Obecnie fototapety nie mają już nic wspólnego z produktami, które dostępne były w sprzedaży jeszcze kilka lat temu. Dziś tego typu dekoracja ścienna dodaje dynamiki, głębi, a czasem może nawet skłonić do głębszych refleksji.

W dodatku mogą w łatwy sposób poprawić proporcje danego wnętrza. Jakie fototapety warto wykorzystywać w swoich pomieszczeniach? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Fototapety kiedyś a dzisiaj

fototapeta 1

Fototapety, które możemy dziś kupić w większości sklepów, cechują się wysokiej jakości nadrukami, ciekawymi wzorami oraz łatwością montażu. Przed kilkoma laty, w przeciętnym domu, były one popularnym elementem dekoracyjnym, dodającym charakteru i wyrazistości do wnętrz.

W zależności od preferencji mieszkańców można było znaleźć fototapety przedstawiające malownicze krajobrazy, piękne widoki miast, abstrakcyjne wzory czy też motywy roślinne i zwierzęce.

Najczęściej tego typu oklejanie trafiały do salonów. Dzięki nim każde wnętrze nabierało zupełnie innego charakteru, tworząc przy tym iluzję przestrzeni. Co ważne, fototapety do salonu dodawały niesamowitej głębi wnętrzu. Innym miejscem, gdzie można było spotkać fototapety, były sypialnie.

Do najczęstszych motywów, które widniały nad łóżkiem, można było zaliczyć krajobrazy z rzekami oraz lasami, wyraziste wzory kwiatowe czy gwiazdy na nocnym niebie. Nie można jednak zapomnieć o kuchniach, gdzie fototapety winylowe potrafiły odmienić całą przestrzeń nad blatami oraz szafkami. Najczęściej były tam motywy z parzoną kawą, owocami bądź słynnymi zabytkami z konkretnych miast.

Rodzaje fototapet

fototapeta 2

Rynek fototapet stale się rozszerza, a moda na tego typu ścienne dekoracje wraca ze zdwojoną siłą. Dzięki temu projektanci mają większą możliwość na tworzenie nowych wzorów, motywów czy kombinacji kolorystycznych, jednak jak dopasować konkretne modele do wybranych przestrzeni?

Do dużego pokoju, nazywanego również salonem, dobrze jest wybierać takie fototapety, które podkreślą jego wyjątkowy charakter. Możemy wybrać, chociażby delikatny motyw kwiatowy bądź w przypadku jasnego pokoju – ciemniejszą wersję na zasadzie kontrastu.

Z kolei fototapety do kuchni i łazienki, ze względu na swoje przeznaczenie, będą łatwe w czyszczeniu. Obecnie królują tam odpowiednio motywy kulinarne oraz roślinne, które można znaleźć tutaj: https://4wall.pl/171_fototapety.

Nie można zapominać o fototapetach fizelinowych. Cieszą się one coraz większą popularnością, a zawdzięczają to wysokiej jakości oraz łatwości montażu. Wykonywane są z włókien syntetycznych, które są odporne na rozdarcia, a także deformacje. Świetnie sprawdzą się jako element dekoracyjny do dziecięcych pokoików.

Fototapety – największa różnorodność wzorów i kolorów

fototapeta 3

Różnorodność fototapet szczególnie przydaje się w kontekście dekorowania młodzieżowych przestrzeni. Młode osoby bardzo często chcą wyrażać swoją osobowość czy zainteresowania poprzez odpowiednią aranżację wnętrza.

Fototapety młodzieżowe często powiązane są z pasjami czy hobby nastolatków, a zalicza się do nich chociażby motywy związane z muzykę, sportem czy podróżami, które dostępne są pod tym linkiem: https://4wall.pl/261_fototapety-do-pokoju-nastolatka. Dzięki nim można nadać oryginalną formę każdemu wnętrzu, które jest własnością osoby nastoletniej.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.