Rynek nieruchomości w Polsce ciągle rośnie. Jego charakterystyczną cechą stał się fakt, że deweloperzy budują już nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale są też coraz bardziej zainteresowani mniejszymi, kilkudziesięciotysięcznymi miejscowościami. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka – coraz mniejsza ilość wolnej przestrzeni do zabudowy, coraz bardziej restrykcyjne przepisy związane z miejscowymi planami zagospodarowania terenu oraz skłonność ludzi do przeprowadzania się w nico mniej zatłoczone tereny.

Ale skutek takiej a nie innej polityki jest jeden – coraz większa dostępność domów i mieszkań na sprzedaż oraz pod wynajem i to w zróżnicowanych lokalizacjach. Powstało więc zapotrzebowanie na internetową wyszukiwarkę nieruchomości, która uwzględnia bardzo szeroką ofertę, obejmującą każdy zakątek Polski – i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W ten trend znakomicie wpisała się Homla – jeden z najlepszych serwisów tego typu nad Wisłą.

Ludzie kupują na potęgę

Wprowadzone w ostatnich latach zmiany w prawie budowlanym, w połączeniu z ustawami prorodzinnymi, takimi jak becikowe, 500+ czy Mieszkanie+ (a wcześniej Mieszkanie dla Młodych) spowodowały, że Polacy coraz chętniej decydują się na zakup swojego własnego mieszkania.

Tego typu trend może dziwić o tyle, że choć aspirujemy do bogatszego, bardziej rozwiniętego zachodu, to w kwestii kupna nieruchomości nadal bardzo się od niego różnimy.

W Niemczech czy Francji bardzo wielu obywateli decyduje się na wynajem mieszkania, nawet przez całe życie – wskaźnik ten utrzymuje się tam od lat na poziomie kilkudziesięciu procent. Tymczasem w naszej kulturze utarło się, że prawdziwie jest się na swoim tylko wówczas, gdy postawi się własny dom – albo przynajmniej kupi mieszkanie.

Rynek wynajmujących, choć z roku na rok się powiększa (powoli, ale regularnie), to wciąż jego trzon stanowią studenci oraz młode pary, które dopiero stabilizują swoją sytuację zawodową w celu wzięcia kredytu hipotecznego, jednocześnie zbierając pieniądze na wkład własny na kupno mieszkania.

homla-kanapa-kobieta

Nie wiadomo jeszcze jak dokładnie na ich sytuację wpłynie tegoroczne podniesienie wysokości tego wkładu do 20% ceny kupowanej nieruchomości, ale można się spodziewać, że dzięki wprowadzeniu nowego prawa z jeszcze większą determinacją będą dążyły do ugruntowania swojej pozycji finansowej i jak najszybszego wyprowadzenia się od rodziców czy z mieszkania wynajmowanego.

Nie ma zresztą czemu się dziwić – w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań przeciętna wartość czynszu + odstępnego dla właściciela wynajmowanego lokalu to równowartość wcale niemałej raty kredytu. Z punktu widzenia wynajmującego dużo korzystniej jest te pieniądze przez lata przeznaczać na spłatę zobowiązania wobec banku, przez co za 20-30 lat kilkudziesięciometrowe mieszkanie będzie wyłącznie naszą własnością.

Kiedy jednak zapadnie już decyzja o wzięciu kredytu na mieszkanie, należy przystąpić do poszukiwania odpowiedniego lokum. Trzeba sobie wówczas zadać szereg ważnych pytań. Zwykle miejscowość, w której chcemy zamieszkać, mamy odpowiednio wcześnie ustaloną. Ale teraz powstaje kwestia jaka dzielnica? Ilu pokojowe i ilu metrowe mieszkanie? Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Mieszkanie czynszowe, bez czynszowe, a może współwłasność na zasadzie TBS? Istnieje tak wiele różnych czynników, na które należy zwrócić uwagę, że ciężko wyselekcjonować odpowiednie oferty bez strony internetowej oferującej zaawansowany, ale prosty w obsłudze i przejrzysty system filtrów. Taka jest właśnie Homla – strona w darmowymi ogłoszeniami nieruchomości.

Homla – ogłoszenia nieruchomości podane na tacy

Wśród serwisów zrzeszających właścicieli nieruchomości oraz potencjalnych kupców, wyróżnia się Homla. Jest to  strona, która już na pierwszy rzut oka jest bardziej przyjazna użytkownikowi, niż konkurencyjne witryny. Już na stronie głównej (responsywnej – co w obliczu wzrastającego rynku mobile jest bardzo istotne) wita nas możliwość dokonania pierwszych przefiltrowań po typie nieruchomości (mieszkanie, dom, działka, komercyjne), typie oferty (kupno, wynajem), powierzchni czy cenie.

Możemy też bardzo łatwo odnaleźć ikonki, które przekierują nas do inwestycji deweloperskich, agencji nieruchomości i osób indywidualnych organizujących dni otwarte czy opcji poszukiwania współlokatora.

Warto w tym miejscu zatrzymać się na dwóch ostatnich funkcjonalnościach, gdyż są one unikalne. Na Homli możemy aktywnie poszukiwać współlokatora do wynajęcia nieruchomości zaznaczając cechy, jakich oczekujemy od niego oraz dając informację o nas samych. Oczywiście zaznaczamy również obszar, w jakim chcemy zamieszkać (lub nawet konkretny adres, w którym mamy do dyspozycji wolny pokój), co zwiększa prawdopodobieństwa znalezienia odpowiedniej osoby.

Bardzo ciekawa jest również możliwość organizacji dni otwartych – mogą je przeprowadzić nawet osoby indywidualne. Użytkownicy serwisu, którzy są potencjalnie zainteresowani nasza nieruchomością, mogą zapisywać się na oględziny, dzięki czemu możemy być pewni, ze w trakcie dni otwartych będziemy mieć określoną (z góry przez nas ustaloną) liczbę osób możliwie jak najbardziej zainteresowanych właśnie takim, a nie innym mieszkaniem lub domem.

Inne funkcjonalności Homli są równie imponujące – filtry darmowych ogłoszeń nieruchomości są bardzo rozbudowane, ale bardzo łatwe jest posługiwanie się nimi. Szczególnie przydatną opcją jest interaktywna mapka, na której możemy wyszukiwać oferty w konkretnych obszarach – oczywiście również możemy je filtrować.

Co więcej – dla własnej wygody możemy na mapce narysować obszar, który nas najbardziej interesuje – system sam wskaże nam oferty, znajdujące się w jego obrębie. Do dyspozycji użytkowników zawsze pozostaje doradca, z którym można się skontaktować i uzyskać odpowiedzi na wszelkie wątpliwości.

Poszukiwanie wymarzonego mieszkania nie jest sprawa prostą, ale dziś technologia daje wiele możliwości. Ogłoszenia nieruchomości zamieszczane są między innymi w Internecie, gdzie znajduje się co najmniej kilkadziesiąt serwisów z ofertami.

Warto jednak szukać takich, które są bogate nie tylko w propozycje deweloperów w największych miastach, ale posiadają bardzo szerokie spektrum wyszukiwania, mnóstwo przydatnych filtrów i oferują kilka dodatkowych, bardzo przydatnych funkcjonalności. Niewątpliwie jedna z takich witryn jest Homla, która wciąż zmienia na lepsze żmudne poszukiwania własnego lokum.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.