Słońce, zwłaszcza to wiosenne, to prawdziwe dobrodziejstwo. Poprawia nastrój, dostarcza witaminę D, sprawia, że nasza skóra zyskuje ładny, brązowy odcień. Jednak zbyt długa ekspozycja na słońcu, może doprowadzić do zagrażających zdrowiu zmian skórnych.

Sprawdź więc, jakie niekorzystne skutki może mieć nadmierne opalanie i jak możesz ich uniknąć.

Czerniak, zmiany pigmentacyjne

1357

Słońce potrafi nieźle namieszać w naszej skórze. Pod jego wpływem powstają piegi, plamy soczewicowate, ostuda, jak również czerniak. O ile piegi, czy ostuda są jedynie nieestetyczną pamiątką po lecie, o tyle, nowo powstałe znamiona mogą przekształcić się w raka skóry.

A to już zagraża naszemu życiu. Jak rozpoznać, czy powstałe znamię, to normalny pieprzyk, czy czerniak? Istnieją 4 kryteria, po których możesz rozpoznać, że znamię zmieniło się na nowotwór:

  • Asymetria. Im bardziej nierówne jest znamię, tym szybciej powinnaś zgłosić się z nim do lekarza.
  • Nierówne brzegi. Kiedy znamię ma poszarpane brzegi, koniecznie powinien zobaczyć je dermatolog.
  • Wielobarwnikowe. Jeżeli znamię zawiera w sobie jednakowo kolor brązowy, czarny, czerwony…to znak, że nie jest z nim w porządku.
  • Zmieniające się. Kiedy pieprzyk, który do tej pory był płaski, nagle się uwypuklił, albo zaczyna przypominać guzek, powinno się go usunąć.

Oparzenia słoneczne

Pod wpływem słońca w skórze człowieka zachodzi wiele zmian. Przede wszystkim promieniowanie słoneczne mobilizuje komórki (melanocyty) do wytwarzania pigmentu. Barwnik ma zapewnić skórze ochronę przed słońcem.

Tyle, że zanim zdąży się on wytworzyć w odpowiedniej ilości, często dochodzi do poparzenia słonecznego. Szczególnie jeśli wystawiamy białą, nieprzygotowaną wcześniej skórę na wielogodzinną ekspozycję na światło słoneczne.

Oparzenia słoneczne to bardzo poważny skutek opalania i nie można go bagatelizować. W tym przypadku pomaga również krem na oparzenia słoneczne, który pozwala wrócić skórze do stanu równowagi.

W przypadku oparzenia II stopnia, kiedy występują już bąble, pojawia się opuchlizna i następuje wysięk surowiczy, konieczna jest wizyta u lekarza. Tylko specjalista może bowiem ocenić, jak dalej leczyć skórę, by nie doszło np. do zakażenia.

Zmarszczki

Przyspieszone starzenie się skóry to kolejny powód, dla którego powinnaś unikać słońca. I nie chodzi już o same zmarszczki, ale o wysuszoną, szorstką skórę, która narażona jest na pękanie, podrażnienia, a tym samym również zakażenia, czy stany zapalne. Sucha skóra to idealne podłoże dla tworzenia się zmarszczek oraz bruzd.

Jeśli więc nie chcesz w wieku 40 lat wyglądać jak pomarszczona staruszka, nie przesiaduj aż tyle na leżaku na balkonie. A jeśli już musisz na nim siedzieć, zaopatrz się w krem z filtrem do twarzy, który zabezpieczy twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Skoro już wiesz, jak bardzo szkodliwe dla twojej skóry są promienie UVA i UVB, pamiętaj o tym, by dobrze chronić się za każdym razem, gdy wychodzisz na słońce. Każdy z nas ma inną tolerancję promieni słonecznych i w zależności od karnacji może mniej lub więcej czasu spędzać na słońcu.

Jeśli masz np. bardzo jasną karnacją (rude lub jasnoblond włosy, bardzo jasna cera), to czas, kiedy bezpiecznie możesz przebywać na słońcu, to 10 minut. Jeżeli użyjesz kremu z filtrem 50, wówczas ten czas wydłuża się o pięćdziesiąt razy. Wolno ci więc przebywać na słońcu 500 minut. Z kolei, gdy z natury masz lekko śniadą cerę, włosy średni blond lub jasny brąz, to twój czas ekspozycji na światło słoneczne bez kremu wynosi 20 minut.

Przy lekko śniadej cerze, lecz ciemnych już włosach ten czas to 30 minut, przy brązowej skórze i ciemnobrązowych lub czarnych włosach- ponad 50 minut. Warto więc używać kremu z filtrem, by wydłużać bezpieczny czas ochrony skóry i by nie doznać bolesnych poparzeń.

Bardzo ważne jednak, aby te wartości zgadzały się z faktycznym działaniem kremu, należy ponawiać aplikację kremu co 2 godziny, po każdej kąpieli słonecznej, po spoceniu się itp.

Ilość kosmetyku też jest ważna, średnio zalecana ilość nakładanego preparatu (szczególnie z filtrami mineralnymi) wynosi  średnio 2 mg/1 cm2 ciała (lub wg zaleceń producenta).

1 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Ja generalnie stosuje z reguły kremy z wysoką ochroną. Lubie za to podkreślić delikatną opaleniznę takim eliksirem rozświetlającym do ciała od Bielendy, seria Magic Bronze. W sumie od razu widać fajny efekt na skórze i jest ona nawilżona i odżywiona co jest dodatkowym plusem, poza sama “optyką” :)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.