Huśtawka to jeden z najbardziej obleganych elementów placów zabaw. Wiele modeli nadaje się nie tylko do użytku na zewnątrz, ale i powieszenia w domu lub mieszkaniu. Wśród najchętniej wybieranych aktualnie huśtawek wymienić można przede wszystkim tak zwane kokony.

Szczególne modele z tkaniny w formie przytulnego kokonu są wprost uwielbiane przez dzieci, a poza zabawą mogą dodatkowo pomóc im się wyciszyć, zużyć nieco energii czy poćwiczyć koordynację ruchową.

Huśtawka kokon – model, który pokochały nie tylko kilkulatki

Huśtawki dla dzieci wcale nie muszą mieć twardego siedziska w formie deski podwieszanej na dwóch grubych łańcuchach. Tak zwane kokony huśtawki to modele wykonane z ozdobnej tkaniny.

Tkaninę podwiesza się na specjalnym i wytrzymałym haku montowanym na suficie. W dolnej części huśtawki materiał się rozszerza, a z przodu znajduje się wąskie wejście kierujące dziecko wprost na miękką okrągłą poduszkę.

hustawka-dla-dzieci-kokon-hop-sa-sa

Estetyczny wygląd, zabudowane ściany, miękkie siedzisko i wygoda korzystania z huśtawki nazywanej kokonem sprawiła, że model ten szybko stał się prawdziwym hitem, i to nie tylko wśród małych dzieci.

Z takich huśtawek mogą korzystać maluchy już od 2. roku życia, na tyle samodzielne, aby potrafiły balansować swoim ciałem i nie wypadły z siedziska. Górna granica wieku nie jest jasno wyznaczona.

Zamiast niej, producenci podają w specyfikacji huśtawek ich maksymalne obciążenie, zwykle sięgające do 80 kg. Każdy o masie ciała, która nie przekracza tej wartości, niezależnie od wieku, może bezpiecznie korzystać z tego rodzaju huśtawki.

Wzór tkaniny huśtawki może całkowicie odmienić jej styl

Za popularność huśtawek kokonów w pewnym stopniu odpowiada ich estetyczny i przytulny wygląd. Zwykle huśtawka kojarzy się z otwartym siedziskiem, w tym przypadku jednak siedzisko jest zabudowane, z każdej strony osłonięte warstwą tkaniny, jedynie z przodu pozostawiając miejsce na dostanie się do środka.

Zabudowane siedzisko sprawia, że dziecko może odpocząć i wyciszyć się na huśtawce. Duża powierzchnia ozdobnej tkaniny natomiast wpływa na styl huśtawki, który łatwo zmienić, wybierając inny wzór lub kolor materiału.

Huśtawki kokony w dobrych sklepach dostępne są w bardzo wielu kolorach i wzorach. Wiele z nich posiada dodatkowe ozdoby takie jak na przykład falbany materiału wokół wejścia na huśtawkę, niewielkie pompony lub frędzle. Kwestie wizualne w żaden sposób nie wpływają na funkcjonalność huśtawki, dlatego zdecyduj się na model, który jak najlepiej wkomponuje się w wystrój dziecięcego pokoju.

Jak wybrać idealny model huśtawki kokon?

Wygląd zewnętrzny to nie wszystko – wybierając huśtawkę kokon, warto zwrócić uwagę również na jej trwałość, funkcjonalność czy ogólną jakość wykonania. Upewnij się też, czy w zestawie do huśtawki znajduje się hak montażowy. Zazwyczaj należy dokupić go osobno, wybierając akcesoria odpowiednie do montażu takiego haka na suficie we własnym mieszkaniu w zależności od materiału jego wykonania.

Pod kątem jakości i trwałości huśtawki duże znaczenie ma tkanina, jej odpowiednia grubość i podwójne przeszycia dla wzmocnienia szwów. Dobrze, jeśli materiał jest również łatwy w czyszczeniu, najlepiej możliwy do wyprania w zwykłej domowej pralce.

Przy wyborze huśtawki nie zapomnij przyjrzeć się jej dokładnym wymiarom. Większość dostępnych modeli ma standardowy rozmiar, który pozwala korzystać z huśtawki nie tylko dzieciom, ale nawet i dorosłym. Jeśli szukasz właśnie takiego modelu, na którym i Ty możesz się zrelaksować, upewnij się, że szerokość poduszki w siedzisku pozwoli Ci zrobić to wygodnie, a waga Twojego ciała mieści się w maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu huśtawki.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.