasmom siłę i blask – do skutków jej niedoborów należą między innymi wypadanie i osłabienie kosmyków

Miedź występuje między innymi w pestkach dyni i słonecznika, ziarnach sezamu, migdałach, niektórych orzechach, kaszy, płatkach owsianych, ciemnym pieczywie, soi, natce pietruszki, rybach czy owocach morza.

Zdrowe farbowane włosy a pozostałe składniki odżywcze

Poza witaminami i minerałami, na kondycję włosów po farbowaniu znaczący wpływ mają NNKT, czy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich niedobory mogą skutkować łamliwości i rozdwajaniem się pasm, a także ich wypadaniem.

NNKT występują przede wszystkim w tłustych rybach morskich, choć w pewnych ilościach znaleźć je można również w niektórych pokarmach roślinnych, jak orzechy czy oleje.

Istotnym składnikiem diety dla piękna farbowanych włosów są również aminokwasy. Zapewniają one pasmom siłę i objętość, między innymi dzięki wspomaganiu dostarczania kosmykom cennych substancji odżywczych z organizmu.

Najlepsze źródło zależeć będzie od typu aminokwasu, na przykład wpływającą na wzrost pasm argininę znajdziemy w mięsie, nasionach, produktach pełnoziarnistych, szpinaku, soczewicy i orzechach, a tworzącą struktury włosa metioninę w szczególnie w nabiale, mięsie, jajach i rybach.

Aby utrzymać zdrowie i piękny wygląd farbowanych włosów niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowej diety.

Jeśli mamy wątpliwości, czy nasz jadłospis jest odpowiedni, na przykład przez eliminowanie z niego części produktów, warto rozważyć odpowiednią suplementację.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.