Guma do żucia to wynalazek, bez którego trudno czasem żyć, niektórzy nie rozstają się z nim prawie wcale. Ma ona zarówno zalety jak i wady.
Spis treści
Zalety gumy do żucia
Gumy do życia powstały przede wszystkim jako szybki i skuteczny sposób na odświeżenie oddechu.
Stomatolodzy są zgodni co do tego, że żucie gum poprawia kondycję zębów poprzez wydzielanie zwiększonej ilości śliny, która oczyszcza je oraz przestrzenie między zębowe.
Poprawia kondycję dziąseł, które są masowane i przez to lepiej ukrwione. Żucie gumy pomaga jednak nie tylko jamie ustnej, ale również udowodniono, że jest skuteczne w zwiększaniu koncentracji na przykład w czasie intensywnej pracy umysłowej, pomaga również zmniejszyć uczucie głodu.
Jednak najlepsze do tego celu są naturalne gumy, na przykład na bazie żywicy, cukru brzozowego, jak również lukrecji bez dodatku cukru rafinowanego.
Dlaczego lepiej unikać gum syntetycznych
Większość z gum, nawet tych przeznaczonych dla dzieci, zawiera dużą ilość cukru lub jego zamienników, takich jak aspartam, słodzik o działaniu potencjalnie rakotwórczym.
Jak wiadomo, główna część gumy nie nadaje się do spożycia i należy ją wypluć. Ta część to syntetyczny środek zwany poliizobutylenem, stosowanym do uszczelniania oraz przy produkcji klejów.
Przypadkiem połknięta guma, może być przyczyną zakrztuszenia się, a trafiając do żołądka poważnie zaburza trawienie. Przeżucie zbyt dużej ilości gum ma efekt przeczyszczający z powodu zawartości kolejnego chemicznego środka o nazwie fenyloalanina.
Nie wolno gum do żucia podawać małym dzieciom!
Gumy do żucia wyplute przez tysiące ludzi są poważnym zagrożeniem dla środowiska, gdyż bardzo długo się rozkładają, oraz dla dzikich zwierząt, które je zjadają, myląc z pokarmem.
Zdarza się, że gumy są połykane przez zwierzęta domowe. Najczęściej kończy się to dla nich śmiercią.
Gumy do żucia zanieczyszczają również chodniki w miastach oraz szkolne ławki, co nie wygląda estetycznie i jest bardzo skomplikowane do usunięcia.