Każda z nas uważa się za dobrą przyjaciółkę, ale czy rzeczywiście tak jest? Odkryj jak możesz rozwijać więzi koleżeńskie z otaczającymi cię ludźmi. Czy ty powiedziałabyś o sobie, że jesteś najlepszą przyjaciółką? Czy koleżanki przychodzą do ciebie po radę i wsparcie? Czy może szukasz coraz to nowszych wymówek by ponarzekać na swoje przyjaciółki? Zapoznaj się z poniższymi poradami, jak możesz utrzymać silną i zdrową relację z tymi, których lubisz, kochasz i szanujesz.

1. Więcej słuchaj, mniej mów

Wracasz z pracy, wraz ze swoim partnerem spotykacie się w domu. Nie zasypuj go od razu informacjami na temat swojego dzisiejszego dnia. Daj mu odpocząć, zapytaj też co u niego. Życie polega na równowadze. Podobnie jest z przyjaciółką. Jeśli się spotykacie, nie nawijaj w kółko o sobie, daj jej też trochę czasu, aby mogła się wygadać. Bądź uważnym słuchaczem, który służy radą.

2. Dotrzymuj obietnic

Nie ma nic gorszego niż przyjaciel, któremu nie można wierzyć na słowo. Nie ważne czy chodzi o umówione spotkanie czy wspólne zakupy, przyjaciel nigdy nie powinien łamać danego słowa. Dlatego pamiętaj, aby dotrzymywać obietnic. Wzajemne zaufanie jest niezwykle ważne.

3. Udzielaj rad, jeśli ktoś prosi

najlepsze przyjaciółki pod drzewemCzy kiedykolwiek ci się zdarzyło mieć naprawdę kiepski dzień, w którym zadzwoniłaś do przyjaciółki po wsparcie? Jeśli udało ci się takie wsparcie otrzymać – gratuluję! Gorzej jeśli zamiast wsparcia otrzymałaś całą masę „dobrych rad”, o które wcale nie prosiłaś.

Chciałaś zwyczajnie porozmawiać, nie potrzebowałaś tego całego moralizatorskiego tonu. Przyjaciele są po to, by przytulić, poklepać po ramieniu, być wsparciem.

Ty też przestań więc na siłę udzielać rad, ponieważ może się okazać, że w rzeczywistości ignorujesz potrzeby drugiej osoby. Jeśli ktoś będzie potrzebował rady, na pewno o nią poprosi.

4. Przyjaciółki a facet

Zdarza się, że przyjaźń spada na drugie miejsce, gdy na horyzoncie pojawia się nowy facet. Początki pewnie zawsze wyglądają tak samo – ty zauroczona, zakochana po uszy, spędzasz coraz więcej czasu ze swoim partnerem.

A przyjaciółki? Cóż, mogą się wtedy czuć zaniedbywane. Ważne, żebyś nigdy nie urywała z nimi kontaktu. Pamiętaj, one były przy tobie zanim pojawił się „on” i będą obok nawet, gdyby twój nowy związek nie wypalił. Nie chodzi o to, abyś musiała wybierać: albo facet albo przyjaciółki, ale postaraj się znaleźć równowagę, aby nie lekceważyć żadnej ze stron.

5. Żadnych plotek

Żyjemy w naprawdę małym świecie, a plotki mają to do siebie, że rozprzestrzeniają się z szybkością światła, a po pewnym czasie zaczynają żyć własnym życiem. Jeśli nie podoba ci się coś w zachowaniu twojej przyjaciółki – powiedz jej o tym.

Nie obmawiaj jej za plecami, ponieważ to tylko kwestia czasu, kiedy ona się o tym dowie. Może się to zakończyć kłótnią, a szkoda by było waszej relacji. Sama też z pewnością nie chciałabyś się dowiedzieć, że twoja przyjaciółka rozsiewa plotki na twój temat – co to wtedy za przyjaciółka?

6. Przyjaciel samego siebie

szczęśliwa i śniejąca się dziewczynaNajważniejsze – sama bądź dla siebie dobrym przyjacielem. Kochaj i szanuj siebie. Każdego dnia znajdź chociaż odrobinę czasu, którą poświęcisz tylko dla siebie. Nie mów o sobie negatywnych rzeczy.

Od czasu do czasu zapewnij sobie trochę przyjemności, np. masaż, pedicure czy manicure. Dobrze się odżywiaj, dużo się ruszaj, nie siedź w miejscu. I zawsze rób to, co jest dla ciebie najlepsze, nie podążaj za tłumem.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl

1 KOMENTARZ

  1. Ach,Alu, te konie! Cudne pierniki!Kochana, życzę Tobie i Twoim Bliskim ransodych, pełnych magii Świąt Bożego Narodzenia.Wiesz Alciu, wiesz,czego Ci życzę , ściskam:*

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.