Czy wiesz, jak możesz wygodnie sfinansować swoje wymarzone wakacje, jednocześnie nie robiąc sobie długów? Wszystko zależy od Twojego dobrego przygotowania. Sprawdź, jak efektywnie planować wakacyjne wydatki!

Planowanie wydatków na wakacje

Urlop to czas wyjątkowy, na który czeka każdy z nas. Niestety w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej coraz rzadziej możemy pozwolić sobie na spontaniczny wyjazd – znacznie częściej trzeba kierować się ku skutecznemu planowaniu i racjonalizacji kosztów.

Finansowanie wakacji

Na szczęście nie jest to zadanie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Planowanie wydatków jest czymś, co przyda się zresztą nie tylko w kontekście wakacji, ale też każdego innego aspektu życia. Jak zatem zaplanować wydatki na wakacje, aby nie wpaść w kłopotliwą spiralę zadłużeń?

Planuj finanse pod kątem wakacji

Jeśli uwielbiasz podróże lub po prostu nie możesz doczekać się wymarzonego urlopu, planowanie wakacji warto zacząć z wyprzedzeniem – im większym, tym lepiej. Wcześniej zaplanowany urlop to znacznie więcej możliwości, o czym zaraz, ale też, a może przede wszystkim, większe szanse na przygotowanie się do takiego wydatku pod kątem finansowym.

Świetnym pomysłem jest odkładanie na wakacje z wyprzedzeniem. Ustal sobie sumę, jaką możesz odłożyć od swojego budżetu, i systematycznie odkładaj ją do przysłowiowej świnki skarbonki. Najtrudniejsze w tym miejscu jest jednak to, aby w razie potrzeby nie uszczuplać odłożonych środków – a pokus z pewnością nie będzie brakowało!

Aby zwiększyć skuteczność oszczędzania, możesz wpłacać środki na konto oszczędnościowe czy lokatę – wtedy to zgromadzone finanse będą na siebie dodatkowo pracować. Możesz także założyć fundusz celowy lub skorzystać z innych możliwości oszczędzania, które oferuje Twój bank.

Skontaktuj się z doradcą, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Przy oszczędzaniu pamiętaj też, że nie chodzi wcale o to, aby przez pół roku odmawiać sobie wszystkiego, a potem rzucić się w wir wakacyjnego szaleństwa przez 2 tygodnie. Wszystko trzeba robić z głową i z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Wybierz cel podróży, na który Cię stać

To kolejny bardzo istotny punkt. Z pewnością jest cała masa miejsc w Polsce i na świecie, o których marzysz, aby zobaczyć je na żywo. Prawdopodobnie też część z nich na ten moment nie jest w Twoim zasięgu finansowym.

Nie znaczy to, że te marzenia trzeba odłożyć między książki – po prostu potrzebujesz więcej czasu, aby przygotować się do takiej podróży. Dlatego bardzo ważne jest, aby wyznaczyć sobie cel podróży, na który Cię stać i do którego możesz się realnie przygotować w określonym czasie – głównie pod kątem finansowym, choć nie tylko.

Zaplanuj wszystko – od podróży, aż po nocleg

Tak naprawdę dopiero na tym etapie możesz swobodnie przejść do planowania wszelkich szczegółów swojej podróży i nie tylko – wolisz samodzielne wyjazdy czy jednak bardziej komfortowo czujesz się, korzystając z usług biur podróży? W tym drugim wariancie po Twojej stronie pozostanie zdecydowanie mniej pracy organizacyjnej.

Jeśli jednak wolisz samodzielnie decydować o swoim losie, koniecznie musisz rozważyć różne warianty podróży, polować na odpowiednie bilety, znaleźć nocleg we właściwej lokalizacji i cenie, a także rozplanować atrakcje na miejscu. Gdzie będziesz jeść? Czy masz może alternatywne propozycje, dzięki którym zaoszczędzisz?

Podobna procedura sprawdza się przy wyjazdach prawie każdego typu – od trekkingu w górach czy wypoczynku nad mazurskimi jeziorami, aż po zagraniczne wojaże po drugiej stronie globu. Pamiętaj – cały sekret tkwi po prostu w odpowiednim planowaniu i oszczędzaniu z wyprzedzeniem!

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://rudaslaska.com.pl/is,wakacyjny-budzet-domowy—jak-zaplanowac-wydatki-na-okres-wakacji,270925,1383874.html
  2. https://finanse.wp.pl/jak-zaplanowac-wakacyjny-budzet-jakie-wydatki-w-nim-uwzglednic-6762500338354976a
  3. https://rekinfinansow.pl/planowanie-budzet-wakacje/
  4. https://www.pieniadzjestkobieta.pl/planowanie-wakacji-jak-robic-to-z-glowa
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.