Osoby, które często są postrzegane jako nieśmiałe i bierne w sytuacjach towarzyskich, to niejednokrotnie introwertycy. Nieraz sprawia to, że trudno jest im nawiązywać relacje z innymi. Sprawdź, kim jest introwertyk i jakie cechy posiada!

Cechy osobowości wpływają na to, w jaki sposób dana osoba lubi spędzać czas, jak podchodzi do zawierania nowych znajomości, a także jak jest postrzegana przez innych ludzi. Osobowość człowieka jest kształtowana przez środowiskorodzina, wychowanie, znajomi i przyjaciele mają tu ogromne znaczenie.

Poszczególne cechy są formowane również przez osobiste doświadczenia. Introwertyk nierzadko jest uznawany za samotnika i osobę wycofaną z życia  społecznego. Nie zawsze jest to jednak prawda, dlatego ważne jest dokładne poznanie specyfiki tej osobowości.

Kim jest introwertyk – jakie cechy ma taka osoba?

introwertyk

Introwertyk nie obawia się przebywania w samotności, dlatego też często decyduje się w życiu zawodowym na pracę w trybie zdalnym lub prowadzenie działalności gospodarczej. Do innych cech takiej osoby należy:

  • skłonność do refleksji i analizy własnych odczuć;
  • niechęć do pracy grupowej,
  • rozbudowana wyobraźnia,
  • trudność w podejmowaniu decyzji.

Introwertycy nie są samotnikami – cenią oni jednak przebywanie w małym gronie bliskich. Budują głębokie relacje, których liczba jest ograniczona. Tłum męczy ich i sprawia, że muszą odciąć się od innych ludzi oraz intensywnych bodźców, aby wypocząć. Ponadto takie osoby często preferują wyrażać swoje myśli poprzez pisanie – nie lubią wystąpień publicznych czy też prezentacji.

Jak inni ludzie mogą postrzegać introwertyków?

Przez otoczenie introwertycy bywają postrzegani jako osoby:

  • nieśmiałe,
  • lękliwe,
  • niepewne swojej wartości,
  • wycofane,
  • zamyślone,
  • małomówne.

Często zdarza się również, że inni uznają introwertyków za przesadnie spokojnych i pozbawionych energii. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ludzie o takiej osobowości otwarcie pokazują swoją tożsamość i przekonania głównie bliskim osobom lub też wtedy, gdy przebywają w niewielkim gronie.

Czy można wyleczyć introwertyka?

Introwertyk nie jest chory – jego osobowość jest skonstruowana w taki sposób, że mnogość bodźców i interakcji z innymi go wyczerpuje. Nie jest to schorzenie, które można wyleczyć. Jeżeli jednak introwertykowi przeszkadzają niektóre jego cechy, z pewnością warto nad nimi pracować. Nie oznacza to jednak, że trzeba zmuszać się do aktywności, które nie są związane z przyjemnością.

O czym trzeba pamiętać, obcując z introwertykiem?

Bliscy introwertyków powinni być świadomi tego, że taka osobowość często wpływa na niechęć do odwiedzania zatłoczonych miejsc i imprezowania, a także powoduje konieczność wypoczynku po wymagających wielu interakcji z ludźmi aktywnościach. Należy uszanować tę potrzebę – chęć zrelaksowania się w samotności nie wynika z braku pozytywnych uczuć do bliskiej osoby.

Introwertycy często są nierozumiani przez otoczenie, ponieważ ich wycofanie jest nieraz postrzegane jako dystansowanie się i odrzucenie znajomości. Warto być świadomym tego, z czym jest związana taka osobowość.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.