Od łamiących żebra gorsetów, przez lakierki polerowane muślinową szmatką, po jeansowe ogrodniczki i boyfriendy z conversami. Moda to prawdziwy roller-coaster, a od kilku pokoleń w tej szalonej jeździe uczestniczą nasze babcie, mamy i my same – kreatorki tych najnowszych trendów.

Ostatnie 100 lat to diametralna zmiana zarówno pod względem rozwoju technologicznego, politycznego, jak i społecznego. Szerząca się świadomość zmian, walka o równouprawnienie oraz zmieniające się preferencje doprowadziły do prawdziwej eksplozji kolorów, krojów i wzorów.

O historii mody można rozmawiać bez końca – a samą modę damską ująć także w kontekście socjalnym i społecznym. Skoncentrujmy się jednak na tym, co najważniejsze, aby wszystkie te rewolucyjne zmiany ująć w jednym miejscu, w jednej pigułce, w dawce, która zostanie z nami na dłużej.

Lata 20’ XX wieku

historia-damskiej-mody

Okres beztroski, zabawy, eksperymentowania modą. Niewielka ilość podziałów i ugruntowana sytuacja społeczna pozwoliła na prawdziwą eksplozję inspiracji, które mają miejsce po dziś dzień. Aż dziw bierze, jak wiele krojów i modeli przeniknęła do naszej obecnej, współczesnej szafy.

To wtedy czołowi włoscy projektanci, tacy jak Salvatore Ferragano, stworzyli pierwsze wzory damskich butów na obcasie. Imponujące jak na tamte czasy 5 cm szpilki stały się prawdziwym symbolem kobiecości.

Z dużymi, kubełkowymi płaszczami, futrem na kołnierzu, perłami przylegającymi do szyi i plisowanymi spódnicami do połowy łydek tworzyły niezwykle eleganckie stylizacje. Ta prawdziwa rewolucja w garderobach skończyła się wraz z nadejściem Wielkiego Kryzysu w 1929 roku.

Lata 30’ XX wieku

Po odważnych latach 20-tych przyszedł kryzys gospodarczy, wynikający głównie z rezultatów I wojny światowej. Radość po jej zakończeniu i kilka lat w zabawie i otwartości na odmienne kroje została stłamszona. Wojna przyniosła duże problemy na tle finansowym, społecznym i kulturowym.

Kobiety porzuciły dotychczasowy, elegancki i dziewczęcy styl na rzecz ubrań luźnych, chłopięcych, idealnych do pracy fizycznej. Ulice opanowały luźne koszule, modele oversize, kroje, które nie podkreślały kształtów i maskowały ewentualne krągłości.

Dopiero w drugiej połowie lat 30-tych wprowadzono taliowane garsonki, które dzięki bufkom na ramionach i kilkurzędowym marynarkom stworzyły z kobiecej figury iście kolumnową sylwetkę. To wtedy też pojawił się pierwszy trend na tzw. klepsydrę.

Lata 40’ XX wieku

Lata 40-te pod względem mody to czasy smutne, próbujące zmierzyć się i otrząsnąć ze skutków kolejnych wojen. Artystyczne państwa straciły na swojej mocy, Paryż zachwiał swoją pozycję mianowaną „Stolicą Mody”.

Stroje kobiece musiały ustąpić miejsca strojom praktycznym, sportowym, męskim. Wysokie spodnie w kant, które nadawały sznytu modzie biurowej i szerokie koszule, wkładane do obszernych spodni stały się flagowymi elementami w tamtych czasach.

Lata 50’ i 60’te XX wieku

Po latach przestoju i marazmu, po otrząśnięciu się z niespokojnych sytuacji politycznych – nastały czasy optymistyczne, wolne, kolorowe. Kobiety w końcu mogły zrezygnować z pracy w fabrykach, zrzucając flanelowe koszule, na rzecz stania się elegancką gospodynią domową.

Nakręcone na wałki włosy, starannie dobrany makijaż, sukienki w literę A (które dziś możecie otrzymać w sklepie Modbis.pl) i uśmiech niczym z plakatów płatków śniadaniowych, to ikona lat 40-tych. Wąska talia, powiększony biust, podkreślone biodra niczym w stylizacjach Diora i eksplozja innowacyjnych projektów Coco Chanel. Moda odżyła, złapała powietrze głęboką, kobiecą piersią!

To wtedy zapoczątkowano paski na wysokości talii, niezwykle modne stały się klipsy, kopertówki trzymane w dłoni i torebki na łańcuszku, które rozpropagował model 2.55 od wspomnianej już Coco.

Pastele, kwiaty, koronki, groszki! Na ulicę wyszedł kolor, kobiecość, czerwone usta i przekonanie, że kobieca figura jest zbyt piękna, by kryć ją pod krojami w typie oversize. Tu pionierką stała się Marlin Monroe – do dziś nazywana ikoną seksapilu.

To za tym przekonaniem narodził się styl pin-up, w którym kobiety uwodziły swoimi kształtami na żołnierskich plakatach. To wtedy zaczęto pokazywać nogi w klasycznych krojach mini, a pióra, cekiny i kolorowe rajstopy zapoczątkowały późniejszy styl boho.

Lata 70’ XX wieku

Lata 70-te to kontynuacja kontrkultury, zwanej powszechnie jako „Dzieci Kwiatów”. U jej podstaw był sprzeciw młodych przeciwko dorosłym, chcących jednocześnie zniwelować kwestie materialistycznego życia, rywalizacji, różnic seksualnych.

To wtedy powstało słynne hasło „Peace and Love”, które nawiązywało do wzajemnej miłości i akceptacji.  Spójność z przyrodą, drewniana biżuteria, etniczne wzory, spodnie dzwony, długie sukienki maxi, które teraz wiodą prym na miejskich ulicach, to tylko kilka kluczowych, nowych modeli, które nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Oprócz sandałek z rzemyka pojawiły się też farbowane włosy, ręcznie robione T-shirty i okulary „lenonki”.

Lata 80’ i 90’ XX wieku

Lata 80-te to zdecydowanie najbardziej szalone i wyraziste czasy w historii mody. Wpływ zachodu oraz rozwój największych domów mody spowodował, że tiul, tapirowane włosy, kolorowe rajstopy, bufki i plastikowa biżuteria stała się nieodzownym elementem kobiecych stylizacji. Inspirując się gwiazdami pokroju Cher lub Madonny, zauważyć można balansowanie na granicy kiczu i kontrastów.

Trend ten przetrwał, aż do lat 90-tych, kiedy w Polsce w końcu można było odczuć napływ zachodnich trendów. Sztruks, biodrówki, flanelowe koszule, chodaki, zakolanówki w kolorowych wzorach, jeans i frotki to wspomnienie dzieciństwa niejednego z nas. Wczesne lata 90-te to napływ seriali zza oceanu – Przyjaciół, Beverly Hills 90210, a później Seksu w Wielkim Mieście.

Obserwując dzisiejsze trendy nie sposób doszukać się wielu krojów i projektów, które nawiązywałby właśnie do tamtej popkultury. Krótkie koszulki odsłaniające brzuch, jeansowe sukienki na szelkach, baleriny i duże loga to właśnie symbol dawnych lat – jak się okazało, uniwersalnych i ponadczasowych.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.