Dłonie to wizytówka każdej kobiety, podobnie jak włosy. Warto zatem poświęcić nieco czasu na ich pielęgnację. Co istotne, nie musimy w tym celu wykupywać kosztownych zabiegów w salonie piękności.

Istnieją sprawdzone sposoby na poprawę kondycji włosów i paznokci, z których możemy skorzystać w domu. Oto one.

Dieta dla urody

Jak dbać o włosy i paznokcie

Włosy i paznokcie potrzebują dużej ilości białka, witamin i niektórych minerałów. Warto zatem wprowadzić do swojej diety produkty obfitujące w te substancje odżywcze. Źródłem białka stanowiącego budulec włosów i paznokci są m.in.: chude mięso, rośliny strączkowe, orkisz, nabiał czy jaja.

Witamin i minerałów dostarczą warzywa. Trzeba sięgać zwłaszcza po pomidory, paprykę, brokuły, rzodkiew, kalarepę czy seler. Te warzywa zawierają bowiem witaminy A, E oraz keratynę. Warto jeść również owoce, a zwłaszcza wiśnie, jabłka czy żurawinę. Z codziennej diety powinny zniknąć natomiast chipsy, hamburgery i innego rodzaju fast foody, a także słodycze czy używki.

Suplementy

Nieprawidłowa dieta, stres, pośpiech, niewłaściwy styl życia i inne szkodliwe czynniki mogą doprowadzić do osłabienia włosów i paznokci. W takich sytuacjach można wspomóc się suplementami. Tego rodzaju preparaty zawierają zazwyczaj biotynę, witaminę B5, B6 i B12, kwas foliowy, cynk, selen, miedź, a także ekstrakty i wyciągi roślinne np. z pokrzywy, z korzenia łopianu czy ze skrzypu polnego.

Warto także sprawdzić, czy apteka internetowa, w której się zaopatrujesz posiada w ofercie zioła na poprawę kondycji włosów i paznokci. Regularne picie naparów z ziół może przynieść pozytywne efekty.

Stosuj rękawice ochronne i nawilżaj dłonie

O paznokcie i dłonie trzeba zadbać na kilka sposobów. Po pierwsze, unikaj bezpośredniego kontaktu z detergentami. Podczas zmywania naczyń, czyszczenia podług czy mebli warto zakładać rękawice ochronne. W ten sposób unikniesz podrażnień. Po drugie, regularnie nawilżaj je kremem.

Krem do rąk powinien znajdować się w pobliżu umywalki, tak by natrzeć nim ręce po każdym myciu. Pamiętaj, że krem trzeba wybrać starannie. Pierwszy lepszy produkt za kilka złotych nie będzie spełniał swojego zadania i może okazać się, że trzeba używać go co kilkanaście minut.

Należy raczej kupić dobrej jakości krem do rąk ze składnikami przywracającymi skórze jej naturalną barierę ochronną. Pamiętaj, by między kolejnymi wizytami u manicurzystki robić dłuższe przerwy. Paznokcie muszą mieć czas na regenerację po manicure hybrydowym.

Stosuj odpowiednią technikę mycia i suszenia włosów

Wiele osób myje włosy nieprawidłowo. Szamponem należy czyścić bowiem wyłącznie skórę głowy. Całe pasma zostaną oczyszczone dopiero podczas spłukiwania. Dzięki temu chronimy strukturę włosów przed uszkodzeniem i ograniczamy efekt splątywania. Istotne jest również suszenie.

Najlepiej, by włosy mogły wyschnąć same, ale niewiele osób może pozwolić sobie na taki luksus w codziennym pospiechu. Jeśli musisz użyć suszarki, rób to umiejętnie. Nie stosuj zbyt gorącego nawiewu, a włosy susz od nasady ku dołowi.

Korzystaj z odżywek

Odżywki  to preparaty, które zapewniają kompleksową pielęgnację. Mają za zadanie wzmocnić strukturę włosów czy paznokci, odżywić je, nawilżyć, nadać im połysk i zdrowy wygląd. Pamiętaj, że istotne znaczenie ma dobór właściwego produktu pielęgnacyjnego. Każdy rodzaj włosów potrzebuje innego rodzaju składników odżywczych. Podobnie jest z paznokciami.

Nie obgryzaj paznokci i nie baw się włosami

Wiele osób obgryza paznokcie lub bezwiednie „bawi się” włosami np. nieustannie nawijając pasma wokół palca lub przeczesując je dłońmi. Takie zachowania często mają podłoże stresowe. Warto poszukać skutecznych metod relaksacyjnych. W przeciwnym razie z czasem możemy zauważyć znaczne pogorszenie wyglądu włosów i paznokci.

Obgryzania można oduczyć się, chociażby dzięki preparatom o gorzkim smaku. Gdy poczujemy nieprzyjemny smak w ustach, natychmiast uświadomimy sobie, że ponownie oddajemy się tej szkodliwej praktyce.

Pamiętaj, że dieta, suplementacja, odpowiednie metody pielęgnacyjne i wykorzenienie złych nawyków mają zasadniczy wpływ na stan włosów i paznokci. Warto więc przetestować 5 porad wskazanych w tym artykule, by wydobyć swoje naturalne piękno.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.