Dbałość o codzienną higienę jest wyznacznikiem poziomu cywilizacji. Rozpoczynamy dzień szybkim prysznicem, czasem kończymy długim wylegiwaniem się w wannie. Jednak mało kto kąpie dziecko dwa razy dziennie. Czy słusznie?

Kąpiel noworodka jako zabieg higieniczny

Skóra dziecka nie ma w pełni wykształconej warstwy lipidowej. Ten swoisty ochronny płaszcz skóry tworzy się przez pierwsze trzy lata życia dziecka. Stąd o skórę noworodka trzeba szczególnie dbać.

Dorosły człowiek może godzinę relaksować się w wannie z gorącą wodą i jego skóra na tym nie ucierpi. Tymczasem kąpiel dziecka nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37°C.

My – dorośli, uwielbiamy kąpiele w pachnącej pianie, tymczasem dziecko nie potrzebuje do kąpieli żadnych kosmetyków. Wyjątkiem są problemy z przesuszoną skórą maluszka, wtedy do kąpieli można dodać niewielką ilość nawilżającego emolientu.

Nie zaleca się smarowania skóry dziecka oliwką, gdyż zatyka ona pory, nie wchłania się w skórę i brudzi ubranka.

jak-kapac-dziecko

Amerykańscy pediatrzy zalecają, by kąpać dziecko dwa razy w tygodniu, a w pozostałe dni jedynie przemywać skórę myjką. Taka częstotliwość kąpieli ma ochronić delikatną skórę dziecka przed przesuszeniem.

Kąpiel jako codzienny rytuał

Kąpanie noworodka to nie tylko kwestia zachowania higieny, to także codzienny rytuał dający dziecku jasny sygnał, że pora kończyć dzień i szykować się do snu. Wiele nawet bardzo małych dzieci nie potrafi zasnąć bez wieczornej kąpieli. Jeśli decydujemy się kąpać dziecko codziennie, warto zadbać, by sama kąpiel nie trwała zbyt długo.

Natomiast po kąpieli można zrobić dziecku delikatny masaż uspokajający. W ten sposób zadbamy o codzienny wieczorny rytuał i jednocześnie nie dopuścimy do nadmiernego wysuszenia skóry naszego maluszka.

Niezależnie od tego, którą wersję częstotliwości kąpieli wybierzemy, przed pierwszą kąpielą warto przeczytać poradnik kąpania noworodka.

Kąpiel na żądanie

Czasem może zdarzyć się tak, że kąpiel jest po prostu konieczna. Nie wystarczą wtedy chusteczki nawilżane ani myjka namoczona w wodzie. W takich sytuacjach trzeba odłożyć na bok zasady głoszące kilkudniowe odstępy w kąpielach.

Również stwierdzenie, że „nie warto teraz kąpać, bo za godzinę pora kąpieli” trzeba potraktować jako mocno nieodpowiedzialne. W przypadku sytuacji awaryjnej kąpiemy dziecko natychmiast.

Każde dziecko jest inne i trudno wyrokować, jaki system kąpieli okaże się dla niego najlepszy. Lepiej nie robić w tej sprawie żadnych odgórnych założeń tylko spokojnie obserwować dziecko i starać się wyczuwać jego potrzeby.

Już po kilku tygodniach będziemy doskonale wiedzieć jak często kąpać noworodka. Z czasem, gdy dziecko podrośnie, częstotliwość kąpieli będzie w naturalny sposób ulegała zmianie.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.